«Ніхто не знає, як може повернутися ситуація». Іван Ступак про російський наступ та американські F-16 на полі бою
- П'ятниця, 09 серпня 2024
Наступ російських військ не припиняється від жовтня 2023 року. Ворог повільно просувається до Покровська та Торецька, на кожному з цих напрямків Сили оборони відбивають до 40 ворожих атак. Зараз там точаться запеклі бої.
Чим закінчаться довгострокові російські штурми, коли американські F-16 реально з’являться на полі бою та якими є втрати ворога від наших ударів по аеродромах «Морозовськ» та «Оленья» – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» військовий експерт Іван Ступак.
Відеоверсія розмови – тут.
«З F-16 спокійно, не треба накручуватися»
–F-16 офіційно вже в Україні, наразі невідомо, скільки їх в нашому небі, але розуміємо, що замало, аби змінити якось кардинально переламати ситуацію. Видання The Economist пише, що зараз їх в Україні десять – то що ж таки змінюється, бо, зі слів президента, наші військові вже почали використовувати ці літаки для захисту держави? Чи вистачить їх, аби відігнати російські літаки з КАБами?
– Їх мало, дуже мало. Не треба накручуватися в очікуванні. Ми раз уже це зробили у 2023, коли сподівалися на великий масштаб нашого наступу – здавалося, що зараз приїдуть і танки, і БМП, і багато іншого – але не вдалося.
Тому з літаками спокійно, в наших пілотів попереду ще багато роботи, вони тільки починають по-справжньому оперувати цими літаками. До речі, коли американці навчають пілотів, то коли ті прибувають до своїх частин, то там ще певний період перебувають у спокійній обстановці, продовжують вчитися, обслуговувати ці літаки, літати. А наші пілоти одразу йдуть на поле бою. Маємо розуміти, яке велике навантаження у нас зараз.
По-друге, давайте рахувати, скільки літаків F-16 є у нас і скільки має різних модифікацій РФ. На цей рік ми орієнтовно розраховуємо на 10-15 одиниць. Тепер про російські. Су-25 – це ті літаки, які використовуються на лінії розмежування, які найчастіше наші військові збивають зі Stinger чи інших переносних систем. Тільки за офіційними даними у РФ їх 1100 одиниць. Су-30 – теж з відкритих джерел – їх 650, Су-34 – 150, Су-35 – під 130.
F-16 додають нам іміджу, адже тепер Україна може ними оперувати, у нас збільшується кількість авіації. Також можемо трішечки видихнути, бо українська протиповітряна оборона стане більш мобільною, цей літак може захищати окремі об’єкти на заході України, в тому числі місця, де вони будуть базуватись. Можливо за кілька місяців наші пілоти, коли стануть більш впевненіше оперувати цією технікою, коли згори перестануть тиснути (аби одразу не втратити цей літак), почнуть підлітати ближче до лінії розмежування і завдавати ударів. Тож з часом усе буде.
«Це беззаперечно серйозне влучання»
– В Головному управлінні розвідки розповіли деталі «бавовни» на аеродромі «Морозовськ» 3 серпня. Там вдалося знищити винищувач-бомбардувальник Су-34 та склад боєприпасів. Ще два такі ворожі літаки, ймовірно, пошкоджені уламками. Раніше була інформація про пошкодження Ту-22 на авіабазі «Оленья». Їх туди загнали, бо на ближчі аеродроми прилітало. Наскільки ці втрати для росіян є чутливими?
– Щодо «Морозовська», окрім ГУР в атаці приймали участь безпілотники Служби безпеки України. Це обов’язково треба говорити, бо зазвичай називається чомусь одна структура, а про іншу, яка робила не меншу кількість роботи – забувається. Так само постійно нагадував, що коли кажуть спецоперація ГУР по викраденню російського гелікоптера, проте тоді первинна інформація була отримана від Департаменту внутрішньої безпеки Міністерства внутрішніх справ. Це для справедливості і розуміння, які структури над цим працювали.
Щодо «Морозовська», то першими інформацію про втрати оприлюднили саме російські пабліки. Зокрема, про знищення одного Су-34 та два пошкоджених (можливо, уже не підлягають відновленню), а також про склади. Це беззаперечно серйозне влучання. Склад з боєприпасами знищений і тепер на цій локації в них буде, можливо, певна пауза. Доведеться, звідкись тягти ці ракети та бомби. Одне з великих російських підприємств знаходиться в Ніжегородській області, 53-й арсенал. Він теж у зоні ураження наших безпілотників, але наразі ми до нього ще не дотягнулися. Можливо, є якісь технічні причини.
Нагадаю, по аеродрому «Морозовськ» у квітні наші військові теж били, але тільки 2 з 50 БпЛА змогли долетіти до злітно-посадкової смуги і там вибухнути. Усе решта було або збито російською ППО, або придушено російськими засобами РЕБ. Зараз з 40 запущених орієнтовно 20 змогли пробити російську оборону і завдати росіянам стільки втрат.
Тепер про авіабазу «Оленья». Як би нам не хотілося чути гарні новини, однак було проаналізовано піксель за пікселем супутникових світлин цієї локації і не знайдено підтвердження влучання по російських стратегічних бомбардувальниках Ту-22М3. Наразі не має верифікованої інформації на цю тему.
Маємо без рожевих окулярів усе сприймати, щоб потім не отримати болючий ефект.
«Наступ РФ не зупиняється»
– Ворога не варто недооцінювати. Рсійські війська від липня змогли наростити темпи наступу на найбільш гарячому зараз напрямку – Покровському. Це важливе місто для українських Сил оборони на межі Донеччини і Дніпропетровщини. Також по Торецьку є інформація, що росіяни закріпилися на околицях міста і малими групами просуваються. Яка зараз ситуація на цих ділянках і чи можна стверджувати, що російський наступ на Сході наближається до певної кульмінації?
– Наступ не зупиняється. Він почався в жовтні 1923, коли скінчився український контрнаступ. Здавалося, що 6-7 місяців росіяни будуть тримати темп. Але як виявилося – це дивина була і для нас, і для західних аналітиків, і для самих росіян – вони досі продовжують наступати і скоро буде рік, як тривають їхні дії.
І от яку думку висловлюють російські воєнкори. Вони кажуть, що або своїм шаленим наступом зможуть збити українську оборону і вийти на певні рубежі. Або зламаються самі і українці потім швидко, буквально за декілька днів, повернуть собі все те, що вони завойовували місяцями. Ніхто не знає, в яку сторону може повернутися ситуація.
Щодо російського наступу. На жаль, в них є певна інтенсивність. У липні ми втратили орієнтовно 178 квадратних кілометрів території України. Здавалося, що там ті кілометри – ні про що. Але в тиждень це майже 40-50 квадратних кілометрів. Бачимо просування росіян в напрямку Турецька, місто уже у вогні, Покровськ – теж наближається до нього.
Щодо Торецька, то наші військові кажуть, що зараз у ворога зникла важка техніка. Також наші безпілотники можуть довго літати і не побачити жодного росіянина. Проте вони малими групами, 5-8 людей, просочуються і мають можливість захоплювати окремі українські позиції.
Розмовляла Ніна Сукач
Новини
- Сьогодні
- 09 Жовтня
- Більше новин