Ялинка до свят. Як обирати та де купити у Львові

Фото: АрміяInform

У більшості обласних центрів України через війну головні ялинки вирішили не встановлювати. Десь таке рішення ухвалили через онлайн-голосування, а десь – самостійно вирішила місцева влада. А як буде з ялинками в домівках львів’ян, чи передбачені цьогоріч ялинкові базари та яке деревце краще обрати – головний спеціаліст відділу охорони, захисту лісу та мисливського господарства Львівського обласного управління лісового і мисливського господарства (ОУЛМГ) Роман Музика.

«Незважаючи на війну, ялинки будуть»

– Чи буде можливість придбати живу ялинку цього року?

Звичайно. Незважаючи на війну, є розпорядження голови ЛОВА щодо ліміту заготовок новорічних ялинок. Уже виданий спільний наказ Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства, Нацполіції у Львівській області, Патрульної поліції області і Державної екологічної інспекції  про забезпечення охорони хвойних насаджень від незаконних рубок. Згідно нього, будуть проводитися спільні рейди з виявленню торгівців, які незаконно продаватимуть ялинки.

– У минулі роки неодноразово йшлося про обробку ялинок відповідними розчинами, запах яких проявляється у теплому приміщенні. Таким чином намагалися захистити дерева від незаконної рубки. Як цього року?

– Цей метод не застосовується у лісових господарствах. Це робили у міських парках і скверах – там, де їх небагато і жодне з них вирубці не підлягає. Також, напевне, усі дерева захищені відповідним чином у парку біля Національного Лісотехнічного університету – так званому «Саду першокурсника». Колись, усі хто поступали до цього вишу, висаджували хвойне деревце. Працівники університетського ботанічного саду якраз і стараються вберегти їх. Ялиночок там не багато, були випадки коли їх зрізали, тому і обприскували їх чорнилом, крейдою, тощо.

Якщо взяти наші ліси, то у структурі Львівського обласного управління 478 тисяч гектарів насаджень. Їх усіх пройти і обприскати неможливо. Боротися таким чином з браконьєрами не доцільно. Тому залучаємо екологів та правоохоронців, щоб не допустити незаконну рубку новорічних ялинок.

Якщо взяти до прикладу, триметрова ялинка буде коштувати до 500 гривень, а штраф за неї – понад 1000 грн. Браконьєрам слід добре подумати, чи вартує її зрізати. Краще, напевно, купити собі ялинку на свята законно.

Фото: Еспресо Захід

Можна заготовити до 12 тисяч дерев, але реалізація падає

– Але якщо законна пропозиція буде відповідною до потреб людей, то й попиту не буде на незаконні дерева…

Реалізація новорічних ялинок щороку зменшується. Зокрема, на початку 90-тих років, вже за Незалежної України, ми заготовляли десятки тисяч ялинок. А зараз – в рази менше, якщо взяти 2021 рік – то лише 5 тисяч. Усе більше людей переходять на багаторазові штучні ялинки, асортимент яких стає усе більшим. Цього року, тим більше, що йде війна, теж не бачимо зростання зацікавлення реалізаторів. Наразі, вони до нас звертаються, телефонують.

Щодо кількості, то це не так просто, що скільки захотів ялинок, взяв і зрубав. На них є ліміт, є розпорядження голови ЛОВА. Цього року, відповідно до нього, ми маємо право заготувати 12 тисяч новорічних ялинок. Наші ж лісогосподарські підприємства, керовані досвідом, запропонували – 6 тисяч.

– А коли конкретно ви знатимете скільки цьогоріч ялинок вдасться реально реалізувати? Цього року кількість мешканців Львівщини є більшою, адже додалося ще до 500 людей, які переїхали через війну…

– З практики минулих років, якщо є попит – ялинки зрізаємо (перед вирубкою їх вирощують на плантаціях упродовж 8-10 років, де навесні знову висадять молоді дерева).

Зазвичай, десь під новий рік плануємо рубки для формування і оздоровлення лісів, догляду за молодняком, щоб і рубку провести і заготувати новорічних ялинок. Частину дерев зрубають і під час розчищення смуг під лінії електропередач, залізничних та автомобільних доріг, прочищення протипожежних просік.

А що відбувається з ялинками, яких не купили?

– Підприємці, в основному, залишають десь біля смітників чи в інших місцях, а люди беруть для своїх потреб.

Може краще їх дешевше продавати аби потім не викидати?

