«Без закриття неба, відключення світла не припиняться» – експерт про ситуацію в Україні

Фото: Укренерго

Енергосистема України й надалі з працює з великим дефіцитом потужності, періодично застосовують аварійні відключення. В Укренерго пояснюють, що споживання не зросло, але ворожі атаки пошкодила генеруючі потужності та високовольтні мережі, тому не можливо повністю покрити потребу у світлі. Що відбувається у нашій енергетиці, чи імпортує Україна електроенергію з-за кордону та коли ситуація з світлом зміниться на краще – у програмі Головне за день на Першому Західному експерт з енергетики Геннадій Рябцев.

Фото: Українські новини

Відключення відповідно до можливостей енергосистеми

– Як розподіляють потужності між областями? Бо, приміром, для Львівської і Одеської областей норми споживання зменшили до рівня менше 50% від необхідної…

– Йдеться про споживання, пропорційне кількості споживачів. Тобто, усі скорочення здійснюються відповідно до: перше – кількості споживачів, і друге – відповідно до можливостей відповідних підсистем і тих руйнувань та пошкоджень, яких зазнали об’єкти енергетичної системи України. Зараз екстрені вимкнення електрики застосовують лише в Одеській області, а в інших –  стабілізаційні відключення. Йдеться про Київщину і Дніпропетровщину. Донеччина не входить у цей перелік тому, що, на жаль, населені пункти безпосередньо межують з зоною бойових дій і пошкодження інфраструктури там дуже суттєві.

– Пане Геннадію, в останні дні мешканці Львівщини особливо нарікають на велику кількість вимкнень. Розуміємо, в якій ситуації опинилися, але Україна почала  імпортувати електроенергію і фахівці кажуть, що можемо отримувати і 500 млн кВт/годин на місяць. Чи це вирівняє ситуацію?

– Є потужності міждержавних перетинів, в Україні вонискладають близько 600 МВт. Якщо згадати, що споживана потужність близько 15 гігават, то це лише 7% від потрібної українцям потужності. Цього недостатньо навіть для Львівщини. Тим більше, що мені наразі невідомо про підписанікимось з суб’єктів господарювання угоди про імпорт електроенергії. Так, перетоки здійснюються, щоб уникнути екстрених вимкнень, зокрема, з Румунії та Молдови для Одещини, але щось більш конкретне – не має. Тим більше, що можливості імпорту зараз обмежені відсутністю достатньої кількості ліній електропередач, які б з’єднували наші системи.

Скрін з відео: Говлоне за день

Тарифи на побутовому рівні не зміняться

– А якщо припустити, що такі закупки таки здійснять, то враховуючи, що вартість електроенергії у Європі є вищою ніж в Україні, чи може це вплинути на тарифи у нас?

– Для домогосподарств ціна електричної енергії зафіксована урядовими рішеннями і якщо в цілому говорити про ціни ітарифи, то на рівні закону.Йдеться про увесь воєнний час та 6 місяців після завершення війни.Тому наразі не зміняться.Щодо промислових споживачів, то для них вже з 1 січня ціни і тарифи на електроенергію суттєво зросли.Проте якщо вони захочуть укласти угоди безпосередньо з постачальниками світла в Румунії, Польщі чи Угорщині, то мають бути свідомими того, що ціна електричної енергії буде щонайменше на третину більшою, ніж вони мають зараз.

Ніхто не ризикуватиме обладнанням

– Пане Геннадію, оскільки ви вже згадали про інші країни, то повідомляється, що Україна хоче  підписати угоду з турецькою компанією Karpowership про розміщення плавучих ТЕЦ, які би постачати світло в Україну. Наскільки це може врятувати нас?

– Жодним чином. Мені, чесно кажучи, незрозуміло в який спосіб буде здійснюватися таке постачання. По-перше – енергія, яка генерується такими суднами буде суттєво дорожчою. А по друге – знову ж таки усе впирається в потужності міждержавних перетинів. Немає фізичної можливості цю електричну енергію постачати в Україну. Можна, звісно, піти іншим шляхом, встановивши відповідні об’єкти генерації на території України, втій же Одеській області, але усе впирається в питання безпеки. Ні турки, ні хтось інший, не будуть ризикувати високовартісним обладнанням, навіть задля отримання прибутку, якщо не буде гарантовано безпеку.

– Навіть нещодавній обстріл Херсонщини та Херсона показав, що снаряди влучають будь куди, зокрема, і в кораблі під прапором Туреччини…

– Тут може йтися про постачання електроенергії на випадок аварійних вимкнень у Молдові. Тому що у них з цим достатньо проблемна ситуація. Країна  повністю залежить від поставок з так званої Придністровської республіки,яка контролюється росіянами. Румунія, на жаль, зараз не може допомогти з цим Молдові.

Наслідки ракетних атак по Україні. Фото: ДСНС

 «Немає сенсу встановлювати те, що зруйнують ракети»

– А що з проєктом енергетичної парасольки, коли планували збільшити генерацію всередині міст, використовувати газові турбіни? Чи можна це реалізувати?

– Потужності є. Основне, щоб усі ці газотурбінові агрегати постачалися в Україну в належній кількості. Але виникає питання: хто за усе це буде платити? З яких джерел, з яких фондів і в який спосіб ці станції будуть під’єднуватися до об’єктів енергетичної інфраструктури, які зараз працюють в Україні?

До того ж, тут існують ще високі воєнні ризики. Адже такий об’єкт відразу стане ціллю для чергового ракетного обстрілу ворога. З огляду на те, що в нас зараз відсутні можливості щось протиставити російським балістичним ракетам, то, на мій погляд, немає сенсу встановлювати те, що може бути виведено з ладу черговою ракетною атакою.

– Навіть якщо подивитися на останню ракетну атаку, коли ворог використав дорогу ракету «Кінджал» лише для того, аби залишити без світла якийсь район Києва…

– По-перше, їм навіть не вдалося цього зробити, але у росіян є ще багато таких можливостей і ракет. Наприклад, ті ж комплекси С-400, які використовуються для ударів по наземних цілях, і Київ. та й загалом столичний регіон, перебувають в радіусі їхураження. Тому без закриття неба не можна розраховувати на суттєве оновлення енергетичної інфраструктури.

Зараз поки що може йтися лише про можливості аварійного автономного живлення та про тимчасове налагодження постачання електричної енергії в регіонах. Тому, коли мене питають про те, скільки ще будутьтривати стабілізаційні відключення,то можу відповісти однозначно – доки системи ППО не будуть забезпечувати захист від ракет близький до 100% або вже після завершення війни.

Енергетична самоорганізація

– Важлива і самоорганізація. Зокрема, на Львівщині підприємці забезпечили себе генераторами…

– Варта віддати належне саме Львівщині, де місцеве самоврядування дбає про автономні джерела живлення, в тому числі і компенсуютьчастину вартості придбаного обладнання. Також прибрані усі податки на його ввезення в Україну. Хоча це треба було зробити набагато раніше.

І що більше у нас в Україні буде самодостатніх населених пунктів, регіонів – тим більше буде електричної енергії у споживачів.

Розмовляла Наталка Сохан

оренда квартири Львів

Новини