Як реставруються пам’ятки на Львівщині. Дискусія


Реставрація пам’яток відбувається тільки за наявності всіх дозволів і проєктної документації. Про це в програмі в програмі «Дискусія» на «Першому Західному» заявила директорка департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА Олена Василько.

«Реставрація – це дуже довготривалий процес: від виготовлення проєктної документації, взяття всіх погоджень і залучення всіх спеціалістів. Якщо оголошується закупівля, то це все прописано в кваліфікаційних вимогах: які реставратори повинні бути залучені, який кваліфікаційний рівень. Є авторський нагляд, технічний нагляд. Ми не можемо приїхати і сказати: «ви недобре робите». Вони роблять згідно з проєктно-кошторисною документацією, яка є погоджена», – говорить Олена Василько.

За її словами, якщо громадськість вважає, що проєкт робиться неналежно, то представники громадського нагляду можуть складати акти і інформувати про це головного архітектора проєкту, який несе відповідальність за виконані роботи.

Водночас голова Львівської обласної організації Українського товариства охорони пам‘яток історії та культури Андрій Салюк вважає, що нині реставрація швидше руйнує пам’ятки, аніж їх рятує.

«Реставрація – це в першу чергу, збереження автентичної субстанції. А в нас використовуються будівельні матеріали, технології, які з реставрацією нічого спільного не мають», – переконує Андрій Салюк.

Він каже, що в Україні є поодинокі випадки, коли ведеться належна реставрація, але в більшості випадків, це стається не з ініціативи влади, а громади: коли громадськість змушує владу вести якісь реставраційні роботи. Але більшість пам’яток, вважає пам’яткохоронець, в тотальному занепаді.

За інформацією Олени Василько, в Державний електронний реєстр пам’яток України наразі внесено 1 400 об’єктів культурної та історичної спадщини Львівщини.


оренда квартири Львів

Новини