Наслідки вимушеної міграції ми відчуємо за 3-5 років, – економічний експерт

Фото: DW

Обсяг витрат українців за кордоном у 2022 році зріс в порівнянні з 2021. Виходить, що українці стимулювали економіки західних держав.  

Про це в ефірі Першого Західного» розповів асоційований експерт CASE Україна  Євген Дубогриз.

«Найголовніше, що українці робили це з цих заощаджень, що вони зробили колись в Україні. І принаймні, в першій половині року вони їх активно витрачали. Зараз ситуація змінюється, українці починають витрачати вже з тих грошей, що вони заробили там. Тобто, більше наших громадян починає там працювати і витрачати. І це стимулює одночасно і виробництво, і споживання. Тому присутність наших громадян в Євросоюзі має позитивний вплив на них», – зазначив експерт.

Він зауважив, що торік валютні надходження від заробітчан з-за кордону не зменшились, оскільки більше українців почали там працювати і надсилати гроші, тому в абсолютних цифрах валютні перекази залишилась на попередньому рівні. Але це дасть негативні наслідки в довгостроковій перспективі. Оскільки багато українців залишаться за кордоном. 

«З грішми, принаймні, на цей рік і наступний через міжнародну підтримку, не буде. Тобто, гроші ми отримаємо. Але, щоб ці гроші правильно освоювались, щоб закладати підвалини для економічного зростання, нам потрібні люди. Нам треба щонайменше 40 мільйонів людей, які б працювали тут. Нам потрібно піднімати демографію, щоб діти зростали тут. І ця міграція – це проблема не зараз, а проблеми за 3-5 років, якщо ми не почнемо робити щось, щоб заохочувати людей повертатись», – наголошує Євген Дубогриз.

Бо, на його думку, інші країни, як Польща, Чехія, Угорщина, навпаки, будуть заохочувати українців там залишатись. Бо їм потрібна робоча сила. Так як і Україні. Тому, щоб заохочувати наших громадян повертатись, треба пропонувати пільгове житло, пільгові  податки, здійснити дерегуляцію бізнесу, щоб ті, хто буде повертатись, могли легко відкрити бізнес чи взяти кредит.

оренда квартири Львів

Новини