Нові іранські ракети: Експерт розповів, чим вони небезпечні і як будемо з ними боротися
- Четвер, 12 вересня 2024
Судно Port Olya 3 переправило близько 220 балістичних ракет Fateh-360 малої дальності з Ірану до РФ через Каспійське море, про це пише Sky News з посиланням на джерела. Супутникові знімки, проаналізовані Sky News Data & Forensics, показують судно саме цього дня в порту «Оля». За шість днів до цього, 29 серпня, це судно, було в іранському порту Амірабад. Далі ракети Fath-360 завантажили у великий поїзд і могли відправити на військовий полігон в Астраханській області для подальшої підготовки перед використанням у війні проти України.
Чим будемо оборонятися і що зможемо протиставити іранським Fath-360, як українські БпЛА долітають до Москви та чим небезпечна новітня українська дрон-ракета «Паляниця» – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» експерт з авіації Богдан Долінце.
Відеоверсія розмови – тут.
«Fateh-360 по аналогії з HIMARS чи «Верба»»
– РФ отримала балістичні ракети від Ірану і, ймовірно, застосує їх проти України протягом наступних кількох тижнів. Чим будемо обороняться і що можемо протиставити?
– Це ракета системи реактивного вогню, її прирівнюють до типу GMLRS. Якщо говорити про американські аналоги, то це всім відомий HIMARS, якщо про радянські та російські – вона співмірна з російською системою «Смерч», або Торнадо-С.
Вага ракети близько 800 кілограмів, бойова частина 120-150 кг, дальність ураження – 90-120 кілометрів. Це аналог російських систем реактивного залпового вогню, які використовують ті ж системи управління, зокрема інерціальну та супутникову. Хоча, звісно, по своїй траєкторії польоту та швидкості, це порядку 3-4 маха, воно відноситься до класу балістичних видів озброєння.
– Якщо вже йти за цією аналогією, то «Смерч» не надто точні ракети і вони швидше використовуються для площевого закриття територій, подавлення особового складу. Але Росія, швидше за все, буде їх використовувати для терору українських міст – чи так це?
– Так, бачили вже якість і точність північно-корейських ракет. Швидше за все, іранські матимуть схожі характеристики. Тим не менше, ці ракети використовуватимуть інерціальну та супутникову системи, а це означає, що вони можуть бути достатньо точними. На рівні з російською сучасною системою JMLRS типу «Торнадо-С» або українською – «Верба». Враховуючи дальність стрільби 100-120 кілометрів, то цілі будуть знаходитися в прифронтових регіонах. Однакнавіть для систем «Торнадо-С» є різні боєприпаси: так звані не кориговані, але є й дорогі, високоточні боєприпаси, з точністю ураження 50-100 метрів. Тож ракети Fath-360 матимуть співмірну точність, якщо не будуть застосовані зовнішні сигнали впливу, тобто заглушення супутників, що може призвести до падіння їх точності.
«Запаси Ірану – понад 1400 ракет»
– Про яку кількість ракет може йтися і чи Іран постачатиме також пускові установки?
– На сьогодні не відомо про передачу пускових установок. Тут може бути варіант, що, швидше за все їх передаватимуть разом з пусковими і маскуватимуть під цивільний вантажний транспорт: буде рухатися колона з десяти вантажних автомобілів і кілька з них можуть мати ці ракети, накриті тентом.
Щодо кількості, то наразі знаємо про передачу щонайменше 200 ракет, але загалом запаси Ірану оцінюються у понад 1400 одиниць. Тож є ймовірність, що у разі успішного застосування РФ може спробувати отримати ще додаткові партії. Іран точно всі ракети не передасть, але можливо 20-30% зі своїх запасів, в обмін на якісь технології, або, наприклад, на сучасні літаки.
– Як знешкоджувати ці ракети? Чи є якісь слабкі місця, які може використати українська протиповітряна оборона?
– Протидіяти балістичним ракетам може обмежена кількість систем протиповітряної оборони, їх відносять більше до систем протиракетної оборони. Це комплекси типу С-300, це західні зразки типу Patriot, NASAMS, окремі види систем Iris-T, які призначені для знищення балістичних ракет. Дальність ураження їх достатньо не велика, 30-40 кілометрів в радіусі.
Тому більш ефективно знищувати безпосередньо пускові установки та склади з ракетами. Кращого і більш економічно ефективного варіанту не існує. Бо цих ракет достатньо велика кількість і є питання економічної доцільності. Зрозуміло, що ракетою Patriot вартістю від 1 до 4 мільйонів доларів не дуже логічно буде перехоплювати іранські, які вартують кілька сотень тисяч доларів.
– Зрештою, ЗСУ успішно практикують знешкодження пускових установок і складів боєприпасів, в тому числі і на території противника. Але як щодо засобів РЕБ? Зараз зустрічаються зведення від Повітряних сил, що залетіло в Україну, для прикладу 40 «Шахедів», 30 уражено, а ще – 10 полетіло в зворотному напрямку чи «локаційно втрачені». Це означає, що на ці дрони якимось чином впливають? Чи можна ці засоби застосовувати і до ракет?
«Ймовірність відхилення Fath-360 за зону міста не значна»
–Щодо БпЛА, то є певні можливості по виведенню їх з дії. Зокрема, безпілотні зони, де створюються спеціальні зовнішні сигнали і потрапивши туди дрон потрапляє в пастку, де він може кружляти, поки не закінчиться паливо. Але, як правило, для цього треба дві-три, а іноді і більше систем РЕБ. І це, звісно, можна робити тільки на суходолі, де ці системи можна розмістити. Однак ці РЕБ мають певні обмеження по дальності. Тож якщо це відбувається понад 80-100 кілометрів від кордону з Україною і «Шахед» залітає в Білорусь, то тут про те, що у нього була така програма.
