«Проросійські сили хочуть залякати американців» – Андрій Добрянський про допомогу Україні  у США

Фото: Reuters

Американська агенція Gallup провела опитування мешканців США щодо їх ставлення до РФ і України. І до того негативна думка американців про Росію, за останній рік це більше посилилась. Зараз таких 90% (у тому числі 59% категорично налаштовані проти РФ). Кількість тих, хто сприймає росіян позитивно знизилася за рік з 15% – до 9%. До України 68% мешканців США, в основному, ставляться позитивно, що на 11 пунктів вище ніж у 2022. Що впливає на думку американців, від чого вона залежить, якою є реакція на інцидент з американським безпілотником над Чорним морем – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» директор з комунікацій Українського конгресового комітету США Андрій Добрянський.

– Пане Андрію, яким чином і хто має найбільший вплив на формування громадської думки у США та чому бачимо зараз таку динаміку?

– Для читачів чи глядачів у різних ЗМІ існують свої точки зору. Ми журимося, коли чуємо, як деякі кандидати на президента чи політики кажуть, що є проти допомоги Україні. Але на противагу цьому чуємо, що у Сенаті та Конгресі лідери голосують саме за підтримку нашої країни.

«У США та Європі зараз загальна проблема – інфляція»

– В Associated Press було дослідження, де йшлося про надання США зброї для України. Тут голоси розділилися: 48% американців стверджують, що «за», 29% – проти і 22% не визначилися. Натомість, рік тому у травні, 60% американців були за надання зброї. Як це пояснити?

– Як в США, так і у Європі є зараз загальна проблема – інфляція, ціни на харчі зростають. І коли до простих американців звертаються з опитуванням щодо бюджету, вони відзначають, що не задоволені ситуацією, яка склалася. Та ще й ворог вкидає інформацію щодо цін на озброєння, яке США може надати Україні. Середньостатистичні люди задумуються, у що це для їхніх сімей може вилитися. Тому ворог дуже хоче у ЗМІ говорити про бюджет, а ті, хто прагне підтримати український народ у його боротьбі, – про злочини росіян.

«Більшість республіканців підтримують Україну»

– Чи пов’язане таке коливання думок американців з тим, що у США розпочалася підготовка до президентських виборів? Зокрема, зі сторони республіканців чуємо діаметрально різні заяви.

– Коли вийшла заява від губернатора Флориди Рона Десантіса, у якій він говорив, що «допомога Україні не в інтересах США», то його радники з тієї ж самої партії, зокрема Марко Рубіо у Флориді сказав, що позиція Десантіса не є порядною. Так само більшість республіканців у Сенаті підтримують Україну і відразу ж відмовилися від позиції Трампа та Десантіса. Це означає, що більшість республіканців, як і більшість Америки, підтримують Україну, але деякі кандидати намагаються негативно вплинути на цю ситуації через ЗМІ.

Дональд Трамп і Рон Десантіс. Фото: Голос Америки

Цього року у США відбудуться локальні вибори, тож у серпні побачимо наскільки локальні мери, міські ради, підтримуватимуть Україну. Це стане очевидним і у листопаді, коли відзначатимемо річницю голодомору в Україні. Під час таких подій особливо помітним є ставлення американців до України та її підтримки.

«Наголошуємо на допомозі Україні»

– У той же час, Сенат США схвалив рекордний бюджет на 2023 рік, обсягом 858 млрд доларів, додавши до пропозиції президента Байдена ще 45 млрд доларів. Як на це реагують американці і чи це їх не лякає?

В інтересах ворога, аби саме над цим якомога більше задумувалися американці. Зокрема, якщо взяти до уваги збитий над Чорним морем американський безпілотник, росіяни почали поширювати інформацію щодо його вартості. Частина американців були здивовані дізнавшись, скільки він коштує. Вони не знають, яких він розмірів, не розуміють його технологію, але почувши, що він коштує понад 30 млн доларів, стали говорити, а чи не краще, ніж допомагати Україні зброєю, у США будувати школи та робити інші необхідні речі.

Скрін з відео: Перший Західний

Також, коли у лютому в Огайо сталася залізнична катастрофа з поїздом, чимало американців дивувалися, чому Байден поїхав в Україну, а не залишився в країні. Але навіть губернатор Огайо, в той час коли сталася аварія, виступив з офіційною промовою від Штату, яка стосувалася роковин повномасштабної війни в Україні.