– Питання не до мене, а до підприємств, які ялинки у нас закуповують. Крім цього, думаю, що цього року жодна деревина не буде зайвою. З досвіду, найдорожчі ялинки, зазвичай, бувають 30-31 січня, тоді на них ажіотаж. Як буде цього року – дасться чути.

Фото ілюстративне: Львівський портал

Де купити і як обирати

– Цьогоріч чимало львів’ян будуть святкувати Різдво разом з усім світом, окремо від росіян. Чи зможуть вони придбати ялинки до 24 грудня?

Ялинки будуть готові до реалізації. Забезпечимо ними усіх бажаючих. Ялинки у Львові (в останні роки) продаються від Миколая до 6 січня.

– А яке хвойне дерево ви рекомендуєте придбати: ялину, ялицю чи сосну? Як правильно обирати, аби простояли якнайдовше?

– Перш за усе, потрібно запобігти придбанню браконьєрської ялинки. Усі законно зрубані дерева промарковані бирками чи етикетками з індивідуальним штрих-кодом, який вносять у єдину базу. Перевірити код можна на сайті: open.ukrforest.com або yalynka.info. У систему також вносяться дані про постачальника, його підпорядкованість та форму власності.

Під час вибору ялинки зверніть увагу на те, чи вона не пожовкла чи не бура, голки не повинні осипатися – це можна перевірити, постукавши ялинкою об землю. Також кілька голок можна зігнути: якщо вони еластичні та випрямляються – це свідчить, що дерево зрубали нещодавно.

Щодо виду хвойного дерева, то ялинку виростити складніше і довше ніж сосну, тому їх продають дорожче. Вони пухнастіші, мають менші, частіше розташовані голочки чотиригранної форми. Стоїть вдома вона значно менше, ніж сосна, швидше обсипається. Сосна стійкіша, може простояти в кімнаті до місяця за умови, що в будинку не дуже спекотно. Голки має довші (від 4 і аж до 16 см) зібрані в пучок від двох до восьми. Ялиця є найстійкішою. Її хвоя плоска, на відміну від хвої двох попередніх (шорсткуватої і колючої) – досить м’яка і шовковиста. В основному, не опадає, а лише висихає і стає жорсткою. Вона виділяє більш вишуканий, стійкий і тривалий запах.

Та будь-яке з цих дерев, щоб воно довше стояло ставлять в ємність з мокрим піском, або в металеву циліндричну підставку, наливають води та розміщують подалі від опалювальних приладів, пісок постійно зволожують, а в підставку доливають води.

Фото: Главком

Де саме можна буде придбати ялинку?

– Ціни та адреси ярмарків можна знайти на сайтах лісогосподарських підприємств області. У Львові, згідно затвердженого виконавчим комітетом ЛМР переліку локацій, ялинку можна буде купити у кожному районі міста.

Галицький район:

1. вул. Волоська.

Залізничний район:

1. вул. Є. Патона, 4/1;

2. вул. С. Петлюри, 11 (біля ринку ТзОВ «Любінське сяйво»);

3. вул. Широка – вул. Я. Гніздовського (біля ринку ТзОВ «Ярмарок»);

Личаківський район:

1. вул. Солодова, 4 (біля ринку ТзОВ «Дари Львівщини»);

2. вул. Поліська, 2 (біля ринку ТзОВ «Галицьке перехрестя»);

Сихівський район:

1. вул. Сихівська, 16-А (біля ТзОВ «Замок»);

2. просп. Червоної Калини, 36 (перед ТЦ «Шувар»).

Франківський район:

1. вул. Володимира Великого, 59-В;

2. вул. Княгині Ольги, 112 (біля ТзОВ «Провесінь Ю. М. М.»);

3. вул. Наукова, 29-А (біля ТзОВ «Фест-Вест» ЛТД).

Шевченківський район:

1. вул. І. Величковського, 8;

2. вул. Гайдамацька, 9-А (біля ТЦ «Володар»);

3. вул. Гетьмана І. Мазепи, 11 – вул. Пилипа Орлика (напроти ринку ТзОВ «Тополя-1»);

4. вул. Б. Грінченка, 4-Б (біля ринку ПП «Холм»);

5. вул. І. Миколайчука, 8 (біля ринку ТзОВ «Фірма «Світлиця-3»);

6. вул. Т. Шевченка, 360-364 (біля ринку ФГ «Ярослава»);

7. просп. В. Чорновола, 67-А (біля ринку ТзОВ «Старий лицар» ЛТД).

Розмовляла Наталка Сохан

оренда квартири Львів

Новини