Перемоги на фронті дуже допоможуть. Андрій Добрянський про президентські перегони у США

Фото: BBC

Після завершення зустрічі Великої сімки, на яку літав президент президент Володимир Зеленський, ми отримали вагомі запевнення у підтримці України. У Японії він спілкувався з усіма лідерами і отримав запевнення, що «коаліція винищувачів» таки буде створена і до неї доєднається усе більше країн. У неї вже входять Британія, Нідерланди, Бельгія, Данія, Португалія, і, звісно ж, США. Високий представник ЄС з питань зовнішньої політики Жозеп Боррель натякнув – тренування українських пілотів вже розпочалося і найближчим часом партнери почнуть роботу над передачею літаків четвертого покоління Україні. Звісно ж, без згоди і без підтримки США, F-16 нам би не надали. Які настрої панують у Сполучених Штатах, який рівень підтримки українців напередодні початку виборчої кампанії, чому так довго затягували з наданням ЗСУ ключових видів озброєння – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» директор з комунікації Українського конгресового комітету США Андрій Добрянський.

Відеоверсія розмови тут.

Рішення про F-16 прийняте і розпочинається процес його втілення

– Лідери Великої сімки і, зокрема США, таки дали дозвіл не лише на навчання наших пілотів, бо розуміємо, що за ним слідуватиме і передача Україні винищувачів F16. До цього моменту ми пройшли довгий шлях, чимало роботи вклали і наші міжнародні партнери, зокрема, над цим працював і Український Конгресовий комітет у США.

– Часто виступаю на різних телеканалах, і мене журналісти з України неодноразово запитували – коли вже це вирішиться? Теж вдячний, що нарешті це рішення було прийняте і розпочинається процес його втілення. Йдеться не лише про тренування та надання Україні винищувачів F-16, але й передачу МіГів, які Польща та інші країни хотіли надати вже раніше. Також розуміємо, що українські пілоти будуть підготовлені за пришвидшеною програмою для роботи на F-16. Побачимо, як і коли усе вдасться здійснити.

Буде так само, як з Patriot та літаками – процес не зупинити

– Так виглядає, що у рішенні про F-16 велику роль зіграла та повітряна дуель, коли американські Patriot показали 100% результат – усе перетворилося на ганьбу російської зброї. А який аргументи під час цих довгих перемовин ви чули від американських високо посадовців, чому не на часі було передавати F-16?

Аргументи були ті ж, які ми чули і проти танків чи будь-якого іншого озброєння для України. Говорили, що: Україні це не потрібно, перенавчання забере багато часу і це буде надто агресивно.

Слід відзначити, що у США, ніколи не змінювали думку про те, що Україну потрібно озброювати якнайбільше. Українці на фронті так ефективно використовують зброю від партнерів, що навіть трохи шокують цим американців.

– Інший важливий момент: Сполучені Штати залишаються країною, яка має юридичні механізми, аби визнати Росію «державою спонсором тероризму», але досі цього не зробила. Чому?

У США не люблять застосовувати цей механізм. Небагато країн долучається до статусу спонсор тероризму. Безсумнівно, що Росія на це заслужила, тому побачимо, чи не буде так само, як з Patriot та літаками – процес не зупинити.

Це включено до тієї резолюції, яка є як в Конгресі, так і в Сенаті. Щойно відбулося дуже потужне зібрання у Нью-Йорку, де мав нагоду поспілкуватися з деякими конгресменами щодо того, коли ж це буде прийняте резолюцією. Україна активно підкреслює важливість цього трибуналу.

Знаємо, що в Гаазі порушені справи про військові злочини, але потрібен специфічний трибунал. Маємо більше акцентувати, звертися до усього світу, що не можемо дозволити, аби такі дії Росії й надалі тривали. Не маємо права показувати, що таке можна безкарно наслідувати, щоб це могли повторити Іран, Північна Корея чи хтось інший.

Фото: Дзеркало тижня

– Верховна Рада України ідеологію, яка панує в РФ назвала рашизмом. Парламентська асамблея НАТО це рішення також підтримала, тож наступний крок – аби Конгрес і Сенат США теж визнали це…

– Згідний. Ми вже раніше хотіли включити це формулювання у нашій резолюції. Питання – коли це відбудеться. Теж розпочинаємо процедуру щодо резолюції визнання голодомору в Україні геноцидом. Також будемо працювати у Конгресі щодо того, що ще можемо долучити до таких резолюцій та інших законопроєктів.

Скрін з відео: Перший Західний

Кандидати повинні цікавитися українським питанням

– Україна дуже розраховує на підтримку США на шляху до перемоги, але розуміємо, що зараз є внутрішні виклики, зокрема – президентські вибори 2024 року. Як вони можуть вплинути на темпи дипломатичної і військової допомоги Україні?

– Деякі кандидати активно шукають можливості і потенційних виборців у різних штатах. А також гроші, адже на цю кампанію піде до пів мільярда доларів.

Ще є досить багато часу і якщо ми подивимося як усе відбувалося на попередніх виборах, то багато з тих кандидатів, які за рік перед виборами були в лідерах – не дійшли і до кінця праймеріз.

Зараз для нас важливо зустрітися з великою кількістю кандидатів. Ми переконуємо їх, що вони повинні цікавитися і українським питанням, навідуватися до українських церков та культурних центрів. Будемо мати п’ять конференцій у Вашингтоні, Нью-Йорку та в інших містах. Зокрема, у Вашингтоні 14-15 червня пройде конгрес адвокатів, під час якого також будемо акцентувати увагу щодо України.

Фото: AP

Звертаємося до кожного кандидата, вимагаємо офіційної заяви і позиції щодо війни. Підкреслюємо – якщо ви серйозний кандидат та хочете показати, що маєте розуміння того, що діється у світі, то немає кращого прикладу, ніж відвідати Україну зараз. Не як офіційний представник, а як приватна особа – поїхати, поспілкуватися з військовими і цивільними, своїми очима побачити, що сталося в Херсоні, Бучі… Це покаже американцям, що ви серйозний кандидат і дбаєте про світ.

До часу виборів почуємо про Трампа ще чимало

– Ви говорили про те, що кандидати шукають гроші на вибори. Розуміємо, що є один з кандидатів для якого гроші не така вже й велика проблема. Щоправда, він вже почав отримувати судові вироки. Один – про сексуальні домагання вже довели до завершення… Що зараз говорять про шанси Дональда Трампа?

– До виборів ще багато часу, а судових справ проти Трампа є сім – і вони ще не вирішені. Так що до часу виборів почуємо про нього ще чимало. Так само багато тих, хто хотіли підтримати Трампа, його донори, незадоволені тим, як він агітує за інших кандидатів. Тобто, якщо вони дають йому гроші, то хотіли б, аби він допомагав членам усієї партії, стати сенаторами і конгресменами. Однак ті кандидати, яких він вибирає, – не переможуть ні в Конгресі, ні в Сенаті.

Фото: CNN

Можливість для Байдена показати усім результативність роботи

– Пане Андрію, без сумніву, від результатів президентських виборів у США буде залежати підтримка України. Але натомість, як позначаться на перебігу кампанії і на результатах виборів результати наших Збройних Сил на фронті?

– Дуже важливими будуть добрі новини з фронту – це реальна можливість для президента Байдена показати усім результативність своєї роботи. Це було б дуже позитивним для нього, бо є кандидати, які нарікають на президента. Тому перемоги ЗСУ допоможуть усім – і українцям, і американцям, які підтримують Україну.

Скрін з відео: Перший Західний

Записала Наталка Сохан

оренда квартири Львів

Новини