«Готові дати відсіч росіянам і перейти до контрнаступу» – військовий експерт про найближчі перспективи
- П'ятниця, 24 лютого 2023
В Україні уже кілька тижнів обговорюють ймовірне повномасштабне повторення РФ та активізацію на фронті. Чимало українців побоюються повторення минулорічних подій. Однак наразі картина – дещо інша.
Чого очікувати від ворожої армії у найближчий час; наскільки вагомою для України є військова підтримка західних партнерів; чи готові українські війська до контрнаступальних дій? Про це – у програмі «Головне за день» на ТРК «Перший Західний» розповів Тарас Жовтенко, експерт з міжнародної безпеки Фонду Демократичні ініціативи.
Відео розмови – за посиланням.
«Умови рік тому і зараз – абсолютно різні»
– Чи розпочався вже той повномасштабний наступ, про який усі говорять? І чого очікувати від росіян надалі?
– Найголовніше, що маємо розуміти про нинішню ситуацію (особливо проводячи паралелі з 2022 роком), що і воєнно-політичні, і геополітичні умови, які були рік тому та ті, що є зараз – абсолютно різні. Тож керівництво РФ, чудово усвідомлюючи цю різницю, навряд чи буде вдаватися до точного повторення сюжету минулого року. Але маємо пам’ятати, що хоча й маємо справу з повномасштабною війною, у ній є гібридні елементи, які Росія застосовує ще з 2014 року. І нинішній етап війни є лише одним з елементів гібридного протистояння. Тим більше, що не так давно командувачем так званого об’єднаного командування військ РФ призначено генерала Герасимова – автора цього підходу. Він був архітектором операцій із захоплення Криму у 2014 році і вторгнення в Україну у 2022 році. Отже, однозначно слід очікувати чогось подібного.
Росіяни діятимуть залежно від ситуації і старатимуться використовувати гібридні методи впливу. Активізація російських військ на фронті буде поєднуватися з хвилями масованих ракетних обстрілів. Буде загострюватися напруга на інших напрямках, можливо на білоруському. Росіяни використовуватимуть цей гібридний підхід для того, щоб роззосередити українські війська і не дати нам можливості зібрати ресурс для контрнаступу.
«Добре знаємо як знищувати ворога і маємо чим це робити»
– Чому росіяни відмовилися від повторення сценарію річної давнини?
– Є дві ключові причини. Перша в тому, що такої армії, яка була у росіян тоді, вже немає і навряд чи найближчим часом буде. Якість угруповання російських військ, які стояли на наших східних та північних кордонах рік тому була набагато вищою ніж та, що зараз. Загальну чисельність групи, 197 тисяч, росіяни збирали цілий рік. І весь той час проводили з ними навчання у Білорусі. Зараз вони цього повторити не можуть навіть кількісно, бо хоч і говорять про 300 тисяч мобілізованих, одномоментно їх зібрати на наших кордонах неможливо. Вони будуть кидати їх хвилями, поетапно.
Другий момент, який перекреслює задуми росіян повторити минулорічний наступ, це – якість і готовність української армії. За цей рік ЗСУ отримали колосальний досвід. Ми тепер набагато краще озброєні, добре знаємо як знищувати ворога і маємо чим це робити. На підході – американські і німецькі БМП, французькі колісні танки, а з березня очікуємо на «Леопарди».
«Те, що нам найбільше треба – Захід старається доставити»
– Однак, щоб доставити цю техніку, нашим партнерам потрібно кілька місяців. В умовах російського наступу це дуже довго. Дякуємо Заходу за допомогу, але чому так повільно?
– Маємо розуміти, що логістично налагодити постачання зброї в Україну для її подальшого ефективного використання (обслуговування, ремонт, боєкомплект) швидко неможливо. З точки зору наших союзників, це й так колосальна логістична робота. А ще – підготовка і навчання нашого військового персоналу. Зараз уже певною мірою напрацьовані механізми, як це робити. Тому ситуація вирівнюється. До прикладу, американські БМП «Бредлі» уже кілька днів тому розвантажилися в порту Німеччини. Тож вони дуже скоро можуть з’явитися в Україні. Звісно, жодного офіційного повідомлення про це не буде, і це правильно.
Усі домовленості з Заходом дуже чітко пріоритезовані і те, що нам найбільше потрібно на цей конкретний часовий проміжок – нам стараються доставити.
Бригади «Гвардії наступу» мають розвантажити напруження
– Бачимо, що найбільша активізація зараз – на межі Луганської і Харківської областей. Росіяни розпочали операції в районі Кремінної. Активні бої йдуть на Бахмутському напрямку. Але наші союзники наголошують, що буде дуже складно одночасно утримувати оборону Бахмута і готувати контрнаступ. Адже тут мусимо тримати значну частину свого війська. Як тут бути?
