В Маріуполі, Бучі та інших українських містах здійснювалися акти геноциду – ексголова КС Литви

Буча, 8 квітня 2022 року. Фото: Радіо Свобода

Росія повинна відповісти за кожен злочин, вчинений в Україні. Для того, аби всі винні постали перед судом, необхідно створити Спеціальний трибунал. На жаль, є ціла низка країн, які досі вагаються у доцільності такого рішення.

«Ми маємо переконати їх у тому, що цей міжнародний трибунал – для всього світу, а не лише для європейського континенту», – вважає Дайнюс Жалімас, голова Конституційного суду Литви у 2014-2021 роках.

Якими механізмами буде наділений Міжнародний трибунал; чому не можна виключити Росію з Радбезу ООН; чи є дії РФ геноцидом українського народу; шо в устрої країни-агресорки шокує найбільше?.. Про це – у програмі «Головне за день» на ТРК «Перший Західний».

Фото: Liga.net

– У чому найбільша складність створення Спеціального трибуналу?

– Найскладнішим є те, як його створити, умовно обійшовши Радбез ООН. Адже всі такі спеціальні трибунали створювалися, як правило, через Резолюцію Ради безпеки, за винятком Міжнародного кримінального суду.

І з цим найбільші проблеми. Особливо це стосується конкретних країн, яким досі важко зрозуміти, що такий трибунал – потрібний.

Те, що призвело до агресії проти України це – явище широкого масштабу. Маю на увазі, що Росія безповоротно скотилася до ідеології неонациського і рашиського типу. Це – суміш між «совітизмом» і «неонацизмом», яку в загальному можна назвати «рашизмом».

На мою думку, зрозуміти це деяким країнам ще доволі важко.

Цей трибунал повинен охопити якомога більше країн. Але ми добре розуміємо, що є такі країни як Індія, як деякі африканські та латиноамериканські країни, які, на превеликий жаль, розглядають агресію проти України в межах європейського, а не глобального масштабу. Тож ми маємо переконати їх у тому, що цей міжнародний трибунал – для всього світу, а не лише для європейського континенту.

Можна говорити про знищення всього українського народу

– Якщо цей трибунал таки створять, з допомогою яких механізмів можна буде покарати російську федерацію?

– Це, насамперед, судовий процес міжнародного характеру з приводу міжнародного злочину агресії. Звісно, із засудженням усієї ідеології, ідей, що призвели до цієї агресії та реальним покаранням.

Я б сказав найважливіше, щоб система ідей, яка відкидає право на існування цілих народів, зокрема українського і, ймовірно, литовського, мала б бути покараною. Це основне, що цей трибунал має зробити для світу.

– На вашу думку, чи можна, з правничої точки зору, оцінювати дії Росії на території України, як геноцид українського народу?

– Можу помилитися, але, здається, ще в травні минулого року з’явилися перші міжнародні дослідження авторитетних вчених про те, що Росія, як мінімум, порушує Конвенцію про запобігання злочину геноциду. Думаю, що можемо говорити, як мінімум, про геноцид в деяких місцях. До прикладу, геноцидом визнавалося масове вбивство в Сребрениці (Боснія і Герцоговина – прим.). Тому, говорячи про Маріуполь, Бучу можна вважати, що там здійснювалися акти геноциду.

Загалом, зважаючи на всю російську ідеологію, думаю, що можна говорити і про знищення всього українського народу.

Скрін з відео: Перший Західний

В ООН немає механізму для виключення Росії

– Міжнародна спільнота, за винятком окремих країн, називає злочини, вчинені в Маріуполі, Бучі, Херсоні, Ірпені грубим порушенням міжнародного права і Статуту ООН. Водночас РФ залишається членом Радбезу ООН. Як ці два факти корелюються між собою?

– Мабуть, це не вперше, що країна-агресор є постійним членом ООН. Ми ж пам’ятаємо, що і Радянський Союз вчиняв агресію, зокрема проти Афганістану. Тому тут немає нічого нового. І в моральному, і в політичному аспекті це – не нормально. Але, на жаль, в уставі ООН немає механізму, який би дозволяв без рекомендацій Радбезу ООН, виключати будь-яку державу, навіть за агресію.

Звісно, є можливість скористатися тим, що світ у використав щодо Південно-Африканської Республіки. Зокрема, беручи до уваги агресивну політику і всі акти агресії, не признавати повноважень представників РФ в ООН. І, таким чином, «де факто» виключити…

Але знову ж таки, тут потрібна більшість голосів в Генеральній Асамблеї ООН. І наскільки вони будуть реальними, якщо справа дійде до такого невизнання повноважень РФ? Мені важко сказати, чи зібралась би половина членів ООН.

Радбез ООН. Фото: УНІАН

– На території України працює багато міжнародних експертів з різних міжнародних комісій, які надають допомогу нашій державі. Чи беруть у них участь литовські фахівці?

– Мені відомо, що іноді Офіс прокурора Литовської Республіки скеровує в Україну з місіями своїх прокурорів. На жаль, в ширшому контексті литовські експерти не представлені. До речі, це може бути докором владі Литовської Республіки. Бачимо, що наші сусіди латвійці беруть участь в цьому форумі. Однак, незважаючи на це, ми робимо все, що можемо. Нагадаю, що 6 травня минулого року, коли ідея Міжнародного спеціального трибуналу видавалася фантастичною, у Вільнюсі, за моєї ініціативи та міністра юстиції Литовської Республіки, відбулася конференція, в якій взяли участь відомі вчені з усього світу і, зокрема з України. Ми прийняли спеціальний Вільнюський комунікат. Його тези я радий бачити в усіх цих проєктах щодо запровадження Міжнародного трибуналу.

Мене шокувала повна деградація російського суспільства

– Які із злочинів РФ найбільше вразили вас, як колишнього голову Конституційного суду Литви?

– Це, може, не злочини як такі… Колись я багато разів був в Ічкерії Чеченської Республіки, Грузії і, звісно, в Україні. Самі злочини РФ мене вже не дивують. В усіх перелічених державах вони мають один і той самий стиль. Але шокувала повна деградація російського суспільства. Я сподівався, що це суспільство має у собі щось, що не піддається масовому зомбуванню і бажанню мати свого царя, який на це суспільство не зважає. Окрім того, вразила повна деградація юридичної спільноти Росії.

КС Росії. Фото: росЗМІ

Добре було б, щоб майбутній Міжнародний трибунал звернув увагу на роль суддів РФ при здійсненні агресії проти України. Адже так званий Конституційний суд РФ, який мав би зупиняти злочинність, 5 разів дозволив анексувати різні українські території. Вони добре розуміли, що роблять і побоювалися, що в один день можуть опинитися на лаві підсудних. Тож сподіваюся, що так воно і станеться.

Розмовляла Ярина Капітан

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини