Схід і Захід України нині ментально ближчі, аніж в 1919 році, – історик Іван Патриляк


Різниця в ментальностях Східної і Західної України була більш рельєфною і виразною у 1919 році. Тоді у сприйнятті українцями різних регіонів політики, економіки, національних відносин і культури було більше відмінностей, аніж зараз. Про це історик Іван Патриляк розповів в Спецвипуску проєкту «На межі»: «Соборність» на «Першому Західному».

За його словами, це було пов’язано з тим, що 150 років ці дві частини країни жили в різних імперіях.

«Сьогодні, коли українці мали досвід спільного проживання спочатку в СРСР, потім 30 років в незалежній Україні, ці відмінності значною мірою нівелювались, зараз вони є набагато меншими», – пояснює історик.

Науковець навів метафору: він порівняв Західну і Східну Україну з парою, яка щойно побралась, але долею обставин знаходиться на відстані, наприклад, в ув’язненні. Від цього, на його думку, їхній шлюб не стає фікцією, а навпаки стає ідеєю, яка скеровує їх до того, щоб якнайшвидше об’єднатись.

«Подібно було із ЗУНР і УНР. Щойно ці республіки, ці дві частини українського народу, вийшли з імперій, щойно об’єднались, соборувались, як були насильно роз’єднані шляхом військової інтервенції, і зі сходу, і з заходу. Але через це, акт, який не матеріалізувався, трансформувався в ідею, яка була пронесена через століття і реалізована в 1991 році», – вважає історик.


оренда квартири Львів

Новини