Грип чи Covid. Епідеміологиня Наталія Іванченко-Тімко про те, чим зараз хворіють на Львівщині

Фото: Unsplash

На Львівщині фіксується усе більше хворих на вірусні недуги. Що це: Соvid-19 чи грип, які штами поширюються цього року, якими симптомами характеризуються та як запобігти хворобі – генеральна директорка Львівського обласного центру контрою та профілактики хворіб Наталія Іванченко-Тімко.

Фото: Микита Печеник, Lviv.Media

Грип, який «відпочивав» кілька років, – набирає розмаху

– Якою є зараз на Львівщині ситуація з захворюваністю на грип?

– Захворюваність на грип і ГРВІ перевищують розрахункові епідпороги. З початком пандемії коронавірусу ми про грип дещо забули, та й випадків грипу майже не було; реєструвалися, буквально, поодинокі.

Загалом, випадки захворюваності на грип і ГРВІ рахуються по тижнях і ситуація моніториться впродовж усього року. Але з жовтня по квітень в нас, як правило, йде сезонний підйом захворюваності. Та лише тоді, коли вірусологи обстежують людейз застудами, виявляють, які саме збудники циркулюють. Зокрема, на нині підтверджені 970 випадків випадків грипу. З них 967 – грип А, який нам київські вірусологи типували як грип AH-3, і є три випадки – Б. Найбільше хворіють діти – їх 49%. Зрозуміло, що хворих є значно більше ніж ті, що пройшли лабораторні обстеження. Бачимо, що на Львівщині вже четвертий тиждень зростає кількість хворих на грип.

Фото ілюстративне: Goodhouse

Для кожного тижня є математичнорозрахований показник епідпорогу. Це середня захворюваність на 100 тисяч населення за останні 10 років. І, зокрема, в останній тиждень на Львівщині вже є незначне його перевищення – майже на 16%. Це в області. Якщо ж говорити про райони, то епідпоріг перевищений, зокрема, у Львівському. Щодо громад, то ріст показників фіксуємо в Миколаївській та у Самборі.

Велика кількість вірусних пневмоній

– Наскільки небезпечними є ці штами грипу?

Грип Б завжди перебігає легше, вражає меншу кількість людей, а грип А має різкий початок, високу температуру, головний біль, ну і власне, що для нього характерно цьогорічного сезону – це велика кількість вірусних пневмоній, які виникають на 3-4 день від початку хвороби.

– А скільки виявлено випадків СОVID-19 на тому фоні?

– Показник знижується. Ми упродовж минулого тижня зробили майже 3 тисячі обстежень і виявлено 111 нових випадків. А от грип, який «відпочивав» упродовж кількох останніх років, – набирає розмаху.

– Чи є якась особливість цьогорічного грипу, якими є його симптоми?

Висока температура, нежить, головний біль, біль в м’язах і сухий виснажливий кашель. Кашель найбільше людей, у великого відсотка людей при обстеженні виявляємо запалення легень вірусного походження. Серед тих, хто зареєстрований, – близько у 10% ускладнення.

Профілактика грипу

– Що б ви порадили, аби запобігти зараженню?

– Уся медична спільнота у світі дійшла висновку, що єдиним дієвим засобом профілактики грипу є вакцинація. Зараз на Львівщині провакциновано близько 10 000 людей двома вакцинами Ваксігрип Тетра, а також Джіксі Флю. Вакцини призначені як профілактика від 4 штамів вірусу грипу,які прогнозовано будуть циркулювати цього року.

Спочатку вакцинуватися можна було, придбавши вакцину у аптеці або звернувшись в приватні заклади охорони здоров’я, де можна було відразу ж нею щепитися. Згодом, вакцини надійшли як гуманітарна допомога для медичних працівників і людей з груп ризику. Сімейний лікар запрошує людей, які перебувають у нього на облікуі пропонує їм щепитися від грипу. Цей процес в закладах охорони здоров’я ще триває, оскільки вакцина ще не використана. Швидкість і інтенсивність цього процесу в різних адміністративних ділянках області є різна. Вакцинуються у нас дітки, починаючи від 6 місяців і дорослі без обмеження віку. Імунітет формується за 14 днів, напружений – триває півроку і залишкові явища – до року.

– А що ви порадите тим, хто ще не вакцинувався?

– Вдягатися відповідно до температури комфорту – щоб не було ні холодно, ні гаряче. Вітамінізована їжа, достатнє пиття (близько 2 літрів рідини на добу), адекватне провітрювання приміщень і основне, коли людина бачить, що хтось чхає, – не підходити до нього ближче, ніж на 1,5 – 2 метри, оскільки вірус передається на таку відстань. Не забуваємо про кашлевий етикет – кашляти в діляночку передпліччя (внутрішній бік від ліктя), щоб не поширювати вірус. А найкраще у випадку, коли занедужали – залишатися вдома. Якщо ж такої можливості немає – одягати маску, аби не поширювати вірус.

Фото ілюстративне: Суспільне Львів

Як бути при симптомах хвороби

– Що робити при перших симптомах хвороби?

Якщо немає хронічних захворювань, то залишатися вдома, пити теплі чаї,а при високій температурі, якщо людина знає, що вона їх добре переносить і немає на них алергічних реакцій, – вживати жарознижуючі препарати. Якщо ж ви з групи ризику: вагітна жінка або маєте хронічні захворювання дихальної, серцево-судинної системи,цукровий діабет, ожиріння – повідомити сімейного лікаря і він уже буде координувати подальші дії.

Якщо ж людина раптово відчує задишку, нестачу повітря, підвищення температури, яка не збивається, відчуття раптового страху, турбує серце – потрібно телефонувати в 103, щоб отримати негайну допомогу.

Розмовляла Наталка Сохан

оренда квартири Львів

Новини