«10 шкіл Львівщини уже на дистанційці». Іванченко-Тімко про ситуацію з грипом та в яких громадах перевищений епідпоріг
- Середа, 12 лютого 2025

В Україні починають масово зачиняти школи через зростання кількості хворих на грип та ГРВІ. На карантин уже відправили деякі навчальні заклади у Рівненській, Закарпатській, Хмельницькій, Одеській, Чернівецькій та Вінницькій областях.
Яка ситуація на Львівщині, у яких громадах хворіють найбільше та з чим пов’язана така динаміка захворюваності – у програмі «Головне за день» на ТРК «Перший Західний» генеральна директорка «Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України» Наталія Іванченко-Тімко.
Відеоверсія розмови – тут.

«Епідпоріг перевищений у Стрийському та Львівському районах»
– Яка ситуація назараз і наскільки Львівщина близька до вимушеного карантину або ж дистанційки у навчальних закладах?
–Маємо тенденцію зростання кількості хворих на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції. Зокрема, за попередній тиждень за медичною допомогою звернулися понад 12 700 мешканців Львівщини і це майже на 2 тисячі людей більше, ніж за попередній тиждень. При цьому, 55% з числа тих, хто захворів, – діти.
Найбільш ураженою є вікова група від 5 до 14 років, це майже 31% і це, власне, діти шкільного віку. Серед дорослих – група 30-64 років, як правило, це люди працездатного віку, їх частка – 25%. Вірусологи при обстеженні хворих, виявляють, що причиною цих недуг насамперед є грип А. Є випадки захворювань, спричинені вірусом грипу Б. Також циркулюють респіраторні віруси.
І враховуючи це та те, що діти через застуду не відвідують школи, запроваджено моніторинг. У нас є правило, якщо відсутніх є 20% та більше від загальної кількості у школах, або якщо щоденно ця цифра зростає, то керівництво закладів освіти пропонує перейти на дистанційну форму навчання. Станом на сьогодні 10 шкіл на Львівщині уже це зробили.

Швидше за все, це число щоденно буде зрослати. Є так званий математичний розрахований підпоріг – це середня кількість хворих за багато останніх років, яка вирахована для кожного тижня. Зараз бачимо, що на Львівщині майже на 19% перевищений епідемічний поріг, а захворюваність в порівнянні з попереднім тижнем зросла на понад 17%. Найбільше він перевищений у Стрийському та Львівському районах.
Зокрема, у Стрийському районі найбільше число хворих серед мешканців Миколаївської, Розвадівської і Роздільської громад. Тому у цих громадах 10 шкіл переведені на дистанційне навчання, але моніторинг триває і, напевно, кількість закладів освіти буде зростати.
«Грип найбільш відомий, але найменш вивчений зі всіх хвороб»
– А з чим пов’язане таке зростання захворюваності? Це сезонний фактор – перехід від зими до весни, чи, можливо, є якісь більш загрозливі причини?
– Якщо говорити про попередній рік, то у цей час ми теж говорили про перевищення підпорогу та зростання кількісті хворих. Загалом у нас сезон зростання захворюваності на грип та ГРВІ починається в жовтні і триває по травень, але пік кожного року, як правило, січень і лютий.
Але цього року погода нас дивує, перепади від +18 до -8, не завжди встигаємо адаптуватися до погодніх умов, одягнутися відповідно до температури комфорту. Також на Львівщині лише трохи більше 14 000 мешканців захистили себе від грипу через вакцинацію. І в нас є перша така «нехороша ластівка»: грип забрав життя двох мешканців Львівщини. Це чоловіки віком 67 років, один мешканець Золочівського району, інший – Дрогобицького. Вони мали низку супутніх захворювань.

Тому дуже важливо, щоб люди, особливо ті, хто має супутні патології, провакцинувалися від грипу. Якщо ж цього не зроблено і є застуда, то слід звернутися до лікаря і діяти згідно його вказівок. Не варто самому йти в аптеку і купувати препарати чи вживати такі ліки, як сусід.
Це той момент, коли кажуть, що грип найбільш відомий, але найменш вивчений зі всіх хвороб. І кожного року він дає ускладнення. В когось це запалення легенів, в іншого – енцефаліт, ще – запалення серцевого м’яза, міокардит чи проблеми з нирками. І чим більший «букет хвороб» має людина – особливо це стосується тих, хто має імунодефіцити вроджені чи набуті – проявляється важкий перебіг захворювання. І, на жаль, можуть бути летальні випадки.
Заклади охорони здоров’я Львівщини готові надавати медичну допомогу. Є достатня кількість ліжок у стаціонарах. Однак дуже важливо, щоб люди своєчасно зверталися за медичною допомогою і далі діяли згідно вказівок лікаря.
Окрім того, щоб епідеміологічна ситуація і далі не ускладнювалась, не скеровуйте у школи, дитячі садочки дітей з застудою. А дорослі люди повинні бути свідомими, при хворобі залишитися дома, контактувати з сімейним лікарем. А якщо є необхідність вийти в аптеку, магазин, чи в заклад охорони здоров’я одягнути маску, аби не наражати на небезпеку інших.

Розмовляла Ніна Сукач
Новини
- Сьогодні
- 18 Квітня
- Більше новин