Російська диверсія в картографії – Микола Голубей про спотворення зображення України на мапах

Фото: ШоТам

У Європі знайшли десятки туристичних карт з некоректно зображеними кордонами України, а саме – з російськими Кримом та іншими тимчасово окупованими територіями. Що це – невігластво чи спрямована інформаційна диверсія? Яким є негативний вплив цієї фальсифікації, чи можна з нею боротися у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» засновник проєкту «Stop Mapaganda! Інформаційна деокупація України», член Українського географічного товариства Микола Голубей.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: ШоТам

Зображують Крим як частину РФ, на яку зазіхає Україна

– Ви вивчали питання, як зображують Україну в освітніх мапах, шкільних підручниках, глобусах, в туристичній продукції у Німеччині, Австрії, Швейцарії, Італії, Чехії та багатьох інших країнах. Що вас там найбільше вразило?

– Я не відкриваю Америку кажучи, що з 2014 року РФ активно займається тим, що спотворює зображення України в освітній продукції. Але моє дослідження, проєкт який я започаткував, показує значні масштаби цього явища. За останні п’ять місяців я зіштовхнувся з тим, що дуже важко знайти на картах в Німеччині, Австрії та Швейцарії коректне зображення України у кордонах 1991 року.

В Росії є так зване «русскоє гєоґрафічєскоє общєство» – організація, яка була відновлена у 2009 році після війни у Грузії. Її очолює Путін, а директором – міністр оборони РФ Шойгу. Тож на найвищому політичному, військовому та економічному рівні Росія займається пропагандою, метою якої є спотворення зображення України в освітній продукції.

Крим зображується територією РФ, «на яку претендує Україна». Фото: УП Життя

В українців є образ нашої держави в кордонах 1991. А для мешканців ЄС, Великобританії та США, які навчаються у школах, на сучасних підручниках – Крим є частиною спірної території або ж територією РФ. Дальше усіх пішов National Geographic, який співпрацює з «русскім ґєоґрафічєскім общєством». Він у своїй продукції зображує Крим, як частину РФ, на яку зазіхає Україна. На картах, які виготовлені у США, поряд з зображенням Криму червоними літерами написано «Україна претендує на цю територію». Така позиція компанії мене особливо вразила.

Це свідома інформаційна диверсія

– Це помилка чи свідома диверсія, як спрямована проти України?

Я вважаю це свідомою інформаційною диверсією. Диверсією, яка реалізується найбільшими картографічними компаніями світу.

Компанії, які виготовляють подібну продукцію знають міжнародне законодавство, усвідомлюють позицію ООН, але свідомо зображують захоплені території України, як частину РФ. У новій продукції від березня цього року Донецька, Луганська області, Крим і вже навіть Запорізька та Херсонська області зображені спірними територіями. Я з Запоріжжя, мої батьки мешкають там, Запоріжжя жодного дня не було в окупації, а на цих картах вони зображені як спірна територія.

Під сумнів ставиться держкордон між Україною і РФ в районі Донецької і Луганської областей. Фото: УП Життя

– Це РФ має такий інформаційний вплив чи чи йдеться про гроші, які Росія виплачує глобальним компаніям?

– На даний момент я не можу стовідсотково сказати, що РФ їм дає за це гроші. Я зі своєю командою визначили три мотивації, які можуть бути: це гроші, тупість (хтось просто копіює з одного бренду в інші) та ідейна підтримка Росії.

Усі компанії, до яких я звертався мене проігнорували. Єдиний матеріал дала журналістка з Liga.net, коли офіційна відповідь австрійського видавництва була і про солідарність з Україною, і про засудження РФ, але я дав коментарі про те, що вони брешуть, мають подвійні стандарти та упереджені щодо України. Так само мене попросили для Держгеокадастру прокоментувати лист від National Geographic, коли я також розповів, що ця компанія просуває ідеї РФ. Є резолюція, яка засуджує окупацію, але National Geographic вважає, що вона не має юридичної сили.

Скрін з відео: Перший Західний

Погрожувати долученням до санкційного списку

– Що вам відповіли в МЗС України. Куди ще плануєте звертатись і як діяти?

– Я твердо знаю, де наш ворог. Це – компанії «русского ґєоґрафічєского общєства». МЗС на мою суб’єктивну оцінку зараз діє дуже м’яко. Зокрема, пише листи з проханнями, аби ті компанії щось видалили і це відбувається з року у рік. Компанії «ґєоґрафічєского общєства» надсилають гарні відповіді і продовжують штампувати цю продукцію. Тому зараз я консультуюся не тільки з МЗС, а й з низкою державних організацій в Україні, для створення структури, яка буде займатися долученням компаній «ґєоґрафічєского общєства» до санкційного списку.

Вони наносять інформаційну шкоду не лише Україні, але й мешканцям Європейського Союзу. Наприклад, якщо людина бачить, що Крим це частина РФ і вона заїжджає туди через цю країну, то порушує законодавство України. Тож ці компанії підбурюють людей до порушення закону.

Фото: ШоТам

Допомогти може кожен українець

Ви зареєстрували електронну петицію під назвою «Stop Mapaganda! Інформаційна деокупація України» із закликом до українців підтримати створення ефективного механізму боротьби з поширення фейків про Україну в європейських країнах та США. Тож українці можуть долучитися, аби ефективний механізм боротьби з інформаційними фейками був створений…

– Так. Наш ворог серйозно ставиться до цієї теми. Путін і Шойгу курують картографію та географію, а голова зовнішньої розвідки РФ Наришкін займається «русскім історічєскім общєством».

В Росії на найвищому політичному, військовому, економічному рівні займаються цією пропагандою через освіту. Згадайте, на усіх окупованих територіях України вони найперше вилучають усі українські підручники та впроваджують свої. І коли українці обурюються, що Київська Русь в РФ вже просто Русь, то чомусь ніхто не згадує, що в Європі є мільйони копій некоректних зображень України.

Скрін з відео: Перший Західний

Записала Наталка Сохан

оренда квартири Львів

Новини