Путін відчуває слабкість свого режиму, тому й дав наказ підірвати Каховську ГЕС – Микола Маломуж

Фото: Подробиці

Окупанти давно передбачали сценарій підриву Каховської ГЕС. Для цього звозили на її територію тонни вибухівки. І коли поразки «спецоперації» вже не було чим прикривати, а здобутки ЗСУ стали очевидними, зреалізували свій цинічний задум.

Наступними кроками може бути катастрофа на Запорізькій АЕС та застосування ядерної зброї. Саме тому світова спільнота повинна обєднатися та дати жорстку відсіч росії.

Про це у програмі «Головне за день» на ТРК «Перший Західний» розповів Микола Маломуж, генерал армії України, голова Служби зовнішньої розвідки України (2005-2010 рр).

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: Радіо Свобода

Південь України залишається для російських військ дуже важливим

– Чому росіяни зважилися на підрив Каховської ГЕС і що відомо про виконавців цього злочину?

– Російське керівництво не може виконати жоден з пунктів війни, яку вони називають «спецоперацією». Вони не захопили Київ, не захопили всієї України, включно зі Львовом. А потужні удари українських військ на Бахмутському, Авдіївському, Запорізькому, Сватівському, Кремінному напрямках змусили їх не лише зупинитися, а й відступати. Ворог не може визначити звідки чекати наступу ЗСУ, де будуть здійснені основні та відволікаючі удари. Відтак намагається стримати наш наступ. З одного боку проводить обстріл мирних громадян по всій території України, а з іншого – намагається шантажувати та створювати передумови для припинення або хоча б відтермінування українського контрнаступу.

Окрім того, для них дуже важливим залишається Південь. Адже якщо ми зможемо застосувати британські «Storm Shadow», наші «Нептупи» та більш потужні ракети, то це дасть нам перспективу знищення Чорноморського флоту і Керченського мосту. А це для них – пастка. Тож вони діють на випередження.

Фото: Зеленський, Телеграм-канал

У них залишилося лише три аргументи. Перший це – підрив Каховської ГЕС. Це дасть змогу створити паводок, техногенну катастрофу та хоча б частково стримати наступ наших військ на території Запорізької і Херсонської областей. Другий це – шантаж підривом Запорізької АЕС. Третій – шантаж ядерною зброєю. Усі три аргументи вони офіційно і не офіційно виставляють перед членами НАТО та Україною. Ми не реагуємо на ці загрози і діємо ефективно. Саме тому вони використали перший аргумент – підрив Каховської ГЕС.

Те, що вони скоїли є військовим злочином, катастрофою світового масштабу: екологічного і техногенного характеру та актом тероризму та геноциду.

На Каховській ГЕС росіяни підірвали і своїх…

– Чи є інформація про те, що російські підрозділи під час підриву Каховської ГЕС втратили частину своїх військових?

– Історія повторюється. Так було коли Сталін підривав Дніпрогес і тепер, коли діючий диктатор Путін підривав будинки та споруди. У нашої розвідки була інформація про те, що вони підготували на Каховській ГЕС величезну кількість вибухівки. Вони офіційно повідомили про це ООН, міжнародним організаціям, ЗМІ. Було чітко зрозуміло, що вони готують вибух. Від громадськості не було жодної різкої реакції.

Ворог діє цинічно і не гребує нічим. Намагається перекинути вину на ЗСУ. Але там були спеціальні підрозділи ФСБ. Цілий їхній полк охороняв греблю. Тож розповідати, що наша диверсійна група могла туди проникнути – безглуздо. У чому вони занесли туди вибухівку? У ранцях?!. Це – десятки тонн вибухівки, закладеної заздалегідь. Завезли вони її не за один раз. Це юридично зафіксовано нашими розвідпідрозділами.

Фото: Енергоатом

Те, що сталося – акт тероризму глобального масштабу. Гра, в яку вони грали, підриваючи Дніпрогес, зараз не пройде. Тоді у тоталітарному суспільстві вони могли це закрити. Зараз агресор скоїв потужний терористичний акт світового масштабу. Його зафіксували не лише розвідувальні, а й космічні засоби. Тому під час проведення судових процесів має бути поставлене питання відповідальності Путіна, конкретних військових організаторів та виконавців: представників ФСБ і представників спецпідрозділів, котрі готували цей підрив.

Там могли загинути сотні їхніх військовиків. Однак за їхніми судженнями, велика мета потребує великих жертв.

Скрін з відео: Перший Західний

Країни світу повинні об’єднатися проти майбутніх загроз з боку РФ

– Як оцінюють цей злочин наші військово-політичні союзники? І якою може бути їхня відповідь?

– Генсек НАТО Єнс Столтенберг чітко заявив про те, що скоєно великий терористичний акт. Зрозуміло, що країни НАТО готуються до можливих нових загроз Росії, насамперед Запорізької АЕС, використання ядерної зброї. Це – перший формат, який показав, що є така загроза. Потрібно об’єднати передові країни світу, не лише НАТО, а й Китай, Індію, країни Латинської Америки, які б чітко задіяли всі механізми потужного попередження нових злочинів Росії. Адже проведення такої операції на Запорізькій АЕС чи використання ядерної зброї це – загроза знищення людства. Ядерна війна знищить все людство у світі. Тому зацікавленими мають бути не лише країни НАТО, Захід і демократичний світ, а й інші світові держави.

