Відомі львів'яни

Адам Дідур


Адам Дідур – галицький оперний співак, славетний на увесь світ. Він народився у селі Сенькова Воля біля Сянока (Галичина, тепер Польща). 

Проблема походження Адама Дідура до останнього часу залишалася таємничою і нез’ясованою в усій його біографії, хоча дослідники й знали, що мамою Адама Дідура, була Вінцента Ясінська – українка, з теренів сучасної Івано-Франківщини, яка зі своїм чоловіком служили у польського дідича-графа Яківа Броховіч-Віктора. Так сталося, що наймичка народила сина від цього графа. Хлопчика назвали Адамом. Чоловік служниці погодився назватись батьком не своєї дитини і дати їй своє прізвище – Дідур. Граф піклувався про навчання і виховання позашлюбного сина. 

Після завершення середніх студій Адам Дідур приїхав 1894 року до Львова навчатися у вчительській семінарії. Згодом граф умовив Дідурів відіслати Адама на навчання співу до Мілана та оплачував його навчання.

Ще 1906-го на зорі грамзапису в Буенос-Айресі він разом із Соломією Крушельницькою записав на платівки кілька українських народних пісень. До вподоби йому була пісня Марусі Чурай «Віють вітри, віють буйні», яку Лисенко використав в опереті «Наталка Полтавка».

 У 1908 році Адам Дідур повернувся до Львова і співав провідні басові партії в операх “Фауст”, “Мефістофель”, “Гугеноти” у львівському Великому міському театрі. Тоді ж він вирішив збудувати собі у галицькій столиці кам’яницю. Придбав також маєток для своїх батьків у Козині, неподалік від Станіславова. 

Напередодні Першої Світової війни емігрував до США, де швидко зробив блискучу кар’єру. У 1908 році з успіхом дебютував у «Метрополітан Опера» (Нью-Йорк) у головній ролі в опері «Мефістофель». Через 6 років став провідним басом цього театру. На сцені «Метрополітан Опера» виступив 729 рази і мав ще 182 виступи з трупою цього театру на інших сценах США.

Саме з ініціативи Адама Дідура в січні 1915 року в Нью-Йорку відбувся великий концерт української пісні, кошти від якого пішли на допомогу вдовам і сиротам Галичини, чоловіки й батьки яких загинули на початку Першої світової війни.

“Відомі львів’яни” на ПЕРШОМУ ЗАХІДНОМУ.

Залишити відповідь