До Львова повернулась клепарівська череха – гібрид вишні і черешні


Ботанічний сад Львівського національного університету імені Івана Франка придбав десять саджанців клепарівської черехи – гібрид вишні і черешні ще минулого року. Цими днями фахівці саду висадили їх на території закладу. Про це в ефірі «Першого Західного» розповів керівник Ботанічного саду ЛНУ Андрій Прокопів.

За словами біолога, череха відрізняється тим, що є швидкорослою, відтак, він сподівається, що хоча б одне дерево зацвіте ще цьогоріч. «Якщо – ні, то наступного року це точно відбудеться і ми зможемо побачити, як виглядають плоди справжньої клепарівської черехи», – говорить науковець.

За словами біолога, ідея повернути забутий сорт дерева належить Ігорю Лильо та Мар’яні Душар, які досліджували історію місцевого бренду і з цим звернулись до  біологів. Череха була традиційним для Львова деревом, але зниклим з наших теренів. З пошуком саджанців їм допомогли дендрологи Польщі.

«Теперішня європейська тенденція зводиться до того, що треба повернутись до старих забутих сортів. Крім черехи є багато забутих сортів яблунь, груш, які можна повернути на наші терени: відновити їх вирощування і повернутись до смаку дитинства. Або до тих видів дерев, які відрізняються стійкістю до шкідників і можуть дуже добре плодоносити в нашому регіоні», – говорить Андрій Прокопів.

Те саме, вважає науковець, стосується і клепарівської черехи, яка зародилась у Львові як сорт. Саме тут відбулось схрещування клепарівської черехи.

«Умови Львова не вирізняються якісними грунтами. Але вони цілком відповідають тому грунту, в якому росте череха. Тому околиці міста цілком придатні для вирощування клепарівськох черехи», – говорить біолог.  Хоча визнає, що комерційного ефекту з поширенням клепіврської черехи ми досягнемо не скоро.


Новини