Стартував місяць обізнаності про рак молочної залози – лікар Олег Дуда

Фото: adonis

На Львівщині почали менше виявляти хворих з онкологією молочної залози,  але це не означає, що їх стає менше. Це свідчить про те, що ці хворі приходять пізніше, з більш занедбаними стадіями. В 2018 році занедбаність раку була 22%, а в 2022 році – вже 28%.

Про це в ефірі «Першого Західного»  розповів хірург-онколог Олег Дуда.

«Ця цифра говорить про те, що жінки не звертаються вчасно, або взагалі не звертаються. Але є можливість до кінця року статистику поправити. Ми зараз маємо місяць профілактики, присвячений раку молочної залози. Є можливість прийти на скринінг і змінити цю статистику», – говорить лікар.

Він наголошує, що краще виявляти рак на ранній стадії, бо це легше і безболісніше лікування. При цьому він зазначає, що виявлення вузлів в залозі пальпацією – це вже трохи запізно.

«Треба виявляти швидше. Власне для цього і придумали програми скринінгу.  Вони дозволяють виявити пухлини до 1 см, які руками важко визначити. І це дає хороші результати. У жінок, у яких виявили рак на скринінгу, живуть довше. Це дослідження дає можливість виявити хворобу швидше, в нульовій стадії. Це також онкологія, але вона ніколи не дасть метастазів, і яка легко буде лікуватись», – пояснює Олег Дуда.

Він наводить приклад Німеччини, де серед  1000 жінок понад 50 років на скринінговій маммографії виявляється 6 хворих в дуже легких стадіях. Німці порахували, що вони мають навіть економічний зиск з цього, бо раніше виявляють – дешевше лікують. І ця програма там працює. 90% їхніх жінок користуються скринінгом.  В Україні жінки бояться виявляти хворобу.

«Звичайно, суспільне життя змінило пріоритети в Україні. 2 роки ковіду, зараз війна. І коли люди приїжджають до лікарні і просять перенести обстеження, бо бояться бомбардувань, це зрозуміло. У людей інші пріоритети. Але думаю, коли закінчиться війна, ми швидко вийдемо на хороші показники і швидше будемо виявляти хворобу», – каже лікар.

За його словами, щоб пройти обстеження, треба звернутись до свого сімейного лікаря, взяти скерування і сходити до маммолога.

«Він точно врахує всі ризики і підстави для того чи іншого обстеження. Тому що до 40 років краще робити ультразвукову перевірку, бо залоза ще має іншу структуру і на маммографії не так все добре видно», – пояснює Олег Дуда. 

Для скринінгу також потрібне електронне скерування від лікаря. Обстеження робиться у будь-якому скринінговому центрі безкоштовно і безболісно.

Новини