«16 годин на добу». У ЛМР розповіли, коли у Львові розпочнеться опалювальний сезон та чи готове місто до обстрілів

Колаж: ТСН

Якщо протягом трьох діб середньодобова температура опускається до +8°, то у Львові має розпочатися опалювальний сезон. Разом з тим, серед управителів житлових будинків, голів ОСББ, ЖБК, керівників управляючих компаній на прохання департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міськради провели оперативне опитування щодо того, чи розпочинати опалювальний сезон у житлових будинках і 84% опитаних висловилися проти та за те, щоб економити кошти на оплаті.

Про цьогорічний опалювальний сезон, скільки будинків ще не готові до приходу зими, наскільки готові теплоносії міста до обстрілів ворога – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» директор Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради Орест Тимчишин.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: ЛМР

«Балансували на межі увімкнення опалення»

– Це уперше проводили таке опитування, чи це постійна практика? У попередні роки опалювальний сезон запускався простіше?

– Цього року погодні умови у Львові такі, що балансують на межі температурної норми для увімкнення опалення. Буквально кілька ночей стало холодніше, а потім пішло зростання, от тому було зроблено опитування.

Наразі 175 установ, відповідно до поданих заяв, отримують тепло. Серед них лікарні і Ботанічний сад Львівського медичного університету.

– А чим керуються підприємства, коли подають ці заяви? Іншими словами, чому в одних установах вже може розпочатися опалювальний сезон, а в інших – панувати холод?

– Керуються моніторингом температурного режиму в приміщеннях, зокрема санітарними нормами і температурними регламентами.

Тому при одній температурі зовнішнього повітря у будівлях можуть бути різні показники температури всередині приміщень. Це залежить від товщини стін, якості вікон, термоізоляції будівлі, розміщення до сторін світу. Тому в кожному закладі по-різному.

Фото: Варіанти

Тепер про ту частину комунальних установ, яка найбільше цікавить мешканців Львова – дитячі садочки та школи – яка практика їхнього підключення до опалення? Вони теж подають заяви: чи це кожна установа має робити окремо, а, ймовірно, робиться централізовано через управління освіти?

– Наскільки пригадую в останні роки ці листи надходили з 4 жовтня до 7-11 листопада – усе залежить від температури. Листи здебільшого йдуть від однієї установи, також буває, що він надходить від відділу освіти з проханням подати тепло на усі дошкільні заклади району.

– Який відсоток шкіл чи дитсадків зараз отримує тепло, скільки ще чекає його?

– В загальному щодо закладів освіти і охорони здоров’я – це десь 62%.

«Потрібно подати лише документ»

– Статистика на 14 жовтня – 169 будинків досі не підписали акти готовності до зими, скільки це станом на сьогодні і яка це частка від усіх будинків у Львові?

– 52 будинки, це біля 2% від загальної кількості житлових будинків. Один будинок комунальної управляючої компанії, кілька ЖБК і будинки об’єднання співвласників. Вони ще не подали до теплопостачального підприємства такі акти і підприємство не має формальних підстав на те, щоб коли навіть розпочнеться опалювальний період, подати теплоносій до цих будинків. Не має впевненості, що там не проводяться якісь роботи, не демонтовані лічильник чи радіатор в якійсь квартирі.

– Як складається цей акт, хто його підписує?

– Управляючою компанією, яка обслуговує будинок. У ньому фіксується, що система опалення обстежена і готова приймати теплоносій. Його підписує також майстер теплопостачальної організації, затверджує керівник. Це не складно, є досвід і розуміння, як це робити, але часто відкладають на останній день.

– Чи знаєте реальні причини, чому будинки ще не підписали ці акти, адже страждатимуть мешканці цих будинків?

– За інформацією від райадміністрацій, відділу супроводу ОСББ немає особливих проблем, які би унеможливили підписання акту чи подачу теплоносія. Причина формальна, потрібно лише подати документ. Наприклад, у 2023 була проведена термомодернізація одного будинку, яка затягнулася до грудня 2024, але зараз таких моментів не має.

Фото ілюстративне: Сихів Медіа

– Що буде, якщо до початку справжніх морозів цей акт так і не буде підписаний – мешканці будинку будуть мерзнути?

– Та ні. Будемо спілкуватися з керівником такої компанії, допомагати, роз’яснювати.

 – А чи можуть мешканці будинків дізнатися, чи акт підписаний, а якщо ні, то спонукати управителів до швидшого вирішення цього питання? Чи є це у відкритому доступі?

– Можна з’ясувати як в управляючої компанії, якій мешканець платить комірне, так і в теплопостачальному підприємстві, звернувшись на call-центр чи до керівника районної дільниці або ж  до майстра.

– Мешканці багатьох багатоквартирних будинків в місті могли побачити на дверях під’їздів оголошення про те, що буде подаватися гаряча вода – це були останні випробування системи опалення на відсутність ушкоджень? Яким пройшов цей процес?

