До кінця травня уся соцдопомога буде виплачена – Департамент соцзахисту Львівської ОВА

Фото ілюстративне: Facebook/Ukrzaliznytsia

У воєнний час в Україні у системи соціальної допомоги з’явилося чимало викликів: затримка з виплатою, проблеми з оформленням документів частини переселенців, зокрема відсутність прописки та документів взагалів або ж російські. Як вдається їх вирішувати, коли буде виплачено соцдопомоги на Львіщині, чи потрібно їх переоформляти – начальник відділу житлових субсидій, соціальних виплат та допомог Департаменту соцзахисту Львівської ОВА Василь Гельбич.

Скрін з відео: Ютуб, Львівська ТО РПЛ

«Хто перший подав – той швидше отримав»

– Чому багато сімей, що мають непросту фінансову ситуацію ще не отримали щомісячну фінансову допомогу соцзахисту? Чого їм сподіватися?

Це сталося по усій Україні. На початку місяця, як завжди працівниками соцзахисту були подані усі заявки на допомоги. Але за ситуації війни, відповідно, хто перший подав – той швидше зміг отримати кошти і надіслати отримувачам. Тим, хто подав трохи пізніше – грошей не вистарчило. Але в умовах воєнного стану це, на жаль, допустима річ. У нас була така ситуація і в мирний час, десь років десять тому. А зараз нелегкі часи і тому можуть відбуватися неприємні затримання з виплати зарплат, пенсій і допомог. Але до кінця цього місяця усі гроші будуть виплачені у повному обсязі.

Затримки виплат можливі і необхідно до цього пристосуватися.

– Експерти вважають, якщо війна триватиме ще 2-3 місяці, то люди взагалі не отримуватимуть належних соцдопомог, пенсій, зарплат. Чи реальний такий сценарій?

– Важко спрогнозувати, якими будуть подальші кроки влади. Але я переконаний, що уряд докладе усіх зусиль, аби такого не трапилося.

Країни Євросоюзу та інших держав світу нам допомагають. Частина цих грошей йтиме і на соціальні виплати. А загалом варто користуватися інформацією, що надходить з офіційних джерел і не нагнітати паніку. Те, що зараз два тижні не було виплат, не настільки трагічно. Я вже тривалий час працюю у сфері соцзахисту і таких випадків було кілька – років 8 -11 тому. І тоді ситуацій схожих з нинішньою й близько не було. А зараз йде вже третій місяць повномасштабної війни і виплати здійснюються у повному розмірі. Тому потрібно вірити в те, що усе буде гаразд. Затримки виплат можливі і необхідно до цього пристосуватися.

Зараз, фактично, єдина зміна, яка відбулася – це те, що усі види допомог, які було призначені до 24 лютого, не потрібно поновлювати. Допомога малозабезпечиним, одиноким матерям, багатодітним сім’ям та інші зараз такої процедури не потребують. Їх в органах соцзахисту усі автоматично продовжать. Це правило діятиме протягом воєнного періоду.

Фото ілюстративне: Vikna.tv

Допомоги переоформлять в автоматичному режимі

– Пане Василю, ви згадали про субсидії – а якою є ситуація з ними зараз, у воєнний час?

– У нас досить добре пройшов опалювальний період. За цей період отримували субсидію приблизно 155 тисяч домогосподарств, що відповідає рівню минулого періоду. Тобто, якихось кардинадьних змін не відбулося. Зараз, у травні, знов ж таки, в авоматичному режимі переоформлюються субсидії. Документи поновлюватимуться протягом травня-червня. Їх продовжать на літній період, а якщо потрібно буде, то й на наступний опалювальний сезон. Якихось негативних змін для їх отримувачів не буде.

– Чи зможуть переселенці отримати на Львівшині усі виплати і допомоги, призначені їм раніше?

– Тим переселенцям, які мали оформлені допомоги до 1 березня, автоматично, за новою постановою, їх переоформлять і збільшать розмір. Так само пролонговані усі допомоги й іншим громадянам. Єдине, що вони їх отримують вже не в соцзахистах, а в відділеннях Ощадбанку – тобто, вони йдуть з паспортом та ідентифікаційним номером до будь якого відділення банку, і отримують визначену їм допомогу – уже грошовим переказом (це щодо людей з окупованих територій, або там, де соцзахист не працює). Решта – все у звичайному режимі.

У Львові є зараз чимало громадян з таких міст, як Миколаїв, Запоріжжя та інших, не окупованих територій, де соцзахист працює, але у них немає призначеної допомоги як переселенцям, то вони звертаються вже до нас і ми це все оформляємо. Зокрема, й допомогу на проживання – це 2-3 тис. грн.

– А якщо сім’я отримувала допомогу і в кінці лютого-березня виїхала за кордон, то якою є ситуація з тими соцвиплатами, які в них були?

– Вони і дальше їх отримують. Гроші надходять на карткові рахунки, якими вони користуються і за кордоном без жодних обмежень.

Без прописки, взагалі без документів або з російським паспортом

– Скільки внутрішньо переміщених осіб зараз зареєстровано на Львіщині? Чи були якісь труднощі з їхнім оформленням?

– Вже 238 тисяч переселенців стоять у нас в області на обліку і цифри щодня змінюються. Останнім часом збільшення незначне, бо багато повернулися до своїх звільнених від окупантів місць. Наприклад, якщо у квітні-на початку травня приблизно 5-10 тисяч людей щодня реєструвалося, то вже з минулої суботи ця кількість почала потрошку зменшуватися, зрозуміло, що люди вже повертаються додому.

Фото ілюстративне: Укрінформ

Щодо труднощів, то останні два місяці органи соцзахисту працювали в дуже напружених умовах. Особливо у березні-квітні майже цілодобово, була неймовірна кількість цікавих нюансів і питань, які доводилося негайно вирішувати. Зараз трішечки легше, бо вже трохи набули досвіду роботи у воєнний час. У мене на телефон мобільний і робочий кожні дві хвилини йшли дзвінки, якщо не від мешканців, то від представників голів селищних рад, обговорювали складні питання, які треба було вирішувати вже і негайно. Але дали собі раду. Більшість питань вже вдалося вирішити, деякі ще в процесі.

Я не знав, що мешканці східних районів мали такі цікаві проблеми і питання. Приміром, відсутність прописки взагалі, наявність російських документів, зокрема – про народження дітей, відсутність документів, в принципі. Різними шляхами ми шукали підтвердження, що людина приїхала саме з зазначеної території, містечка чи села, бо це було основою підтвердження статусу переселенця і від цього, відповідно, залежало призначення людям необхідної допомоги.

За відсутності паспорта брали до уваги інші документи та копії. Шукали свідоцтва про освіту, угоди з лікарем, реєстрації в лікарнях, якісь договори оренди – будь-що. Доводилося перелопачувати купу інформації, зв’язуючись з місцями фактичного проживання людей. Найгірше те, що необхідної інформації, адекватних відповідей на більшість питань, органи влади тих місцевостей, не надавали.

Систему соцзахисту очікує серйозне переформатування

Щодо самої системи соцзахисту, то після завершення війни її чекають великі зміни – трансформація взагалі механізму визначення потребуючих і виплат, і допомог. Бо зараз бачимо, що виплати здійснюються, так би мовити, не так якісно, як могли б робитися. І тому цей механізм підтримки малозабезпечених потребує перезавантаження, соцзахист буде дещо змінений, стане зручнішим і кращим для отримувачів допомоги. Але це все вже після завершення війни.

Розмовляла Наталка Сохан

Новини