«Процес фіналізації цієї фази війни почався». Петро Черник про перспективи перемоги України
- Четвер, 26 вересня 2024
Український план перемоги складається з п’яти окремих пунктів у трьох напрямках: військовому, політичному та дипломатичному, про це заявив президент Володимир Зеленський. План не передбачає жодних поступок перед РФ, навпаки, допомогу Україні з конкретним переліком зброї та її кількості, аби посилити наші позиції і примусити Росію до миру. Зеленський уже презентував його у Нью-Йорку президентові США Джо Байдену та прем’єру Британії Кіру Стармеру. Сторони обговорили виклики, окільки як заявив Стармер, «ці тижні й місяці стають вирішальними».
Детальніше про це, а також про те, як боротися з КАБами, наскільки загрозлива ситуація під Вугледаром та за яких умов може відбутися закінчення війни – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» військовий аналітик, полковник Петро Черник.
Відеоверсія розмови – тут.
«Гроші не пахнуть»
– Росіяни кілька разів КАБами ударили по Запоріжжю – як попри санкції їм далі вдається постійно виготовляти їх та удосконалювати свої ракети?
– Розберемо це питання на дві частини. Перше, як боротися з КАБами. Головний носій, котрий скидає ці бомби – це Су-34, як правило виходить на висоту до 12 км, розганяється до швидкості 950 км/год і бомба, як правило це ФАБ-500, завдає удару, збити її практично неможливо. А от Су-34 – можна, Україна уже має F-16, потрібні ракети AIM-120 AMRAAM, котрі б’ють до 180 км. Це момент перший. Другий – потрібен дозвіл бити углиб російської території далекобійними ракетами. Бо літаки ворога перебувають на відстані 250-270 км у глибину, там величезна мережа аеродромів, якби ми могли знищити їх, то це би серйозно поправило ситуацію.
Тепер про мікроелектроніку на світових ринках – у Росії діставали, дістають і будуть діставати, гроші не пахнуть. Допоки вони мають вільно конвертовану валюту, а буде вона у них, поки продають нафту і газ на світові ринки, то і платитимуть світовим виробникам і навіть дуже великим. Бо умовно іранці розмістили якісь замовлення на мікроелектроніку для побутової техніки на якихось островах і пройшли ці замовлення через 10-30 фірм прокладок. І ніхто ці ланцюжки не перевіряє, а Ірану передати цю електроніку Росії вже у вигляді компонентів зброї ніхто не заборонить. З цим будуть боротися, але на жаль, це не буде так швидко, як би нам цього хотілося.
Ворог тисне на Вугледар, бо загальмував під Покровськом
– Спецпідрозділи Головного управління розвідки повністю зачистили Вовчанський агрегатний завод, де впродовж тривалого часу в оточенні перебували росіяни. Яку перевагу нашим військовим дає перемога?
– Вовчанськ – важлива точка, у першу чергу через залізницю. Також розуміємо, що це звільнення території України.
А завод такого типу, це величезна мережа бетонованих споруд, а противник, крім того, що б’ється на смерть, уміє добре укріплюватися. Добрий крок зроблений, але не робив би ставку на цю новину, що от, мовляв, завтра посиплеться фронт.
– Є інформація, що росіяни намагаються оточити наші війська під Вугледаром – наскільки там зараз загрозлива ситуація для наших військ?
– Загрозлива, але упевнений, що навіть до оперативного оточення не дійде, не кажучи, вже про повне. Оперативне – це коли є деякі дороги, якими ще можна рухатися, але вони перебувають під вогневим контролем ворога, у першу чергу артилерії ближнього радіусу дії, маю на увазі 120 і 82-мм міномети. А повне це коли вже на кожній стежці, дорозі стоїть блокпост і нічого проїхати не може.
Не сумніваємося, що до цього не дійде. А навіть якщо і доведеться робити оперативний відступ від Вугледару, у цьому не має катастрофи. Також нагадаю, що Бахмут росіяни брали більш ніж 10 місяців, а Авдіївку в активній фазі – понад пів року.
