РФ концентрує свої сили там, де очікує наш контрнаступ, але в глибину у них нічого не має – експерт Центру оборонних стратегій

Фото: Радіо Свобода

У травні суттєво зросла кількість обстрілів ворогом України різноманітними, у тому числі і балістичними, ракетами та дронами. Загарбники випустили по Україні і, зокрема, по Києву, мабуть, кілька сотень «Шахедів». Яку мету переслідує ворог, чи планують росіяни наступ, що може означати поява дронів над Москвою, наскільки серйозно пошкоджений російський корабель «Іван Хурс» та чому так важко отримати ATACMS – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» експерт Центру оборонних стратегій Андрій Риженко.

Відеоверсі розмови тут.

Фото: УНІАН

Мета РФ: ураження керівництва України та засобів ППО

– Пане Андрію, яку мету ворог переслідує, запускаючи таку величезну кількість ракет і дронів по нашій столиці?

– Це насамперед пов’язано з контрнаступом, який готується. Роблять це росіяни для того, аби здійснити тиск на центр прийняття рішень: на політичне, військове керівництво України, на українців, аби посіяти паніку, та встановити негативну психологічну ситуацію. І звичайно, що вони цілять по тих військових об’єктах, які є небезпечними для них. Зокрема, ворог намагається виявити засоби ППО. Хоча системи постійно мігрують, переміщуються – їхнє виявлення можливе. До слова, у Москві черговий раз заявили про те, що знищено ще одну систему Patriot. Таке враження, що у нас їх вже кілька десятків.

Хоча такі ж інтенсивні атаки як у Києві відзначаються і в інших містах.

Дрони над Москвою – це реакція на агресивну війну, яку РФ веде проти нас

– У Москву якимось чином потрапило 10 чи 30 (у росіян суттєво різняться цифри) дронів. Літали вони над самим містом і навколо елітної Рубльовки. Ворог приписав цей акт українцям, хоча це цілком може бути результатом їхніх внутрішніх проблем. Що на вашу думку там відбулося?

– Таке в Росії відбувається вперше з часів Другої світової війни. Це звичайно ж пов’язано з тією агресивною війною, яку вони ведуть проти нас і вбивають мирних людей в Україні. Ймовірно це якісь наші дії, а можливо – тих людей у РФ, які не згідні з тим, що зараз робить правляча верхівка РФ. Але це також впливає на росіян, спричинює негативну реакцію. Такі атаки сталися не перший і, думаю, не останній раз.

Фото: УНІАН

Щось відбили, але були одне чи два влучення в «Іван Хурс»

– Атака морських дронів на розвідувальний корабель «Іван Хурс» – чи відома доля цього судна?

– «Іван Хурс» прибув у Севастополь через дві доби після атаки. У нормальному режимі, якщо б він був неушкодженим (як стверджують росіяни), то цю відстань судно могло б подолати за 15 годин. Думаю, росіяни закамуфлювали пошкодження. Прибуття корабля в порт відбулося з урочистостями, повідомлено про нагородження військовослужбовців, які на кораблі були за кулеметами.

Цікаве те, що кілька років назад, у тому місці РФ теж втратила середній розвідувальний корабель «Лиман», який зіштовхнувся з турецьким судном і затонув. Але це той район де росіяни прагнуть здійснювати моніторинг елементів систем ПРО, які розташовані у Румунії. Це ті ж Patriot, тільки новіші і мають кращі характеристики. От росіяни там і зустрілись з дронами.

З часом, знатимемо про подальшу долю цього корабля. Якщо є пошкодження, то буде потрібний ремонт, як мінімум, на кілька місяців.

Фото: Мілітарний

У росіян проблеми зі зброєю

– Високий представник ЄС з питань зовнішньої політики і політики безпеки Жозеп Боррель прогнозує новий наступ РФ у найближчі місяці. Чи дійсно росіянам вдалося стабілізувати свій оборонпром, бо ж ракети потрохи виробляються? А як щодо техніки?

– Можливо, у Борреля є якась нова інформація щодо підготовки росіянами наступу. Вони можуть собі щось планувати, але те що бачимо – навіть мінімальний прогрес, якого вдалося досягти російській армії за останні пів року, пов’язаний лише з Бахмутом. Сорок п’ять його квадратних кілометрів здобувала приватна компанія «Вагнер», яка поклала там велику кількість ув’язнених. І не факт, що росіяни його втримають, бо наші війська там займають панівні висоти і продовжують знищувати противника. Тому є велике питання щодо особового складу у росіян, бо підготовлених частин немає.

Фото: NV

Окрім того, у них проблеми зі зброєю і вони використовують техніку ще часів Другої світової війни. В західному Криму є місця, де вони це все тримають. Там є артустановки Д-1, які випускалися ще в 43-49 роках, або ті ж 7-ми міліметрові автомати та зенітні гармати для стрільби по повітряних цілях 40-вих років випуску. Дуже активно застосовуються росіянами танки Т-55.

Військова промисловість рф потрохи набирає обертів, алещодо складових, то, наприклад, у танку Т-90, який росіяни вважають одним з найсильніших у світі (в реальності це не зовсім так) має бути багато імпортних складових. Зорема, система управління вогнем була французька, а зараз таких поставок, звичайно ж, не буде.

Якщо брати російські крилаті ракети, які також виробляються в РФ у невеликих кількостях, то їхня основна відмінність від радянських у тому, що там не багато російських складових. Те ж саме і в російських вертольотах. Тобто, необхідно багато тих запчастин, яких зараз або немає, або усе складніше отримувати.

Росіяни тепер концентрують свої сили там, де очікують наш контрнаступ, та аби його заблокувати, будують фортифікаційні споруди. Дальше у глибину фронту у них нічого немає – маю на увазі цей коридор, який ворог захопив між Краснодарським краєм і Кримом.

Фото: Мілітарний

Рішення щодо ATACMS ще може змінитися

– З іншого боку, для українського контрнаступу потрібні більш далекобійні засоби ураження. Британці стали у цьому першими і надали нам 100 Storm Shadow, німці отримали запит на ракети такої самої дальності, а у питанні ATACMS ми забуксували. Чому так важко отримати ці ракети?

Чому для нас була б зручною ракета ATACMS? Тому, що у нас є близько трьох десятків пускових установок HIMARS або її аналогів. І це дуже важливо, бо нічого більше для її використання вже не потрібно. Але ATACMS, наскільки мені відомо, не дуже багато і в самих США, тому там оцінюють ризик того, що можуть самі залишитися без них. Ще один аргумент – захист своїх технологій.

Але зараз, після того як США погодились на передачу Україні F-16, і враховуючи заяву Байдена, що дискусія щодо ATACMS триває, вважаю, що ситуація щодо цього зміниться на позитивну для нас. Хоча це займе ще певний час.

Скрін з відео: Перший Західний

Записала Наталка Сохан

оренда квартири Львів

Новини