Тому, коли говоримо про такі емоційні думки щодо бюджету, то розуміємо, що ворог хоче залякати людей, переконати, що вони не зможуть купувати навіть продукти харчування. Але ми: Український конгресовий комітет та представники української діаспори, на противагу проросійським силам, наголошуємо на допомозі Україні, її демократії, бо це буде підтримкою усього світу.

Європейське командування показало відео з безпілотника. Скрін

– Ви згадали про ситуацію з безпілотником над Чорним морем. Це був відкритий напад на американський БпЛА. Як американці зреагували на це?

– Є відеозапис з безпілотника, на якому дуже виразно видно агресивну поведінку російського літака. Я думаю, це підтримає справу Пентагону та США у наданні допомоги Україні. Увесь світ побачив, що американський дрон нікого не атакував. Чимало людей хотіли б сильнішої реакції Америки на цю подію, аби такого більше не сталося.

Історичність візиту Байдена зрозуміли усі

– Як поставилися американці до візиту Джо Байдена в Україну, де триває війна? Була критика цього візиту, чи, навпаки, американці зрозуміли наскільки важливою стає Україна саме в цьому історичному моменті?

– Реакція була різною, але підкреслюю історичність цього моменту зрозуміли усі. Український конгресовий комітет в Америці так вибудовує роботу, щоб кожен президент США відвідав Україну. Від цього відмовилися Трамп і Обама і ми були дуже цим розчаровані. Пригадую, як в останні кілька місяців своєї каденції, в Україні побував Джордж Буш. Нам дуже допомагає те, що президент Байден, незважаючи на вік, у час війни відвідав Україну. Побувала в Україні і спікерка Конгресу Ненсі Пелосі. Я їх, спілкуючись з конгресменами, ставлю усім за приклад. Ці приїзди дуже потрібні українцям, усе більше американців цікавляться долею нашої країни. Що більше американських посадовців відвідає Україну, то більше розкажуть правду, що тут дійсно відбувається.

Фото: ОП

– Розповідаючи про свою працю, ви зачепили локальні вибори у США. Як відбувається регіональна робота, аби люди знизу тиснули на керівництво, у плані підтримки України?

– Зокрема, обходили офіси усіх конгресменів з Каліфорнії, Техасу, далекого Заходу, аби вони почули від простих американців українського походження, чому потрібно підтримати Україну. Ще один такий захід плануємо на червень. Збираємося також і біля міських рад – для спілкування з губернаторами в Асамблеях штатів, що дає багато можливостей співпраці з ними. Багато з них розуміють, що Україна є зараз найгарячішою точкою, і хоча на локальному рівні вони не можуть передати танки чи «Джавеліни», але їхня підтримка дуже важлива.

Чимало гостей приїжджає з України. Зокрема, мер Бучі, який у Нью-Йорку мав змогу виголосити промову до Асамблеї штату. Кожний депутат в Асамблеї, міській раді, ті ж мери – можуть у майбутньому стати сенаторами у Вашингтоні чи майбутнім президентом США. Нам, як організованій діаспорі, потрібні ці зв’язки, аби знати до кого можна буде звернутися в майбутньому в інтересах України. Так ми й працюємо на перспективу. Потрібно знаходити усі ті нагоди, які нам дає світ, щоб крок за кроком підвищити авторитет і вплив України.

«Не маємо права на втому»

– У ефірі ВВС вмикали українського бійця Єгора Фірсова безпосередньо з передової, з окопу, саме у той час, коли у студії перебував радник президента США з питань національної безпеки Джейк Салліван. Вони розмовляли між собою, і на запитання Саллівана, що їм потрібно у першу чергу, Єгор відповів: снаряди 155 мм і 120 міліметрові міни. Радник Байдена обіцяв це вирішити. Через кілька тижнів США оголосили про надання Україні допомоги, у яку увійшли снаряди і міни необхідного калібру. Це приклад того, як у світі працює справжня демократія?

– Так, це дійсно є свідченням того, як у США працює демократія. А ми, хоча не є такими героями, як українські захисники і не воюємо на фронті, проте також маємо нагоду, аби включатися до політичної справи, комунікаційної роботи ЗМІ, щоб розширити інформацію про ситуацію в Україні та долучити до спілкування різні фракції американського уряду. Це і є наша робота. Ми не маємо права на втому і повинні постійно працювати у цьому напрямку.

Фото: Єгор Фірсов, Фейсбук

Записала Наталка Сохан

оренда квартири Львів

Новини