Російські окупанти в зоні ЧАЕС більше нашкодили собі, аніж Україні, – науковець Олег Нагурський

Фото: chernobyladventure

Окупанти за те, що пробували штурмувати зону Чорнобильської атомної станції заплатять своїм життям. У цьому впевнений завідувач кафедри цивільної безпеки Національного університету «Львівська політехніка» Олег Нагурський. Про це він розповів в ефірі «Першого Західного».

Він переконаний, що собі вони нашкодили більше, аніж Україні.

«Оскільки вони були в окопах майже місяць, важко сказати, яку вони дозу опромінення отримали і кожен організм це сприймає по-різному, але я думаю, що їм недовго залишилось», – вважає науковець.

Експерт пояснив, чому «Рудий ліс», в якому російські загарбники пробували окопуватись, вважають небезпечним. За його словами, в перші дні після вибухів на станції, на територію навколо висипалась велика кількість радіоактивних речовин. В результаті цього рівень радіації там виріс до такого високого рівня, що загинули дерева.

«Чому назвали цей ліс «Рудим»? Тому, що шпилькові соснові ліси стали рудими, бо просто загинули. Тому цей ліс, насичений великими дозами радіації, бульдозерами просто згорнули, зрівняли з землею. Фактично захоронили радіоактивний пил, але через якийсь час на ньому почало відновлюватись життя. І коли прийшли окупанти, вони це все розрухали. Вони почали копати вглиб грунту і підняли на поверхню всі ці радіоактивні залишки. Перебуваючи там, вони отримали велику дозу радіації. І тільки після смерті першого солдата від променевої хвороби, вони заговорили про залишення цієї зони», – розповідає науковець.

Він навіть порівняв опромінення ліквідаторів аварії на ЧАЕС, які гасили пожежу в перші години з російськими солдатами. Тільки перші отримали високу дозу за короткий час, а другі набирались меншої дози, але довший час.

Олег Нагурський також зауважив, що небезпечними можуть бути і речі, які окупанти вкрали на ЧАЕС, але тримали біля себе в окопах.

«Навіть річ, яка була нерадіоактивна, в процесі перебування в полі високої радіації, також стає джерелом випромінювання. Таким чином, вони привезли своїм родичам «привіт з України», – пояснює експерт.

На його думку, загортати ці окопи зараз не варто, бо зрушиться пил, який за цей час вже осів.  

«На той момент, коли вони там перебували, рівень радіації зріс, хоча в цей час ситуацію не моніторили. Але пил осідає. Коли він перебував в повітрі – це було небезпечно, а зараз дощі падають, вони назад прибивають той пил і рівень радіації знижується. Звичайно, ходити цими місцями буде небезпечно, хоча напевно, для туристів це буде цікаво», – розповідає Олег Нагурський.

До війни рівень радіації на межі «Рудого лісу» перевищував норму в 3-6 разів. Там можна було перебувати, але лише певний час. Чим глибше в ліс – тим більшим було перевищення. Після бурхливої діяльності окупантів, на думку експерта, там треба проводити нові дослідження.

Нагадаємо, 26 квітня 1986 року під час експерименту на 4-му реакторі Чорнобильської атомної електростанції сталися два вибухи, внаслідок чого в атмосферу вирвалась хмара радіоактивного пилу.

24 лютого внаслідок російської агресії, зону Чорнобильської АЕС захопили окупанти. В квітні територія знову повернулась під керівництво України.

Новини