Статті

Наступного року «ПЕРШИЙ ЗАХІДНИЙ» з’явиться і в радіоефірі, – Ольга Цап (інтерв’ю)

 

Незабаром стартує новий телесезон.  Про те, як «ПЕРШИЙ ЗАХІДНИЙ» відпрацював минулий сезон і з чим іде у новий журналісти розпитали директорку телеканалу Ольгу Цап.

Коли закінчуються ваші “телеканікули” і що це означає для каналу?

 

Насправді у нас зараз найгарячіша пора – підготовка до старту у вересні нового телевізійного сезону! А на канікулах лише основні проекти, і то тимчасово. І поза тим канал живе звичним життям: ми цілодобово мовимо і з телеекранів не зникаємо. Звісно, улітку встигли і відпочити та відновити сили, але  по тому одразу включилися в роботу. Це були так, творчі відпустки (усміхається – авт.), щоб провітрити голови, обдумати зроблене, налаштуватися на нове. У нас дуже творча команда, тому робота кипить, намагаємося усі ідеї причесати і найкращі втілимо у життя – вже точно маємо чим зацікавити і чим здивувати.

 

З одного боку, вже склалася професійна команда, а з іншого, ви часто вдаєтесь до нестандартних рішень. То чи побачимо нові обличчя в новому телесезоні?

Звісно! Я вважаю, що професійні журналісти – це універсальні солдати, але професіоналів ніколи не буває забагато. Ми посилюємо свою команду лише найкращими фахівцями з різних сфер, до думки яких прислухаються, чиє слово справді має вагу. Так, цього телесезону будуть і вже рідні обличчя, і нові, абсолютно нові, і навіть дуже несподівані! Я не відкрию вам поки що наших таємниць, але вже дуже скоро ви все побачите самі. Чекайте старту – 10 вересня вже не за горами!

 А як щодо тих ведучих і програм, які вже полюбилися глядачам?

Ми змінюємося, бо світ змінюється – тут усе просто. Дуже важливо не застрягати на місці. Аналізуємо запити глядача, дивимося на рейтинги програм, тому наші зміни – це відповідь тим, для кого ми і працюємо. Ну, погодьтеся, що це не логічно – виготовляти продукт, якщо очевидно, що він вичерпав себе.

 Наші зміни – це відповідь тим, для кого ми і працюємо

Так сталося з програмою «Право на вибір» – це був шалений досвід, півтора роки і 70 непростих ефірів, понад 200 гостей. Цей проект виконав свою місію, тому ми починаємо інший: у ньому до Дмитра Посипанка приєднається новий співведучий. Також вже на стадії обговорення проект про здоровий спосіб життя – правильне харчування і фізичну активність. Прийшов час змінити і звичний формат «Правових консультацій»: із жовтня нова програма буде орієнтована на значно ширшу правову допомогу, аніж це було досі.

Які події останнього року були найважливішими для розвитку каналу, а які – найбільш емоційно забарвленими?

Минулий рік був настільки наповненим і емоційним, що зараз усе й не згадати вже! Але тепер «ПЕРШИЙ ЗАХІДНИЙ»  – це вже офіційно телерадіокомпанія. Це дуже сміливий крок і виклик самим собі, адже наступного року ми вже візьмемося за радіо простір. Наш колектив поповнився новими класними фахівцями, ми уп’ятеро збільшили свою присутність у кабельних мережах, отримали дозволи на тимчасове мовлення на територіях з особливим режимом мовлення.

Із кінця липня ми мовимо вже з шести (!!!) передавачів на сході країни – з Бахмутівки, Зоринівки, Білолуцька, Біловодська, Сватового і Марківки на Луганщині! Також модернізували цифрову ефірну апаратну, підписали угоду з телеканалом «НТА» і 18 годин на добу транслюємося на Львів і Львівщину. А ще – капіталізували наше комунальне підприємство і вартість його зросла, а на кошти, зароблені власноруч, купили ще один автомобіль для знімальних груп.

Ми капіталізували наше комунальне підприємство і вартість його зросла

Скажу відверто, не все дається легко. До прикладу, ми власними силами реконструюємо студію. Це реально непросто, бо вона маленька, але нам таки вдалося трошки збільшити територію знімального майданчика, закупити нові декорації, освітлення. Але є дещо таки незмінне: якби, може, не звучало це банально, але ми робимо все з душею, бо нам це подобається.

Про емоції… (задумалася – авт.) Їх завжди багато насправді. Дуже особливі емоції піднімає все, що пов’язане зі Сходом: наші поїздки на передову щоріч на День Незалежності, вшанування героїв, можливість обняти хлопців… Знаєте, я це словами, може, й не передам…

І ще – це теж про Схід – там багато українців і це, можливо, не для всіх очевидно, не для всіх зрозуміло. Так, вони різні, але ці люди з нами. Це, напевно, відповідь і вам про емоції, і тим, хто не дуже люб’язно закидає нам, що нас понесло туди, де в людей інші пріоритети. Для українців у всіх точках нашої країни пріоритет – жити у своїй державі в мирі. Крапка.

Яким одним словом можна охарактеризувати нинішній рік для “Першого Західного”?

– Однозначно, «підйом»! Навіть не задумуючись! Якщо йти шляхом ретроспекції, то ми дуже непогано розвиваємося. Можна 2016-й я назву двома словами? То був «упевнений старт», наголос саме на слові «упевнений», бо я не мала права на помилку.