– Ви певно маєте на увазі заповнення системи теплоносієм, усе пройшло без ексцесів.

«Можемо подавати тепло 16 годин на добу протягом місяця»

– Реальна загроза цього опалювального сезону – це майбутні обстріли об’єктів енергопостачання. РФ накопичує ракети,  дрони, аби знову ударити напередодні опалювального сезону по енергосистемі України. Як діятиме місто, якщо в результаті таких атак, об’єкти теплоенерго залишать без електроенергії?

– На жаль, в Україні немає безпечних місць і маємо вже досвід з знеструмлення теплопостачальних підприємств, водоканалів та інших надавачів послуг. Уже третій сезон проводиться робота з забезпечення резервного живлення, облаштовані генератори, інші джерела електроенергії, які дають нам можливість в форматі 16 годин на добу протягом місяця подавати тепло. Маємо двотижневий запас палива і зараз ще продовжуються закупівлі. Готові до таких сценаріїв.

– Уточню, якщо електроенергії не буде на об’єктах теплокомуненерго близько місяця, то ви спроможні забезпечити 16 годин на добу теплом квартири Львова –  це так?

Фото ілюстративне: Роман Балук

– Так, теплоносій до будинків буде подаватися. Є ще питання, що є відокремлені будинки з внутрішніми тепловими пунктами, підкачками. Це уже клопіт управляючих компаній, які мають подбати про їх забезпечення резервним джерелом живлення.

У нас працює з 2022 програма співфінансування на придбання генераторів, цього року ми її доповнили ще акумуляторами, інверторами і сонячними панелями. Місто компенсовує половину вартості таких джерел вироблення електроенергії чи зберігання.

– Чи можете назвати динаміку, як активно суб’єкти господарювання користуються цими можливостями, чи беруть кредити?

– Підприємці, суб’єкти господарювання є активнішими, ніж мешканці. По них ми компенсували біля 13 млн грн, по мешканцях багатоквартирних будинків – десь 150 генераторів на суму 2,5 млн грн.

«Клаптикові утеплення не дають бажаного ефекту»

– А що би ви порадили мешканцям, до чого готуватися і як можна утеплити свої приміщення так, щоби це було ефективно і відповідно до чинного законодавства?

– Поради традиційні, вони не змінилися з минулого року. Мешканці мають подбати про павербанки, акумулятори, аби можна було зарядити засоби зв’язку, ліхтарики. Придбали свічки, сірники, щоби були в помешканні. Зараз продаються портативні сонячні панелі з акумуляторами невеличкими, які можуть освітлювати приміщення, забезпечувати зарядку телефонів. Поширені зарядні станції для wi-fi роутерів і якщо є оптоволоконний інтернет, то люди залишаються зі зв’язком.

Потім ковдри, спальні мішки, вони ніколи не є зайвими і забезпечать більший спокій для родини. Сухий спирт для підігріву їжі, її запас, питної води, оскільки маємо бути готові до різного розвитку подій.

Фото: ЛМР

– Більше йшлося про утеплення приміщень. Розуміємо, що цього року це уже запізно, але РФ нікуди не дінеться і війна, швидше за все, буде тривалою – то що можуть зробити мешканці зі своїми помешканнями, аби забезпечити теплоефективність?

– Утеплення фасадів дає результат, якщо провести його комплексно у всьому будинку. Клаптикові утеплення не тільки псують зовнішній вигляд, а й не дають бажаного результату, бо стіна охолоджується нерівномірно.

Але якщо мешканці будинку мають бажання, то є багато державних і міських програм, де ми підтримуємо термомодернізацію, влаштування індивідуальних теплових пунктів. Там може бути до 70% грантових коштів, є навіть програми, де для співвласників залишається оплатити тільки відсоток по кредиту.

Також, якщо говоримо про утеплення фасадів, важливу роль відіграють роль вікна, двері вхідні. При цьому важливо пам’ятати про вентиляцію, вона має бути як припливна, так і витяжна. Бувають випадки, що люди створюють герметичність у помешканні, а потім немає тяги в печах, в котлах, газових колонках і є випадки отруєння від чадного газу.

– Йдеться про коректне і правильне встановлення пластикових вікон і режим вентиляції?

– Так, мікровентиляцію вікон, якщо робимо повну герметичність, то є проблема з вентилюванням приміщення. Якщо в квартирі є опалення індивідуальне, то це суттєва загроза.

Також люди включають газові плити і таким чином опалюють приміщення.

– Часто люди, коли було відсутнє опалення, включали газові пальники і таким чином грілися –  чи допускається таке?

– Опалювання приміщень газовими плитами не допускається і це може призвести до отруєння чадним газом. Тому що вуглекислий газ виходить безпосередньо у приміщення квартири.

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляв Віктор Біщук

оренда квартири Львів

Новини