Цікаве

Якісні дороги


Один мільярд гривень. 46 кілометрів новенького дорожнього покриття. Швидкісна траса, що стане альтернативою існуючій дорозі до Східниці.

Нею дістатися, приміром, до курортного містечка можна швидше, аніж трасою Київ-Чоп – адже сполучення коротше на 20 кілометрів.

Мар’ян Ткач – начальник відділу будівництва, якості та технічного контролю Служби автомобільних доріг у Львівській області.

«Ми знаходимося зараз на автомобільній дорозі загального користування державного значення Львів-Пустомити-Меденичі. Для того, аби переконатися, що товщини відповідають проектним, а також переконатися, що суміш дійсно якісна, і інші матеріали теж. Зараз нашою лабораторією буде проводитися відбір кернів».

Керни, а це зразки дорожнього покриття, відбирають на кожному етапі прокладання автошляху. Це роблять для того, аби фахівці Львівської служби автомобільних доріг могли переконатися, що матеріал, який використовують працівники фірми-підрядника й справді якісний.

Олександр Міхеєв – начальник лабораторії Служби автомобільних доріг у Львівській області

«Відбираємо згідно нормативних документів, не менше 3 -ох кернів на 9 тисяч кв. м. покриття».

 І вже за декілька хвилин фахівці дістають ось такий циліндр. Так, саме так виглядає дорожнє покриття зсередини. Тепер його повезуть до лабораторії Львівської служби автомобільних доріг, аби розібрати на найменші частинки і перевірити якість. Інженер-будівельник компанії «Онур», яка й прокладає дорогу, Роман Івасівка каже – у своїй роботі впевнені на всі сто. Та все ж, у разі, якщо недоліки знайдуть…

Роман Івасівка – інженер-будівельник ТзОВ «Онур»

«У випадку виявлення недоліків у найкоротший термін складається комісія, визначаються межі цих недоліків і за кошти підрядної організації вони ліквідовуються».

Тож такий метод перевірки роботи дає можливість ще й вберегти кошти платників податків – адже у разі виявлення недоліків їх виправляють коштом компанії-підрядника. А контролюють виконання робіт й справді грунтовно.

У лабораторії Львівської служби автомобільних доріг асфальтобетон, себто, дорожнє покриття, проходить 7 етапів перевірки. Фахівці визначають:

1.     Водонасичення – цей показник відповідає за щільність дорожнього покриття. А чим щільніший асфальт – тим краще він витримає мінусову температуру.

2.     Ущільнення – впливає на довговічність асфальту. Чим вищий показник – тим довше не утворюватимуться вибоїни.

3.     Середня густина – якщо цей показник у нормі, дорога довго служитиме без тріщин.

4.     Вміст бітуму – саме бітум скріплює між собою всі компоненти, з яких складається асфальтобетон.

5.     Зерновий склад – забезпечує необхідну твердість дорожнього покриття та слугує скелетом дороги.

6.     Міцність при температурі 20 градусів

7.     Міцність при температурі 50 градусів – ці два показники відповідають за те, чи не просяде асфальтобетон під вагою вантажного транспорту.

Насамперед, тільки-но зразки асфальту привозять у лабораторію…

«Ми робимо гідростатичне зважування, щоб визначити густину цього асфальту».

Зразки покриття зважують двічі. Спочатку сухими. Потім на пів години замочують і зважують у воді. Далі ці ж зразки відправляють до спеціальної вакуумної шафи. Там керни по максимуму насичують водою, аби зрозуміти, скільки вологи може втягнути асфальт.

«Якщо дорога набирає вологу, а потім коливаються температурні перепади, взимку, наприклад, волога замерзає, відповідно, йде розширення асфальту. І він руйнується».

Себто, так перевіряють, чи потріскає асфальт взимку, якщо сніг декілька разів розтане і замерзне. А вже ось у цьому апараті випробовують, чи не розплавиться покриття влітку.

«Це водяна баня. У ній витримуються взірці асфальтобетону при температурі 50 градусів».

50 градусів, адже приблизно до такої температури розігрівається асфальт влітку, під час контакту з колесами авта. Якщо й цю перевірку бетон пройде – його сплюснуть. Аби зрозуміти, чи витримає випробування літньою спекою і  вантажівкою.

За всіма процесами пильно спостерігає керівник Служби автомобільних доріг Львівщини – Олег Береза.

Олег Береза – керівник Служби автомобільних доріг у Львівській області

«Основне питання для будь-кого із водіїв, аби дороги були якісні і служили довго.  Для цього в нас ця лабораторія і працює, як лабораторія, яка від імені замовника проводить тестування».

Олег Береза розповідає: таку перевірку проводять на кожному етапі прокладання автошляху. Якщо фахівці знайдуть недоліки – зразки відправлять у незалежну лабораторію, аби перевірити ще раз. 

Залишити відповідь