Щоб суспільство погодилось із підняттям тарифів – треба показати собівартість, – Олексій Другов

Фото: pmg.ua

Тарифи на комунальні послуги можуть вирости. Зокрема, в уряді обговорюють те, яким чином і на скільки можна збільшити плату за електроенергію. Пропонують різні варіанти: різко підняти ціни до ринкових, або поступово.

Щоб суспільство сприйняло це адекватно, треба чітко показати собівартість електроенергії, бо зараз про це мовчать. Так вважає економіст, професор НУ «Львівська політехніка», керівник проєкту «Софтінвест консалтинг» Олексій Другов.

Про це він розповів в ефірі ТРК «Перший Західний».

«Держава має показати собівартість. Наприклад, зараз собівартість – 5,50 (гривень за 1 кВт⋅год -ред.), а ви платите 2,50. Ми маємо це розуміти, але нам ніхто цього не говорить. Але якщо спробувати пошукати собівартість, то вона дуже різна. Собівартість електроенергії на атомній станції – менше 1 гривні. Але так, ще є транспортування. Собівартість виробництва інших видів енергії є більшою. Зокрема, зелений тариф є значно дорожчим», – говорить економіст.

Але тарифи, за його словами, все одно рано чи пізно зростуть, бо з одного боку, не можна сильно піднімати тариф, а з іншого – держава не має можливості компенсовувати це своїм коштом. Зараз виходить, що тариф компенсують закордонні донори.

«Підняття буде, але коли і як…. Чи можливо буде якийсь соціальний момент. Треба буде розділити, хто має кошти платити, а хто не має. Має бути об’єктивність у визначенні тої категорії  громадян, які насправді потребують електроенергію за зниженою ціною», – вважає Олексій Другов.

Новини