«Настає момент істини». Маломуж про те, як запобігти постачанню «Шахедів» та ракет з Ірану

Фото: Укрінформ

За даними розвідки між Іраном і РФ досягнуто домовленостей про поставки БпЛА «Shahed» та балістичних ракет. Усе це несе загрозу як для ЗСУ, так і для критичної інфраструктури України. Як можна зупинити цей процес та чи існують ефективні шляхи протидії цим загрозам – голова Служби зовнішньої розвідки України (2005-2010 рр.) Микола Маломуж.

Фото: apostrophe.ua

– Чому Іран, підтримуючи Росію не зважає на позицію потужних світових держав?

У першу чергу, є стратегічне співробітництво між Путіном, аятоли Алі Хаменеї (верховним лідером Ірану) та корпусом «Вартові ісламської революції» (КВІР) – це особливий блок в Ірані, який займає агресивну терористичну позицію щодо країн демократії і Заходу, і має свій інтерес у співпраці з РФ. Путін під час свого візиту до Ірану, домовився з Хаменеї не лише про поставки дронів, а й балістичних ракет, дальністю 300-700 кілометрів. Цей договір дуже небезпечний.

Але через те, що розпочалася активна протидія поставкам дронів-камікадзе та в перспективі – ракет, в Ірані заявили, що постачали БпЛА ще до війни, а зараз – до цього непричетні. Також вони заперечують домовленість про поставки ракет, які несуть ще більшу небезпеку, бо вони (як «Кинджали») можуть вражати з орбіти і їх дуже складно збивати. Тож зараз вирішальний період щодо дуже рішучих дій для припинення таких операцій.

Фото: Радіо Свобода

Блокувати економіку та енергетику Ірану

По-перше, є суперечності в Ірані між політичним керівництвом: президентом, міністром закордонних справ, деякими політиками і радикальним крилом, які за здійснення цих поставок. Через це Росія побачила, що ці угода може зірватися. Також є потужний тиск на Іран великих держав: політичний, економічний, фінансовий та енергетичний.

Є реальні передумови, які можуть заблокувати програму зняття санкцій з Ірану, яка мала запрацювати взамін на припинення розробок ним ядерної зброї. Триває дискусія, учасниками якої є США, Британія, Німеччина, Франція, Іран і Росія, але поставка дронів і ракет фактично знищить цей переговорний процес і подальші майбутні угоди. Це є вагомим важелем впливу.

Та для Росії втрата цих поставок є катасирофічною. Адже партію з 600 дронів-камікадзе і 300 ракет середньої дальності, швидше за усе, росіяни планували розмістити у себе та в Білорусі, і звідси завдавати удари по Україні. Щоб це розблокувати голова ФСБ Микола Патрушев кілька днів тому їздив в Іран.

Настає момент істини, чи вдасться нам і нашим партнерам змусити Іран відмовитися від таких поставок. Іранці ведуть неофіційні перемовини щодо своїх економічних перспектив як з РФ, так і з Китаєм, Францією. Дуже активно – з Німеччиною та Британією, і через посередників – зі США.

Україна орієнтувала своїх партнерів, що необхідно жорстко вимагати в Ірану припинення поставок, інакше блокувати усю економіку та енергетику країни. Фактично, їм не дадуть рухатися ні в Перській Затоці, ні в інших регіонах. Навіть негласні поставки нафти і нафтопродуктів, які вони робили в Китай і РФ, та через посередників до різних країн світу, – теж можуть бути припинені військовими засобами.

Фото: Збруч

Коли верхівці Ірану буде не до «Шахедів»

Другий потужний механізм: ставиться питання знищення заводів, які виробляють «Шахедів» і ракет. Це вже загроза застосування прямої військової сили, але спецслужбами США, Британії та Ізраїлю, можливо й за участі України. І йдеться не лише про знищення ракетним ударом заводу в Сирії, а й відповідних об’єктів, які займаються розробкою ядерної зброї, ліквідація персонально – керівника КВІР (корпусу «Вартові ісламської революції»).

Це цілком реально. Не просто попередження, а й безпосередньо знищення усіх ракет і усіх засобів їх виробництва, безпосередньо в самому Ірані. Там розуміють, які для нього можуть бути перспективи. І там будуть зважувати, чи вартує постачати ці дрони і ракети. Тим більше, що Іран уважно відслідковує ситуацію в Україні і після Харкову та Херсону розуміють, що Путін програє.

