Від Львівщини нині залежить продовольча безпека не тільки регіону – ЛОВА про ситуацію з посівною


Хороший врожай в області, зокрема, і в державі – загалом, завжди був важливим. Нині, з огляду на війну, коли на багатьох сільськогосподарських територіях сходу і півдня України йдуть бої, а деякі з них – окуповані ворогом, акцент робиться на те, що вдаться виростити і зібрати в центрі, на півночі та на заході України. Чи збільшилася на Львівщині площа задіяна під посівну, як вона відбувається, як землероби області виходять зі складної ситуації з пальним – керівниця департаменту агропромислового комплексу Львівської ОВА Тетяна Гетьман.

Площі під посів збільшаться

 – З огляду на війну в Україні, наскільки важливим є успішний перебіг посівної та добрий врожай?

 – Хороший врожай с/г культур в області та в країні завжди був важливим, а особливо тепер. З огляду на війну, коли на багатьох угіддях сходу і півдня України йдуть бої а деякі з них – окуповані ворогом акцент робиться на врожай, що вирощуватиметься в тилу, зокрема, на заході України. Від Львівщини залежатиме продовольча безпека не тільки регіону. Врожай, зібраний на наших полях, має хоча б частково компенсувати втрати, пов’язані зі скороченням посівних площ на півдні та сході країни.

Фото: Agronews.ua

– Чи збільшиться цьогоріч на Львівщині площа, засіяних зерновими та городніми культурами земель?

 – Ми сподіваємося, що так. За попередніми прогнозами, має бути на 2% збільшена площа під сільськогосподарські культури та городину. Зокрема, плануємо розширити площу під зернові і зернобобові культури, тобто, озимі та ярі, картоплю та овочі. Очікуємо, що найбільшу площу посіву матимуть ярі (248,8 тис. га, що на 8 тисяч більше, ніж торік) та технічні (182,5 тис. га – на 3,7 тис. га менше) культури.

 – А яким буде врожай озими, яку засівали минулого року, без врахування нинішніх умов війни?

 – Усе буде нормально. Погодні умови сприяють. Завдяки цьому господарства здійснили ранньою весною підживлення озимих культур, деякі – вже вдруге.

З паливом ситуація є складною, але вирішується

– У країні велика проблема з паливно-мастильними матеріалами. Як виходите з цієї ситуаії?

 – Звісно ж, палива не достатньо. Як і в усіх українців, в аграріїв теж ситуація є складною. Це найбільш гостре питання для нас. Тут питання навіть не в тому, що воно подорожчало, а в тому, що, в зв’язку з обставинами, на які ми не маємо впливу, його просто фізично немає. Стараємося компенсувати витрати поставками з ЄС. Але це не вирішується так швидко. Сподіваємося за тиждень ситуація повинна врегулюватися. А на найближчий тиждень наші аграрії пальне ще мають. Роботи що були заплановані – усі проводяться у відповідні терміни.

Ранні культури (пшениця, ячмінь, овес, горох) – засіяні. Триває посівна пізніх (сонячник, кукурудза, соя, цукровий буряк) і овочів, так званого, борщового набору – картоплі, буряка, моркви, капусти, тощо (крім цибулі). Старт сезону був надзвичайно важким, але аграрії області чудово розуміють, що цього року сіяти треба за будь-яких умов. Від них залежатиме продовольча ситуація не тільки нашого регіону. Завершитися посівна має в першій половині червня. Наразі, вона ще триває.

 До слова, цьогоріч, ми отримали з Франції гуманітарноу допомогу – 95 тонн елітного високородючого насіння картоплі для репродукції і вже її висіяли. Цього року зберемо саме насіневу картоплю, а вже на наступний рік її буде висаджено, для отримання продовольчої картоплі.

 – З початком війни, до лав захисників Батьківщини долучилося чимало водіїв с/г техніки, працівників. Чи вистарчає людей для проведення усіх запланованих робіт?

 – Так, дійсно, частина працівників пішли воювати. Але необхідну кількість спеціалістів ми залишили у господарствах. Подали запит на їх бронювання від призову.

 Крім цього, за воєнного стану аграрії отримують підтримку від уряду. Зокрема, їм не доводеться проходити додаткові процедури з сертифікації насіннєвого матеріалу. Не потрібна й реєстрація сільгоспмашин. Також аграрії мають пільгове кредитування та платитимуть менший податок (2% від обігу). Крім того, скасований акциз на пальне та дозволене використання бензину й дизельного пального екологічних класів Євро 3 і Євро 4.  

 Будемо вирощувати цибулю

– Чи достатньо в господарствах мінеральних добрив?

 – Добривом аграрії Львівщини забезпечені на 80%. Але сподіваємося, що нестачу вдасться нівелювати, збільшенням задіяних під с/г культури площ.  

– Чи є змога на Львівщині вирощувати культури, які у великих масштабах, вирощувались на півдні України – кавуни, дині, помідори?

 – Спілкуємося з нашими аграріями щодо вирощування у промисловому масштабі цибулі, якою на 50% забезпечувала нас Херсонщина. Цього року з цим, як і з динями, кавунами, помідорами, може бути проблема і, напевне, доведеться їх імпортувати Але, коли нам бракувало херсонської цибулі, ми купували вирощену у Польщі, яка розташована у тій же, що й ми кліматичній зоні. І якщо помідори, черешню дає Закарпаття (і кавуни воно також може вирощувати), то цибулю можемо успішно продукувати і на Львівщині. Оскільки, вона добре росте у Польщі, то й у нас добре ростиме і даватиме хороші врожаї. Спонукаємо до цього наших аграріїв, аби вони не боялися експерементувати.  

«Продуктова безпека перш за усе»

– Чи достатньо у нас є зерна та, наскільки безпечно, і як його зберігають?

 – За даними Міністерства аграрної політики, у нас, в Україні, запасу зерна є ще на два роки. З щорічного врожаю ми завжди цей запас оновлюємо. Для роботи наших с/г підприємств важливим є експорт. Україна є другою у світі за експортом зерна. Крім цього, зерно традиційно реалізується, ще й для того, аби відповідно не було дефіциту ємностей для збереження наступного врожаю. Та зараз основний акцент робиться на забезпечення, перш за усе продуктової безпеки в державі. Тож усе залежатиме від ситуації в країні та наступного врожаю.

 А щодо зберігання с/г продукції, тозараз у нас робиться акцент на її зберігання безпосередньо у громадах. Є розпорядженняголови ОВА Львівщини Максима Козицького, що кожна громада має формувати свій запас продовольства, в залежності від її потреб. Продуктова безпека наших людей має бути перш за усе.

Розмовляла Наталія Сохан

Новини