«Це наша традиція і ворогові її не зламати» – Ірина Гаврилюк про роботу львівських музеїв

Фото: АрміяInform

Незважаючи на війну та ворожі ракетні обстріли, культурне життя Львівщини не занепало, а залишається цікавим і активним. Зокрема, це стосується і наших музеїв, що зберігають унікальні історичні експонати, – пам’ятки мистецтва і культури, наші національні надбання. Як музеї зараз працюють, чи не відбулося пошкодження безцінних фондів – директор департаменту з питань культури, національностей та релігій Львівської ОВА Ірина Гаврилюк.

Фото: ЛОВА

Ще до початку війни відпрацювали алгоритм дій

– Коли розпочалися перші обстріли по енергосистемі Львівщини і перші масштабні відключення світла – як музеї давали собі раду? В якому стані фонди?

– Не маємо інформації, що якісь експонати зазнали пошкоджень. Так, у фондах зберігаються надзвичайно цінні експонати, які потребують відповідних умов збереження: вогкості, температури, вентиляції. Тож там розташовані осушувачі чи зволожувачі повітря. Правда тепер на їх безперебійну роботу йде більший фінансовий ресурс, адже електроенергію, за необхідності, доводиться брати з генераторів. Коли майже цілу добу не було світла – це вартувало кілька тисяч гривень. Особливо умови зберігання необхідні іконам, на яких, за невідповідних умов, відразу ж іде розшарування верхніх шарів фарби, маємо бути дуже обережними.

Але до таких відключень ми почали готуватися значно раніше. Департамент культури ЛОВА і музейники, насправді, ще до початку війни відпрацювали алгоритм дій. Музеї були питанням номер один, бо це національне надбання. Ми «консервували» експонати у спеціальні пакування.

– Чи усі музеї забезпечені необхідними зараз генераторами?

– Якщо на ситуацію з тривогами ми не можемо вплинути, то на випадки знеструмлення – намагаємося. Практично усі вже їх мають. Єдине, що генератори наразі відсутні у деяких філіях по області, але ми над цим працюємо і чекаємо нових поставок.

– А якою є ситуація з пам’ятками архітектури, що розташовані під відкритим небом? Що зроблено для їхнього збереження?

– Велися першочергові заходи, поверхневі роботи, щоб якнайбільше убезпечити їх від ушкоджень. Звісно, від прямих влучань ракет вони не захистять, а від осколків можуть прикрити. Взагалі зняти їх і вивезти – наразі немає такої можливості, бо вони можуть знищитися у процесі демонтажу.

Фото: Фотографії Старого Львова

Білети на перервану обстрілом екскурсію не пропадають

– Як зараз працюють музеї? Що відбувається, коли відключають світло чи звучить сигнал повітряної тривоги?

Змушені просити відвідувачів покинути зали музею. За відсутності електрики там відразу ж вмикається автономна сигналізація, незалежна від загальної електромережі, і сторонні там перебувати вже не можуть.

Щодо повітряної тривоги, то, в основному, наші музеї не обладнані бомбосховищами для широкого загалу. Про це, а також про те, де знаходиться найближче укриття, відвідувачів повідомляють, щойно вони заходять до музею. Тому люди покидають музей і йдуть в бомбосховище. Та є кілька музеїв обладнаних укриттями для відвідувачів і людей запрошують туди.

Щодо знеструмлень, то відвідувачам організованих груп необхідно заздалегідь дізнатися, коли саме можуть бути відімкнення світла і узгодити, коли краще переглянути експозицію. Приміром, якщо на той час під відімкнення потрапить Львівський історичний музей, то він запропонує своїм відвідувачам піти в інший музей (де на той час подаватиметься електроенергія). Завдяки зосередженню багатьох музеїв в центрі міста – можна відвідати будь-який з них.

– Придбані білети не пропадають?

Звісно, що ні. Після увімкнення світла чи завершення повітряної тривоги відвідувачі у зручний для них час можуть продовжити перегляд експозицій. Ніхто відвідувачів напризволяще не покине. Адже це їхня (музейна) цільова аудиторія, тому музеї зацікавлені у відвідувачах.

Під час епідемії ковіду ми навчилися працювати онлайн. Користуючись соцмережами, наші музеї ведуть свої сторінки, працюють над рекламою, проводиться багато цікавих заходів поза музейними експозиціями. Музейники влаштовують промоції, різноманітні інтерактивні заходи (особливо з дитячою аудиторією) і майстер класи: виготовлення виробів зі шкіри, малювання, ліплення. Є випадки, коли музейники пропонують дітям чи дорослим попрацювати копіями унікальних музейних експонатів.

Є дуже багато нестандартної інформації. Наші музеї функціонують, бо їхні працівники навчилися жити за певних обмежень ще в умовах пандемії. Тепер це стало звичною роботою – було б лише бажання і зацікавлення відвідувачів.

Є і музеї під відкритим небом. Потрібно слідкувати за інтернет-сторінками музеїв, там усе розписано.

Чимало експонатів зараз на виставках за кордоном

Яка ситуація з музеями, що розташовані в області, зокрема – у замках?

– Усі музеї і замки у підпорядкуванні Міністерства культури України – вони не підпорядковуються обласному управлінню. Дуже багато їхніх експонатів перебуває зараз на виставках і, в тому числі, за кордоном. Тому це сфера відповідальності Мінкульту. Знаю лише, що Картинна галерея, на вулиці Коперника, стовідсотково забезпечена генератором. Думаю, що й замки Львівщини теж.

Фото: RISU

– Ви згадали про музеї під відкритим небом. Що у Шевченківському гаю?

– Там є дуже велика експозиція одягу, вишиванок, господарських і побутових речей, ужиткових експонатів. Те, що не виставлено для огляду відвідувачів, – перебуває на зберіганні. Музей абсолютно відкритий.

Працівники зараз шукають нові форми роботи. Вони завжди орієнтувалися на відвідувачів на відкритому просторі. Територією, яка належить музеєві пишається увесь Львів. Вона добре надається для сімейного дозвілля та відпочинку на свіжому повітрі. Попереду заходи присвячені Святому Миколаю, Різдву, Новорічним святам. Львів’яни знають про це і слідкують за усіма їхніми подіями – там добре поставлена ця робота.

«Львів’яни як традиційно ходили, так і далі відвідують музеї»

Чи ходять люди до музеїв під час війни? Хто частіше – львів’яни чи туристи?

Статистики про зростання відвідувань музеїв під час війни, на жаль, немає. Це пов’язано з безпековими міркуваннями та меншим інформуванням щодо можливостей музеїв. Та львів’яни як традиційно ходили так і продовжують відвідувати музеї. Громадські організації організовують екскурсії для внутрішньо переміщених осіб. Менший відсоток серед них поодиноких відвідувачів, більший – групових. Для них організовують своєрідні тури.

Є попит на одночасне відвідування музею, майстер клас і екскурсію Львовом. Наші музейники влаштовують і такі заходи, важливо домовитися про них заздалегідь. Період під час пандемії музейників  чимало навчив: виставки стали більш інтерактивними, дозволяють людині взяти участь у цікавому проєкті чи обговоренні.

Наближається Новорічно-Різдвяний цикл свят. Буде багато заходів на відкритому просторі.

Люди хочуть відволіктися від жахіть війни, насамперед це важливо для дітей. Приїжджають друзі і рідні. Після Святого Миколая починаємо низку святкових заходів.

Колядувати будемо, незважаючи ні на що? – це наша традиція і ворогові її не зламати.

Розмовляла Наталка Сохан

оренда квартири Львів

Новини