Противник тисне на Вугледар, бо в їхній філософії ведення війни нічого не змінилося, в них є наказ виходити на адміністративні кордони Донеччини та Луганщини, от вони і намагаються його виконати. Вони загальмували під Покровськом, тому й змістили акценти, бо якщо цього не зроблять, то далі будуть передумови для нашого контрнаступу, а цього вони не хочуть допустити.
«Буде вихід із цієї фази бойових дій»
– Президент Володимир Зеленський заявив, що закінчення війни зараз набагато ближче, ніж думають. За яких умов це станеться, що саме мав на увазі президент?
– Вийду ширше за це питання, бо важко окреслити, за яких умов це станеться і чи в обов’язковому порядку. Але я би не казав про закінчення війни, а радше вихід із цієї фази бойових дій. Бо, для прикладу, щоб пройти Донеччину, ворога треба засипати десятками тисяч тон важких бомб, це завдання може виконати тільки армія Сполучених Штатів Америки. А от фіналізувати цю фазу бойових дій за старим римським принципом «qui pro quo — щось за щось» – можемо. Зокрема, маємо великий плацдарм на Курщині і точно утворювати там якусь квазіреспубліку там не будемо та й президент чітко сказав, що це розмінна карта. Тож було би фантастичним успіхом, якби ми все ж таки повернули Запорізьку атомну електростанцію.
Також, якщо нам би дали велику кількість важких ракет і бомб, починаючи від GBU-12 і закінчуючи GBU-38 (велика номенклатура від 230 кг до однієї тони), ми би змогли обвалити південний плацдарм та вийти на оперативний простір до Молочного лиману на Азовському морі.
А далі? Давайте будемо тверезими – неодноразово говорив, що Україна з Росією припинить воювати тільки тоді, коли вони розпадуться, у них заберуть ядерну зброю, дешеві сибірські ресурси і РФ стиснеться до території московського царства. Однак наразі рішення розвалювати РФ, а отже по-справжньому завершувати екзистенційну війну, яка триває в моєму розумінні понад 800 років, немає.
«Потрібно будувати свій ЦАХАЛ»
– Вихід з гарячої фази – це будуть переговори?
– Майже немає воєн, які би не закінчувалися якимось документом. Щодо переговорів, то на жаль, в нашому інформаційному просторі знову йдуть хвилі, що ми з ними про щось будемо розмовляти. Більш ніж упевнений, що прямих переговорів між Україною і РФ не буде, пам’ятаємо принцип, який сформував ще канцлер Отто фон Бісмарк, що будь-яка угода з росіянами не вартує паперу, на якому він підписаний. Разом з тим, зернова угода абсолютно робоча. Ми підписали документи з Туреччиною та ООН, відповідно наш ворог уклав їх теж з ними. Тож якомога більше країн-гарантерів плюс ООН – так, мабуть, і буде виглядати припинення активної фази бойових дій.
Нагадаю, що сучасна історична практика знає подібні кроки, зокрема, мирна угода чи перемир’я між Північною і Південною Кореєю існує з 1953 року. Те саме стосується конфлікту Росії як спадкоємниці Радянського Союзу з Японією, він «заморожений», але все ж таки не розв’язаний. А також ситуація в Європі, зокрема на Кипрі, і таких випадків є багато.
Як буде в реальності побачимо, б тут може бути ще багато всіляких сюрпризів, але найголовніший висновок наступний: процес фіналізації цієї фази протистояння почався, питання лиш, коли це завершиться.
– Україні потрібні конкретні домовленості, бо документи ми теж вже підписували, наприклад про ядерне роззброєння. Які ще в цьому документі повинні бути гарантії безпеки?
– Ті, про які домовилися. А гарантії безпеки, які би хотіли побачити, що за нас буде хтось воювати, Україна не отримає поки не вступить в НАТО, або – це, підкреслюю, моя експертна і громадянська позиція – прямий воєнний союз з армією США. 19 країн його мають, Кенія остання країна, котра його підписала. Якби війська Штатів зайшли повноцінно на нашу територію, ми би по-справжньому видихнули.