– Справді, ситуація на Східному напрямку «грає» в обидві сторони. З одного боку, сковуючи російські сили, не даємо їм можливості зібрати велике ударне угруповання для посилення їхньої наступальної операції. А з іншого – наші сили, які мусимо тримати на цих напрямках, могли б використати як резерв або як частину ударної групи для запланованого контрнаступу. Наше військове керівництво чітко усвідомлює цю ситуацію. Відтак ініціатива МВС щодо штурмових бригад «Гвардії наступу» покликана розвантажити це напруження. Ми формуємо певний резерв, щоб провести ротацію на цих найгарячіших напрямках на Сході. Це потрібно для того, аби бойові підрозділи з максимальним бойовим досвідом, умовно кажучи, «пересадити» на нову західну технікуі використати їх максимально ефективно у наших наступальних операціях.
Ще один важливий нюанс для розуміння подій на фронті – окрім Сходу, а саме на Південно-Східному і Запорізькому напрямку, росіяни намагаються формувати ударні групи. Там у них стоять повітрянодесантні частини і морська піхота – підрозділи, які можуть вести маневрено-наступальну операцію. Вони можуть бути опорою росіян в їхніх наступальних діях, до яких вони зараз готуються. Щодо Сходу, то росіяни намагатимуться закидати нас масою, і будуть пробувати просуватися в гібридному стилі генерала Герасимова. Для протидії такій тактиці Україна готує підрозділи на західній техніці. І на той час, коли ці російські підрозділи почнуть свої наступальні операції, думаю, що Україна буде готова дати їм відсіч і перейти до контрнаступу. Західні БМП ось-ось підійдуть, а танки очікуємо вже в кінці березня.
«Сенсу від того, що росіян у десятки разів більше немає»
– На двох контрнаступах ми продемонстрували несиметричну тактику: воюємо не так, як рекомендується у радянських підручниках і не так, як нам хотіла це нав’язати Росія. Та зараз, трохи втративши ініціативу, ми таки змушені були перейти в позиційні бої. Тож як би мав виглядати наш контрнаступ, враховуючи, що у нас менше як живої сили, так і техніки?
– Тут є два важливих моменти і вони вже успішно відпрацьовані ЗСУ. Перший – це зв’язування російських сил, які вміють воюватиціною сотень-тисяч своїх бійців. До речі, до нинішньої війни росіяни виявилися загалом не готовими. Як один з пропагандистів сказав: «ми готовілісь к войнє с бармалєямі». А тут на поле бою вийшла професійна, добре вмотивована армія. Ще один метод війни росіян це – терор, удари по цивільному населенню та інфраструктурі.
Ми ж у відповідь стараємося максимально зв’язувати і знищувати їхню живу силу. Для цього збільшуємо нашу вогневу потужність в концентрованих точках, в театрах бойових дій. Росіяни абсолютно не готові мати на полі бою справу з професійною армією.
Ми навчилися знекровлювати великі угруповання росіян, відрізати їм логістику. Тоді сенсу від того, що росіян у десятки разів більше, якщо їхня військова техніка не заправлена, а боєкомплекти не підвезені немає. Цей момент ми дуже добре відпрацювали на Херсонському напрямку, коли відрізали ворога від логістики і зробили його повністю не боєздатними. Єдиний вихід, який у них був – «жест доброї волі», що вони й зробили. Тож поєднання цих двох підходів працює на полі бою найкраще. І наші західні партнери під ці обставини і потребу дають нам самету зброю, яка нам потрібна.
«Масовані ракетні удари та активні дії на фронті»
– Нас очікують роковини широкомасштабного вторгнення. Чого очікувати?
– Перш за все, судячи з того, що ми зараз бачимо довкола України, росіяни готуються до масованих ракетних ударів. Паралельно ворог буде старатися розвивати активні дії на фронті. Росіяни чудово розуміють, що наша система протиповітряної оборони набагато сильніша, ніж рік тому. За інформацією західних розвідок, росіяни орієнтуються на те, щоб спробувати масовано використовувати свою тактичну авіацію, принаймні, щоб підтримати дії своїх наземних підрозділівна фронті.
Це те, чого росіяни уникали як мінімум останніх пів року. Адже чудово розуміли, що з західними сучасними системами ППО у їхніх літаків немає жодних шансів на території України. Відтак, ми бачили, що усі ракетні удари здійснювалися стратегічною авіацією з району Каспію (їхні Ту-95 запускали ракети) або тактичною авіацією Ту-22, теж за сотні кілометрів вглиб території РФ.
Записала Наталка Сохан
Новини
- Сьогодні
- 02 Жовтня
- Більше новин