Щодо впливу РЕБ на балістичні ракети, то для ракет Fath-360 це теж матиме певний ефект. Впливаючи на супутники у систему навігації, можна буде ці ракети або відхиляти, або ставити їм заваду і таким чином це буде знижуватися їх точність. Однак це все ж таки балістична ракета, а це означає, що вона таки кудись, на жаль, впаде. І якщо це будуть обстріли великих міст, то ймовірність відхилення Fath-360 за зону великих поселень, не значна.
– Львів’яни 4 вересня переконалися у цьому, російські балістичні ракети потрапили практично по центру міста. Продовжуючи тему ракет, то РФ також мала нові їх поставки з Північної Кореї. Таке враження, що Росія випрошує їх по всьому світу. Про що це свідчить – недостатню роботу їхнього оборонного комплексу чи це якась масштабніша стратегія? Наприклад, іранські на одну глибину, а свої – по інших цілях.
– РФ має певний дефіцит окремих видів озброєнь. Та й ракет різної дальності в умовах такої повномасштабної війни ніколи не буде достатньо. Тож вони намагаються шукати додаткові.
Крім того, звісно, вони намагаються втягувати в свою так звану «вісь зла» інші країни, щоб зробити їх своїми поплічниками. Швидше за все, Росії також доводиться жертвувати чимось. Тут можливості для військової кооперації достатньо широкі і РФ з високою ймовірністю ділиться з цими країнами ними. Наприклад, ядерними технологіями, авіацією, яку вони мають в надлишку. Загалом, кількість літаків оцінюється там понад 1000 одиниць різних типів, з яких вони використовують лише 20-30%.
«Україна шукає варіанти асиметричної відповіді на «Шахеди»
– Останнім часом бачимо відео, коли українські засоби ППО збивають іранські «Шахеди» за допомогою дронів. Наскільки ця техніка може застосовуватися більш ширше, аби убезпечити Україну і від розвідувальних БпЛА?
– Відбувається розвиток як самих ударних безпілотників ворога, так і технології їх застосування. Якщо раніше їх застосували за прямими маршрутами і на малій висоті, то зараз часто запуски відбуваються на двох, а навіть і чотирьох кілометрах, куди мобільні розрахунки не можуть дістати. Знищення БпЛА на такій висоті можливо або авіацією, або зенітними наземними комплексами.
Також бачимо, що польоти відбуваються вже за складними маршрутами, тривалий час ці дрони літають, щоб, з однієї сторони, виявляти позиції українських систем протиповітряної оборони, а з іншої – змушувати нас витрачати дорогоцінні ракети до комплексів ППО.
І, звісно, Україна шукає варіанти асиметричної відповіді, використовуючи так звані зенітні безпілотники. До речі, обговорюються два ключові підходи використання квадрокоптерів для знищення ворожих цілей. Йдеться про безпілотники типу «вбивця Шахедів» та розвиток так званих зенітних дронів. Це і апарат «літаюче крило», який може тривалий час перебувати в повітрі, патрулюючи певний сектор і в разі виявлення цілі її знищувати.
Наступним кроком у цьому напрямку є інтеграція таких зенітних дронів до існуючих систем протиповітряної оборони. Бо зараз це робиться в ручному режимі, а вже наступне покоління – використання таких БпЛА в автоматичному чи півавтоматичному режимах.
«Паляниця» – це надлегка крилата ракета»
– Також усе частіше бачимо свідчення «бавовни» на аеродромах російських не лише прикордонних, але й у глибині 1500-1800 кілометрів. Зокрема, навіть поблизу Москви – як РФ пропускає такі низькошвидкісні цілі?
– Російська система протиповітряної оборони з однієї сторони є дещо виснаженою, а з іншої територія РФ настільки велика, що вони не мають можливості захистити її всю. Наразі вони здатні створити так звану буферну зону, шириною 40-50 кілометрів, однак далі РФ нічим не захищена. ППО мають лише окремі міста, або обмежений перелік об’єктів критичної військової інфраструктури, наприклад ядерні.
Навіть велика частина російських аеродромів, не віднесених до стратегічних, не мають жодного захисту. Росіяни змушені знімати системи С-300, С-400 навіть з Далекого сходу, аби захистити Москву і Петербург. Загалом ці комплекси будувалися ще на радянській технологічній базі і не розраховані для протидії малим повітряним цілям, таким як дрони. Для них він може виглядати як зграя птахів. Для менших цілей росіяни створили комплекс «Панцир-С» (загалом їх було виготовлено трошки більше 100 одиниць, частину яких уже знищено), але він теж не ефективний.
– Президент Зеленський раніше повідомив про вдале використання першого українського ракети-дрона «Паляниця». Чим він відрізняється від звичайної ракети і у чому його ефективність?
– Наразі інформації по ньому не багато. За тим, що оприлюднено, дальність ураження 400-500 кілометрів, швидкість польоту – 450-500 км. Вага бойової частини за різними оцінками 50-100-120 кілограмів.
«Паляницю» за своїми характеристиками це надлегка крилата ракету. Система управління у крилатої ракету така ж як у дрона – інерціальна, супутникова. Є невеликі крила, турбореактивний двигун, і, в принципі, вона повністю відповідає цьому визначенню.
Розмовляв Віктор Біщук
Новини
- Сьогодні
- Більше новин