А вже 2017 – це «прорив», без сумніву. Ми зайшли на Схід, ми сформували команду, запустили нові проекти. І з цим результатом підійшли до 2018-го. А нинішній рік – це наш «підйом». На крок далі, на щабель вище, трохи вгору від своїх страхів. Ми ростемо! Ростемо у всіх значеннях: територія покриття більша, ширші можливості і відповідно, відповідальність.

Ми ростемо! Ростемо у всіх значеннях: територія покриття більша, ширші можливості і відповідно, відповідальність.

Які телеканали ви дивитеся? Чи є фаворити серед проектів з інших ЗМІ?

 

Я загалом люблю телебачення як таке, і з професійним інтересом дивлюся усі канали, які вважаються рейтинговими в Україні. Також з великою цікавістю дивлюся і польське ТБ. Чийсь досвід може бути корисним, щось наштовхне на роздуми, на чиїхось помилках можна повчитися. Переглядаю різножанрові програми, порівнюю концепції, занотовую цікаві ідеї.

А от справді для душі дивлюся проекти, які побудовані на просвітництві і допомозі людям. Це моя правдива любов! Бо коли ти бачиш, як люди розкриваються, як їм допомагають подолати якісь життєві кризи, відкритися – тоді розумієш, що усе це не дарма, що телебачення – живе, воно надихає, підтримує, рятує, зрештою! Не треба ставитися до нього лишень, як до розваги. ТБ – це не тільки «заповнити ефір», адже, якщо канал здатен робити добрі справи через свої проекти – це неймовірно круто! І ми на «ПЕРШОМУ ЗАХІДНОМУ» ставимо собі таке завдання серед пріоритетних.

Чим «ПЕРШИЙ ЗАХІДНИЙ» відрізняється від інших телеканалів? Переконай, чому потрібно дивитися саме його?

Гарне питання (усміхається)! Чим відрізняється? Я думаю, тут у кожного, хто нас дивиться, буде своя відповідь. А я скажу, як для мене: ми ставимо собі високу планку, може, навіть дуже високу, стосовно моральної та етичної сторони журналістики.

Є життя, воно не складається зі самих лише феєрверків, повітряних кульок і щоденного свята. Є біль, є втрати, горе. І в центрі усього цього – людина. От на почуттях цієї людини ми ніколи не гратимемо. Ніякі рейтинги у світі не вартують людського розпачу і сліз. Бульварність, темники – теж не наш формат, хоча так, саме це здатне забезпечити стабільний інтерес певних категорій глядачів. Ми ніколи не опускаємося до банальної демонстрації жорстокості, але якщо це тема, яка в якийсь момент бурлить у суспільстві – ми шукаємо шлях, як підтримати, проконсультувати тих, хто потребує допомоги, проаналізувати, як можна запобігати таким випадкам.

Ніякі рейтинги у світі не вартують людського розпачу і сліз

Є ситуації, у яких краще промовчати, якщо не готовий надати допомогу. Що зміниться у світі від того, що всі одночасно просто розкажуть про якусь подію? Наш принцип: інформуй, підтримуй, навчай, допомагай. Відверто кажучи, нам не цікаво просто переповідати те, що люди можуть дізнатися і з інших джерел.

Як мотивувати команду і що насправді є найкращою мотивацією для Вас?

Я люблю свою роботу. І вже понад два роки формую команду людей, які так само можуть сказати і про себе. Я прихильник тієї думки, що мотивації без інтересу не буває. Людину, якій її справа не цікава, не замотивуєш навіть золотими горами – все буде скороминуче.

У Стратегії, яку ми нещодавно затвердили, зазначено, що «ТРК «ПЕРШИЙ ЗАХІДНИЙ» – це Люди, об’єднані Лідером і Стратегією, побудованою на спільних цінностях та ефективному розподілі обов’язків (функцій), достатньо вмотивовані та дисципліновані, з почуттям відповідальності та бажанням щоденно навчатися і розвиватися, які продукують якісний контент, що забезпечує популярність телеканалу». Це не просто слова, ми так живемо.

Ми працюємо разом, ми навчаємося разом, ми вміємо гарно відпочивати разом! Цьогоріч ми рухаємося у напрямку тімбілдінгу ще впевненіше і ефективніше: провели тренінг з командної ефективності і по закінченні – розробили Стратегію телерадіокомпанії,  спільно пройшли вже другий, складніший, рівень рафтингу. І я вам скажу, що гребти до успіху таки легше, коли весла працюють злагоджено, коли ціль спільна, а гребці сповнені довіри один до одного.

Але не менш важливо вміти і гарно відпочивати! На День телебачення ми зробили для себе просто феєричне свято! Це була кіновечірка з півторагодинною програмою, ведучими, конкурсами, смішними сценками. Здається, так не сміялися ми дуже давно, а тим паче, у такому товаристві!

Кажуть, Ви присутня на записі усіх програм,  чи не втомлює ця рутина?

Так і ні. Так – присутня, ні – не втомлює. Хіба ж це рутина, коли щоразу щось нове, цікаве, дискусійне? Відкрию секрет: я присутня на записах не тому, що я жандарм, а тому що я люблю те, чим займаюся. Я теж жива, я не забула свою роботу, як журналіст, я теж маю свою думку і великий досвід, а раптом вони знадобляться?

Чи є у Вас творча функція на рідному каналі, крім обов’язків директора? Може, виникало бажання створити власний проект, вести якусь круту програму?

Кожну програму на каналі я трохи сприймаю як власний проект. Ні, я не зазіхаю на них, але усі вони пройшли крізь мене. Частина з них – це мої ж ідеї, як і їхні ведучі. Але у новому сезоні таки представлю і свою програму. Мене це надихає!

Розмовляла Оксана Горішня

 

Залишити відповідь