А зараз режим нашої безпеки передбачає три моменти. Перший – гроші, гроші і ще раз гроші. Другий: зброя, зброя і ще раз зброя. І третій момент – палкий прихильник будувати український ЦАХАЛ (Армія оборони Ізраїля). І тут немає взаємовиключних речей, Ізраїль воює з 1948 року і це не заважає йому бути демократичною і процвітаючою країною.
«Ми усе відіб’ємо, російська імперія – згине»
– Президент Чехії Петер Павел близький друг України, однак навіть він стверджує, що Україні, найімовірніше, доведеться змиритися з тимчасовою втратою окупованих територій. Чи означає ця заява, що західні союзники вже не мають віри у повне звільнення?
– Віра тут ні до чого. Повторю, нам важко буде пройти Донбас, це дуже серйозне укріплення. Вони маленьку Авдіївку як довго проходили, не шкодуючи свого солдата, були випадки співвідношення втрат один до 24. Це абсолютний рекорд в історії за винятком Другої світової війни. Або зрівняти з землею Донецьк, як це свого часу зробили британці та американці з Гамбургом, до фундаменту.
Давайте тверезо дивитися на обставини, жодним чином не апелюю, що треба якісь території здати. Ми усе відіб’ємо, московська імперія згине у цьому немає сумніву. Тому що вони не можуть бути без України, як свого часу казав Ленін «потєрять Украіну – ето потєрять голову». І ця війна саме тому почалася тому, що вони зрозуміли, що вікно геополітичних можливостей відновити імперію закривається і вдалися до воєнних дій.
Ми втримали свою державність, це направду феноменальне явище з часів Святослава Хороброго чи загибелі Галицько-Волинського князівства. І найголовніше – у нас є консолідовані союзники з англосаксами на чолі. Тому у стратегічній перспективі колесо історії на нашому боці і ми неминуче переможемо. І навіть уже перемогли. На жаль, платимо величезну ціну, але з іншого боку, це ніщо інше, як відтермінована війна за незалежність.
«Результати будуть»
– Для того, аби перемогти нам потрібен дозвіл від західних партнерів про удари углиб РФ їхньою зброєю. Коли це може статися?
– Згадаємо травень 2022 – HIMARS видавався якоюсь фантастичною зброєю, зараз він працює, про нього майже не згадують. Жовтень цього ж року MIM-104 Patriot – партнери казали, що потрібно 10 місяців, щоб його освоїти, українці це зробили за 10 тижнів. Те саме стосується танкової коаліції. Пам’ятаю, як Джо Байден заявляв, що не дамо F-16, бо це означає перейти «червоні лінії» Путіна і буде якась ескалація. Те саме стосувалося і ракет ATACMS.
Усе маємо, все працює, тому вважаю, що дозвіл буде і, найімовірніше, перший крок зроблять ракети Storm Shadow, а коли – нехай це буде як із F-16, ми зрозуміємо, що це уже відбулося. Дам обережний прогноз – до нового року.
– Президент Володимир Зеленський зараз перебуває з візитом у США, де представляє план перемоги. Які результати можемо очікувати від його поїздки?
– Результати будуть. Процес фіналізації, завершення цієї фази бойових дій почався. Старт відбувся у червні у Швейцарії, далі була величезна кавалькада дипломатів і наших, в тому числі у Китай, бо там теж буде рішення ухвалюватися.
Думаю, що результат буде на весну-літо 2025. Хоча умовно, якщо це станеться 20 грудня цього року, не буду здивований. Адже відкрита дипломатія – це лише 10% того, про що насправді говориться у у кулуарах. До того ж такі великі країни, як Індія і Бразилія теж дали сигнал, що час цю війну завершувати.
Розмовляла Уляна Лаврик
Новини
- Сьогодні
- 02 Жовтня
- Більше новин