«Важливі – кулуарні висновки та дії». Бучин про криваві обстріли РФ та навіщо Україні Індія
- Четвер, 29 серпня 2024
Премʼєр Індії Нарендра Моді провів телефонну розмову з диктатором РФ Путіним після візиту до України. «Обмінявся думками щодо російсько-українського конфлікту та моїми думками з нещодавнього візиту в Україну. Знову підтвердив тверду прихильність Індії підтримувати якнайшвидше, стійке та мирне вирішення конфлікту», – написав він у мережі Х. Візит Моді 8-9 липня до Москви розкритикував президент Зеленський. Він заявив, що «це величезне розчарування і нищівний удар по мирних зусиллях – бачити, як лідер найбільшої демократії світу обіймається із найкривавішим злочинцем у світі в Москві у такий день» (маючи на увазі атаку 8 липня, ціллю якої стала дитяча лікарня «Охматдит»).
Як світ реагує на криваві обстріли України, перші перемоги F-16 в небі України та навіщо Нарендра Моді приїжджав до Києва – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» професор політології та міжнародних відносин НУ «Львівська політехніка» Микола Бучин.
Відеоверсія розмови – тут.
«Можемо сподіватися, хіба що на засудження»
– Через масштабні російські обстріли Україна ініціювала засідання Редбезу ООН. Зокрема, Редбез має розглянути питання ударів саме по нашій енергосистемі. Чи матиме це якийсь вплив на РФ?
– Такі засідання – це радше традиція. Зрозуміло, що Росія використовує ракетні удари, щоб тероризувати українців, бити по об’єктах цивільної, енергетичної інфраструктури. Тому Україна мусить бути ініціатором таких засідань, інакше нас звинуватять, що не використовуємо міжнародні, дипломатичні та інституційні інструменти, аби боротися з російською агресією.
Скептично ставлюся до можливостей вплинути на Росію через ООН, до організації є неймовірна кількість питань. Зокрема, структура, членство, прийняття рішень на Радбезі ООН є суперечливими. Організація частково контролюється Росією, її союзники, на кшталт Китаю, мають можливість блокувати резолюції.
З іншого боку, нам дуже важливо боротися з Росією в інформаційному полі через міжнародні організації. Тому маємо донести свою позицію, щоб країни світу засудили дії Росії. Але це максимум, на що можемо сподіватись.
«Світ давно увійшов у звичний режим реагування»
– Як би ви загалом охарактеризували реакцію Заходу на цю масштабну атаку Росії?
– Світ давно увійшов у звичний режим реагування. Зрозуміло, що є країни-союзники, які засуджують такі удари, але вони розуміють, що йде війна на виснаження. Україна теж відповідає, зокрема б’є по нафтопереробних заводах та нафтобазах.
Тут більше важливими є не публічні заяви, а певні кулуарні висновки та дії, які будуть слідувати за ними. Україні дуже важливо, щоб наші західні партнери посилювали наше ППО, бо це запорука захисту енергетичних об’єктів. А також давали дозволи на використання їхньої зброї – маємо багато з цим багато нюансів і проблем.
Нам важливо працювати і на іншу частину світу, яка зараз не є нашими друзями, а радше опонентами. Треба добиватись того, щоб там теж розуміли, хто є агресор, а хто – жертва.
«F-16 – уже є перші позитиви»
– F-16, яких українці так довго чекали, здобули свої перші перемоги в українському небі. Їх використали для збиття повітряних цілей під час масштабної ракетно-дронової атаки. А яка реакція Заходу на використання цих літаків?
– Ще занадто рано говорити про якийсь сумарний результат та оцінку дій F-16. У нас доволі обмежена кількість цих літаків та й не всі країни дали можливість їх застосовувати для ударів по території РФ. Умовно кажучи, нашим військовим постійно доводиться думати, яким літаком можна залітати і бити по території РФ, а яким – ні.
Та й багато військових експертів наголошували, що F-16 не є панацеєю. Вони один з елементів нашого захисту, посилення, але самостійно, без інших комплексних дій, не зможуть перевернути результат війни. F-16 мають стати не тільки елементом нашої захисної стратегії (збиття ракет, де вони показали себе ефективними), але й допомагати у веденні активних наступальних дій, адже наше головне завдання – звільнення територій України, вибивання ворога.
До речі, є певні позитивні результати, зокрема кількість використання РФ КАБів на фронті суттєво знизилася. Є ще не перевірена інформація про важливу роль F-16 на Курщині, зокрема, для прикриття руху українських військ.
«Індія має колосальний вплив на світ»
– Перейдемо до міжнародних подій. Чим важливий візит прем’єр-міністра Індії Моді в Україну і які сигнали нам варто читати між рядками?
– Індія – одна з ключових країн світу, яка має колосальний вплив. Є два ключові напрямки, де Індія доволі суттєво надає підтримку Росії. Це імпорт російських енергоресурсів. Індія користає з того, що РФ змушена за низькими цілими продавати їх. Але в такий спосіб вона теж дає можливість виживати російській економіці. І другий момент, Росія є основним експортером зброї до Індії. Тож, якщо Моді припинить ці дві співпраці, то зможе суттєво послабити здатність Росії продовжувати війну.
Якщо б така країна стала на нашу підтримку, це було б яскравим прикладом для інших країн, які зараз вагаються. Зокрема, так званого Глобального півдня, які є потужною силою, але яких зараз навряд чи можемо віднести до категорії наших друзів.
Є думка, що Моді теж мав свою зацікавленість у візиті в Україну. Після візиту до Путіна (у той день, коли РФ ударила по «Охматдиту»), індійський прем’єр отримав шквал критики з боку і міжнародної спільноти, і в середині країни. Тож це спроба реабілітації.
Доволі скептично ставлюся до того, що Індія стане нашим відвертим другом. Вона традиційно мала дружні зв’язки з СРСР, потім з Росією. Користає з РФ, дешево купує енергоресурси. Зрештою, кожна країна діє на основі національних інтересів. До того ж, Індія веде суперечку за вплив в регіоні з Китаєм, а той дуже сильно зблизився з Росією,
Тому тут багатоаспектна гра, але наше завдання вижати з цієї ситуації максимум.
– Президент Зеленський заявив, що виступає за проведення другого саміту миру в одній з країн Глобального півдня і запропонував це зробити в Індії. Чи можливий цей саміт за участі РФ?
– Потенційно так, але на даний момент – ні. Росія не готова до таких переговорів.
Розмовляла Уляна Лаврик
Новини
- Сьогодні
- Більше новин