Для Ірану перспектива стати повністю заблокованим – це деградація, а для режиму – знищення. Масові виступи безпосередньо в крані можуть бути підтримані більш потужно. Неофіційно – це буде чітко показано керівництву Ірану.

Знищення тисяч людей, які затримані там, може призвести до потужного протестного вибуху. А це викличе дестабілізацію у верхівці Ірану, тоді їм буде не до «Шахедів», ракет чи Росії.

Протести в Ірані. Фото: Фокус

Переміщення зброї морем і повітрям

Третє – якщо ж і це не спрацює і відбуватиметься переміщення озброєння, то можна вплинути на ці перевезення. Вантаж доставлятимуть Каспійським морем безпосередньо до Росії або, можливо, через країни учасниці ОДКБ (Організації Договору про колективну безпеку: Білорусь, Вірменію, Казахстан, Киргизстан та Таджикистан); чи – повітряним простором, літаками Іл-86 та іншими.

Польоти можуть бути під загрозою за рахунок засобів, які є в США. Зокрема, в Середземне морі перебувають потужні авіаносці. Це ж стосується і перевезення іранської зброї морем через Каспій до Росії чи до інших країн. Від них можна вимагати відмови від її доставки. Той же Казахстан – ніколи не піде на те, щоб дозволити таку поставку, бо критично залежить і від США, і від інших країн.

Є ще Туркменістан, але він також не надасть такого сприяння. Залишаються тільки прямі поставки через Каспій до російських портів, але й у цьому випадку можна не допустити переміщення суден. Це дуже важливий чинник.

«Удар по об’єктах пуску ракет в Білорусі, Росії та Криму»

Є ще четвертий варіант. Навіть, якщо ворогові вдасться доставити частину «Шахедів» і ракет, і вони будуть розміщені в різних точках, особливо в Білорусі, то є конкретна позиція керівництва України. Вона вже була висловлена кілька днів тому головнокомандувачем Валерієм Залужним та іншими військовими, щодо попередження Білорусі, якщо вони будуть націлені на мирні об’єкти, то буде удар по об’єктах пуску у цій країні. По усіх об’єктах: аеродромах, ракетних комплексах, пускових установках, пунктах дислокації.

Фото: АрміяInform

В Білорусі розуміють, що Путін програє, тому з ними потрібно розмовляти більш конкретно, що це може бути попереджувальний удар для захисту громадян України. Позиція має бути рішучою і стосовно тих центрів, де в РФ буде розміщена ця зброя. Нашими ракетними засобами можемо їх знищувати на підходах та в місцях розміщення.

– Як до імовірного перевезення через Каспій ставиться Азербайджан та його покровитель Туреччина?

Ердоган налаштований негативно. На його думку, це недопустимо. Туреччина, по-перше, перекриває усі комунікації – ми бачимо вже не пропущення через Босфор в Чорне море великих російських кораблів з Далекого Сходу. Також може бути поставлене питання і про недопущення проходу такого озброєння через Каспій. Тут Туреччина, і Азербайджан наші союзники.

В деякій мірі теж стримуватиме цей процес і Казахстан. Токаєв не має наміру втягуватися у якусь конфронтацію на боці РФ. Він зараз орієнтується на США, Великобританію і особливо Китай.

Але підкреслюю, тут повинна бути активна позиція України. Усі ці механізми, які я озвучив, мають бути опрацьовані зі США та іншими країнами – це велика конкретна робота.

Є також контакти з низкою керівників Ірану, які проти постачання зброї РФ, не зацікавлені у конфронтації в їхній країні. Потрібно усе це використовувати. Ці керівники можуть бути нам певною мірою союзниками. Запропонував міністр закордонних справ Ірану комісію, яка буде розслідувати ситуацію з «Шахедами», треба включатися. Нехай вони навіть обманюють – це нічого. Ми цю комісію доведемо до реальних результатів. Усі механізми потрібно використати: політичні, оперативні, військові, міжнародні.

Розмовляла Наталка Сохан

оренда квартири Львів

Новини