Цікаве

Зелені чаї: види та особливості

Зелений чай – це не просто окремий вид чаїв, це сотні сортів лише в Китаї – країні, з якої походить цей давній шляхетний напій. До речі, китайці віддають перевагу саме зеленому чаю, а не пуерам, улунам і червоним сортам, які в усьому світі називають чорними. Жителі Піднебесної мають рацію: зелений чай гідний бути лідером уподобань завдяки особливому смаку та користі.

Що таке зелений чай

Цей напій, вочевидь, знайомий кожному, адже купити зелений чай можна в будь-якому продуктовому магазині чи кафе. Але дехто навіть не здогадується, що чорні та зелені сорти мають спільне походження: врожай збирають з тих самих чайних кущів Camellia sinensis.

Різниця полягає в інтенсивності ферментації чайного листя: для виготовлення зелених сортів воно слабо окислюється, усього на 3–12%. За рахунок мінімальної обробки чай зберігає максимум корисних властивостей. Також застосовуються й інші технологічні процеси: нагрівання, скручування, просушування, які роблять смак та аромат чаю унікальними.

Зелений чай на смак та аромат

Описувати смакові та ароматичні властивості зелених чаїв – це як намагатися розглянути кожну зірку у Всесвіті – кожний сорт або купаж є унікальним. Назвемо лише загальні якості:

 • сухе листя: цільне, різних відтінків зеленого, без бурих плям, запаху плісняви;
 • настій: прозорий, колір різниться від лимонно-жовтого до зелено-смарагдового;
 • смак: свіжий, витончений, але яскравий. У відтінках смаку залежно від сорту відчуваються лугові трави, квіти, фрукти, мед тощо;
 • аромат: ніжний, квітково-трав’яний.

Користь зеленого чаю

У Китаї зелений чай здавна використовували не тільки як напій, а й як ліки від різних хвороб. Сучасні досліди довели корисні властивості зеленого чаю.

Регулярне вживання напою благотворно впливає на самопочуття і здоров’я:

 • зменшує ризик розвитку серцево-судинних захворювань;
 • зміцнює кровоносні судини;
 • виводить токсини;
 • допомагає позбавитися зайвої ваги;
 • знижує рівень холестерину;
 • покращує вигляд шкіри, волосся, нігтів;
 • захищає зуби від карієсу.

Щоб відчути позитивний вплив чаю на організм, достатньо випивати 1–3 чашки на день.

Різновиди зеленого чаю

Найбільше сортів зеленого чаю виготовляється в Китаї, адже ця країна – світовий лідер з виготовлення цього напою. Тому найвідоміші сорти також є китайськими: Мао Фен, Луцзин, Бі Ло Чунь. Це зелені чаї в чистому вигляді, а також популярні купажі з додаванням шматочків фруктів і квітів, наприклад, чай із жасмином, женьшенем, пелюстками троянди, цедрою апельсина тощо. Можна купити готовий зелений чай, а якщо набридне смак, то зробити неповторний купаж за власними вподобаннями, наприклад, змішати з чорним чаєм, додати висушені квіти або фрукти.

Матча – чай-порошок

У скарбниці китайських зелених чаїв є й матча – це окрема дорогоцінність. Так-так, ніякої помилки, відомий на весь світ японський чай матча також родом з Китаю. Відмінність цього виду – у тому, що сухе листя ретельно перемелюється до консистенції борошна, виходить порошковий чай.

Ще одна особливість – яскраво-смарагдовий колір напою. Секрет полягає в підвищеній концентрації в чаї зеленого пігменту – хлорофілу. Щоб зелений чай матча набув саме такого кольору, над кущами за три тижні до збору створюють тінь, що сприяє накопиченню хлорофілу.

Якщо хочеться скуштувати чогось особливого, оригінального і не схожого на звичні чорні чаї, сміливо можна обирати зелений чай. Ексклюзивні сорти з Китаю, ароматизовані фруктами та квітами чаї, матчу-чай ви знайдете в київському магазині New Tea.

Залишити відповідь