«В РФ немає нових ідей» – Геннадій Рябцев про нові обстріли енергетики, МАГАТЕ та ціни на паливо

Фото: BBC

Україна досі долає наслідки ворожих ударів, які були завдані під час минулих обстрілів об’єктів нашої інфраструктури. Наскільки витривалою є наша енергетика, якою є нині позиція МАГАТЕ, чи буде дефіцит пального та зростання цін – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний»експерт з енергетики Геннадій Рябцев.

Фото: Радіо Свобода

Ворогові потрібна картинка того, що у них усе за планом

– Ми вже пройшли важкий зимовий сезон, невже РФ і досі вважає, що обстрілами може зруйнувати енергетику України?

– У ворога просто немає нових ідей. На полі бою не вдається досягнути бажаного, а їм потрібна якась картинка, що усе йде за планом. І от російський казкар в погонах робить цю картинку, щось розповідає про чергове ураження військових об’єктів, якогось виробництва, дронів, хоча – прилетіло на підстанцію. Я навіть гадки не маю, навіщо росіяни зараз обстрілюють об’єкти енергетики. Напевне тому, що об’єкти генерації, чи, загалом, енергетичні об’єкти є великими, стоять на тому самому місці вже давно, позначені на усіх картах багатолітньої давності та їх розташування добре відоме росіянам. Бити по наших засобах ППО не вдається, бо вони змінюють дислокацію. Обстрілювати пункти управління – то й вони (не відкрию жодної таємниці) не перебувають на одному місці. Тому й луплять по тому, що знають. Та й влучання в підстанцію виглядає дуже ефектно: піднімається стовп диму, що дає ворогові можливість візуально продемонструвати результати військової операції.

Це єдина причина, яку я бачу. Бо наголошую – навіть теоретично неможливо вивести з ладу Об’єднану енергетичну систему України. Це доведено науковцями в погонах. Буде ще одна, буде друга, буде третя, десята атака на нашу енергосистему. Що роблять енергетики? Вони перечікують обстріли, а потім займаються буденною роботою – відновлюють пошкоджені об’єкти. До речі, зараз удари росіян не призводять до дефіциту генерації для забезпечення електроенергією українців. Є, на жаль, пошкоджені лінії електропередач, підстанції та релейне обладнання.

Немає у МАГАТЕ бажання щось робити

– Під час останнього обстрілу знову під загрозою опинилася Запорізька АЕС, де було відключення енергопостачання, необхідного для охолодження блоків. Перебування АЕС в руках окупантів є небезпечним. Зараз йдеться про брак фахівців, обслуговуючого персоналу на станції. Чи може з цим щось вдіяти МАГАТЕ?

– Навряд чи Росію виженуть з МАГАТЕ, позбавлять права голосу чи запровадять проти неї санкції. Досі представники РФ і Білорусі голосують в МАГАТЕ навіть щодо українських питань. Їх запрошують на відповідні заходи, які відбуваються під прапором МАГАТЕ. І гучна заява голови організації Гроссі, що він наведе з усім порядок, – виявилася порожньою. До Путіна він так і не доїхав і не домовився, що навколо ЗАЕС буде 30-ти кілометрова безпекова зона (її Гроссі обіцяв зробити ще до кінця 2022). Немає ні зони, ні угоди, ні відповідних рішень щодо ЗАЕС.

Фото: Голос Америки

На жаль, не має у бюрократичної організації МАГАТЕ бажання щось робити. Навіть не може забезпечити нормальну роботу моніторингової місії на ЗАЕС. Інспектори цієї місії, фактично, перебувають під домашнім арештом і їхнє листування перевіряються ФСБ. Тому уся ця картинка, яку робить Гроссі, адресована виключно західним колегам.

Чесно кажучи, і ЄС нічого не зробив для того, щоб якимось чином обмежити можливості тих, хто зараз «керують» ЗАЕС. Ні проти них, ні проти їхніх сімей персональні санкції не запроваджені.

Скрін з відео: Перший Західний

З РФ у атомній енергетиці співпрацює багато держав

– Невже так складно впровадити санкції щодо атомної енергетики РФ і чи й досі продовжуються заплановані до повномасштабної війни проєкти щодо співпраці з «Росатомом»?

– Не лише Угорщина, а й Чехія, Словаччина, Болгарія, Фінляндія, Туреччина співпрацюють з РФ у атомній енергетиці. Йдеться про велику кількість держав, у яких 35 реакторів на тій чи іншій стадії (збудовані, будуються, чи ще проєктуються), і саме через це важко запровадити санкції проти підприємств, які входять в «Росатом». Можна поставити бан на будь-які нові контракти, але й цього не зроблено.

Фото: Енергоатом

Все через те, що «Росатом» і його підприємства гарантують фізичну безпеку тих реакторів, які працюють, у тому числі і на території ЄС. І ніхто інший цього зробити не зможе. Для того, щоб перевести українські АЕС на американське паливо, Україні потрібно було понад 10 років – усе це ретельно планувалося. А зараз ніхто не має наміру щось подібне робити з тими станціями, які працюють за радянськими технологіями та обслуговуються росіянами.

Іншим державам доведеться зараз ухвалювати рішення про поступову відмову від цих послуг, як це зробила Україна. З нами можна порадитися, як це зробити. Для цього існує певна дорожня карта.

Можна залучити не лише американські компанії, а й французькі, китайські. Потрібно формувати привабливість європейського ринку, аби значно менше було співпраці з РФ.

Нестачі палива наразі не буде

– Перед посівною почали говорити про те, що можливий дефіцит дизельного палива в роздрібних мережах. На вашу думку, чи може він виникнути і що буде з ціною на дизпаливо?

– Мої колеги попереджали про те, що після 5 лютого і особливо на початку весни, можлива нестача нафтопродуктів через запровадження ембарго на їх постачання з Росії. Насамперед, йшлося про дизельне паливо на Європейський континент, в держави-члени Великої Сімки і в Австралію.

Якщо говорити про стан на нині, то цієї нестачі не спостерігається. Європейські постачальники зараз мають достатні резерви для того, щоб і себе забезпечити нафтопродуктами, і навіть спрямовувати частину на експорт. В тому числі, і для потреб України. Зараз маємо менший обсяг споживання і, на жаль, велика кількість аграріїв через бойові дії не можуть провести весняні роботи. Тому й попит на дизпаливо значно менший. Тож наразі нестачі дизельного палива, автомобільного бензину і скрапленого газу не прогнозується.

Фото: Волинські новини

Спостерігатимемо стабільні ціни на заправках

– На українських АЗС почали знижуватися ціни на паливо. Вони навіть менші ніж у Європі, звідки ми його веземо. Поясніть, як це працює і на що сподіватися…

– У нас податки часто нижчі, ніж в Європейському Союзі. Тому й паливо є дешевшим, ніж для прикладу в сусідній Польщі. Це не через те, що купуємо дуже дешеві нафтопродукти.

Скоріше за усе, якщо попит не зростатиме і за збереження нинішнього рівня нафтових котирувань, матимемо стабільні ціни на українських заправках, щонайменше, упродовж найближчих тижнів. А далі подивимося, що буде з наслідками ембарго, яке, хоча й запроваджене з 9 лютого, але у повному обсязі почне діяти в квітні.

Записала Наталка Сохан

оренда квартири Львів

Новини