Фото: росЗМІ

З РФ потрібно розмовляти з позиції сили. Я особисто знаю Путіна, Патрушева, Бортникова, Шойгу, Герасимова. Ці люди розуміють силу. До нашої сили зброї сьогодні потрібна ще й потужна сила аргументів об’єднаних лідерів країн всього світу. Тому має бути чітке, спільне рішення, і не лише на рівні ООН. Країни мають об’єднатися та чітко задекларувати, що використання РФ ядерної зброї, підрив Запорізької АЕС викличе зворотний потужний удар військового типу і знищить російський режим. Це – дієвий формат для того, щоб попередити ймовірні потужні провокації РФ. Адже Путін – не самогубець. Він – шантажист, загнаний в кут. Його потрібно жорстко поставити на місце. А наші ЗСУ і далі підуть в потужні наступи, щоб відкидати ворога. Своєю чергою це передбачатиме, що ми будемо ініціаторами падіння терористичного режиму.

Попередні плани Путіна не спрацювали, тоді він задіяв Каховську ГЕС

– Як ви розцінюєте наказ про підрив Каховської ГЕС? Це – відчай, істерика чи щось інше?..

– Путін – загнаний в кут. Він не знає відповіді. Тому використовує всі резерви для того, щоб хоч частково продемонструвати наступальні операції. Не вийшло ані в Бахмуті, ані в Авдіївці, ані в Лимані. Перед цим були Мар’їнка, Кремінна, Запорізький напрямок… Нічого не працює.

Друге – придавити дух людей. На початку повномасштабного вторгнення я на різних каналах заявляв про те, що для Путіна це – початок кінця. Адже народ, який об’єднався для захисту своєї держави, перемогти неможливо. Він намагається придавити дух людей і тим, що безперервно випускає ракети, «Шахеди». Він думав, що люди почнуть протестувати, закликаючи до мирних переговорів. У такому випадку він би зміг без зусиль окупувати території та продовжити підготовку до агресивних дій. Але це не спрацювало. Тому задіяв Каховську ГЕС.

Думаю, що після підриву Каховської ГЕС країни світу усвідомлять, що далі – ядерні катастрофи і гратися з тим не можна. А у нас відпрацьовані всі сили і засоби, підготовлені ударні групи, отримано відповідну зброю і техніку. Тобто ми готові до системних дій щодо звільнення територій. Це буде удар. Диктатор вже зрозумів. І зараз його оточення почне самостійно шукати вихід: або здавати Путіна, або його усунути і тоді торгуватися про умови здачі та перемир’я.

Фото: Зеленський, Телеграм-канал

Пригожин веде свою гру у військовому керівництві РФ

– Легіон «Свобода Росії» визначив, що єдиний з ким можна мати справу це – Пригожин. Як ви можете це прокоментувати?

– Сьогодні іде потужна інформаційна військова гра на всіх рівнях. В російському керівництві її веде Пригожин. Він намагається позиціонувати себе, як альтернативу Збройним силам і, навіть, кадирівцям. Це реально – військова, а в перспективі – політична сила. Він практично керує цим процесом в регіоні. Відтак намагається перебрати на себе функції переговорного процесу і з представниками легіону «Свобода Росії», і з «Патріотами Росії».

РФ, насамперед, показала нездатність політичного керівництва захищати навіть свою прифронтову зону. А з іншого боку, це – відступ прикордонників ФСБ від кордонів… Тобто у них повний і військовий, і політичний провал. Вони задіяли 2300 військовиків, 1200 спецназівців ФСБ і гроблять артилерію. Але знову ж таки, це не спрацювало. Тому Пригожин і заявляє, що готовий вести переговори з патріотичним корпусом. Для чого?.. Для того, щоб домовлятися про альтернативи, можливо про рух проти російських військ, у перспективі – проти політичного керівництва. Тобто іде гра на розбалансування зі силовою складовою РФ між Збройними силами, вагнерівцями, спецслужбами, кадирівцями. І, зрозуміло, на спонукання росіян до активних виступів проти режиму. Адже за неофіційними дослідженнями, 15% росіян радикально налаштовані проти режиму Путіна. Особливо зараз, коли Путін програє, а імідж його падає. Поки вони ще не готові до виступів, але коли режим буде слабкий, то приєднаються і до масових акцій протесту, і до легіону, як активні учасники бойових угрупувань. Тому Пригожина розглядають як формат створення більш глибоких протиріч між збройними силами РФ та спецслужбами, щоб послабити режим.

Фото: росЗМІ

Чимало російських військових розуміють, що скоюють злочини

– Пригожин не захотів обміняти російського підполковника легіону «Свобода Росії» на полонених військових РФ. Тобто щось таки в них відбувається?..

– Чимало представників силового блоку не були згідні з проведенням «спеціальної військової операції», а фактично – агресивної війни. Вони під примусом виконували завдання і сьогодні багато з них вже шукають альтернативу. Вони розуміють, що скоюють злочини, що їх змушують до цих злочинів, що врешті-решт стають співучасниками. Це відбувається і на рівні середньої ланки військовиків та вже і на більш високих ланках. Багато з них шукають альтернативи і отримання індульгенції від, як мінімум, судів. Тож розглядають різні формати: співпраця з легіоном, протистояння з різними угрупованнями росіян-найманців. Саме тому спостерігаємо такі коливання.

Це вказує на те, що Путін відчуває нестійкість свого режиму. Це підриває його ще більше. Тож такі операції як, скажімо, підрив Каховської ГЕС це – відволікання сил. Туди ж можна віднести і операції з підривами на території Росії, нанесення ударів безпілотниками.

Скрін з відео: Перший Західний

Розмовляли Уляна Лаврик, Стас Гордієнко

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини