Як розпізнати інформаційно-психологічну операцію, – психологиня Олена Вострикова

Фото: 5.ua

З початком війни українці вивчили ще одне скорочення – ІПСО, що означає інформаційно-психологічна операція. Їм важливо вміти розпізнавати таке явище.

Про це в ефірі «Першого Західного» розповіла політичний психолог, спеціалістка сфери психічного здоров’я та психосоціальної підтримки Олена Вострова.

«Ми, цивільні, теж маємо вчити, що таке ІПСО. Якщо раніше це використовувалось суто у військових цілях, то нині це стосується і цивільних, оскільки Путін і його армія воює не тільки проти військових, але й проти цивільного населення. Отже ІПСО – це інформація, яка поширюється для того, щоб вплинути на нашу психіку. І мета цього впливу – змінити настрій, емоційний стан, вибір людей і, відповідно, дії людей, щоб вони почали робити те, що потрібно ворогу», – пояснює психологиня.

За її словами, умовами для того, щоб ІПСО спрацювало, є створення інформаційного вакууму, щоб існувало тільки одне джерело, яке йде від ворога. Також в такій інформації 40% або 60% правди, а решта – це брехня і маніпуляція.

«Тобто, нам треба розуміти, що йде війна, і є багато дій, навколо яких потім розгортаються маніпуляції. Їх можуть розгортати як наші вороги, так і ми для того, щоб заплутати ворога.  Якщо ви бачите інформацію, яка чіпляє, викликає сильні емоції, напруження, а це є третя умова ІПСО, то бажано її перевірити з декількох джерел, при чому офіційних», – наголошує Олена Вострикова.

Вона каже, що останнім часом ІПСО почастішали навколо енергокризи. В  соцмережі вкидають наративи про те, що електроенергія продається на захід в той час, як українці сидять без світла.

«Це маячня. Ми всі бачимо, що відбувається і як пошкоджуються станції бомбардуваннями. І ми зараз навпаки отримуємо світло з Європи, яке нас підживлює. Ще один наратив, який вони вкидують, про те, що блекаути є продовженням ковідної політики. Такі собі теорії змов накручуються навколо цього.  Вони безглузді  і спрямовані на різні аудиторії, щоб кожен знайшов свою інформацію, яка йому буде резонувати», – зазначає психологиня.

оренда квартири Львів

Новини