Організованими партизанами, здебільшого, були охоронці тюрем, – Володимир Молчанов

Фото: ГУР

Херсонські партизани допомагали звільняти Правобережжя Херсонщини. Вони здавали локації, надавали ЗСУ координати, знищували колаборантів і зрадників. За це рашисти їх відслідковували і вбивали. Зокрема, в селі Правдине вони розстріляли 9 охоронців виправних закладів, яких підозрювали у партизанстві.

Про це в ефірі «Першого Західного» розповів херсонський політолог Володимир Молчанов.

За його словами, на Херсонщині працював потужний спротив. І поки був зв’язок, партизани повідомляли ЗСУ про локації і розташування ворога.

«Якщо говорити про організовану мережу, то частина партизан, на жаль, була схоплена рашистами. Їм вдалось схопити, поки з невідомих причин, керівника полковника Лапчука. Вони його закатували до смерті. Вони відслідковували контакти, тому частина партизан була посаджена у застінки, деяким вдалось втекти і їх не було на Херсонщині», – говорить Молчанов.

А з тих, хто залишився, потужною силою були працівники пенітенціарних служб.

«Ми бачили по діях партизанів, що першими їхніми жертвами були зрадники з пенітенціарної служби. З цього можна зробити припущення, що озброєними партизанами в значній кількості були саме охоронці херсонських виправних закладів», – вважає Володимир Молчанов.

За його словами, їхнє керівництво частково зрадило і здало тих працівників, які не хотіли зраджувати. За це рашисти в селі Правдине розстріляли 9 осіб-охоронців в’язниць, серед яких були і жінки.

Хоча він наголошує, що була величезна кількість і неорганізованих партизанів. Зокрема, він розповідає про мобілізованих 24 лютого херсонців, яких військове керівництво відправило по домівках через те, що ті не вміли стріляти. Але вони, натомість, залишились в Херсоні і почали «партизанити».

«Тобто, ці люди, значною мірою, були зі зброєю. Вони залишились в Херсоні. Наскільки вони були організовані – важко сказати. Але я думаю, що з часом вони вийшли на кого треба і творили організований спротив. Тому в Херсоні партизанський рух не припинявся. Ми бачимо це по актах помсти різним колаборантам і по якості наведення на об’єкти. Воно було дуже ефективним», – наголошує політолог.  

Новини