«6 млн українців потребують медичного канабісу». Експертка про те, коли він з’явиться в аптеках
- Вівторок, 27 лютого 2024
Президент підписав закон про легалізацію медичного канабісу. Відомо, що документ має регулювати обіг канабісу лише в медичній, промисловій та науковій діяльності. Його розповсюдження для рекреаційного споживання контролюватиметься на усіх етапах. Що варто знати про цей закон та кому потрібне лікування медичним канабісом, чим цей препарат відрізняється від вже традиційних засобів схожого впливу та коли, кому і як його можна буде придбати – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» виконавча директорка фонду «Пацієнти України» Інна Іваненко.
Відоверсія розмови – тут.
Медичний канабіс – це ліки
– Через незнання багато українців виступають проти легалізації медичного канабісу. Поясніть, що це за препарат і чи він викликає залежність?
– Не вважаю що багато українців проти, бо коли Володимир Зеленський балотувався у президенти і провів соціологічне опитування, серед питань було питання про ставлення людей до медичного канабісу. І 70% опитаних українців підтримали легалізацію цих ліків. Медичний канабіс – це ліки і я хочу на цьому наголосити. Сподіваємося, що в Україні ці препарати стануть доступними в аптеках через пів року. Усе те, що зареєстроване, як лікарський засіб, люди матимуть змогу легально купити.
Для кого ці ліки і як вони діють? Насамперед, для людей, які живуть з важкими захворюваннями. Ми в організації «Пацієнти України» розпочинали боротьбу за їх легалізацію ще 6 років тому і на той час медичний канабіс потребували близько двох мільйонів українців. Це пацієнти із такими хронічними захворюваннями, як: епілепсія, розсіяний склероз, ті, хто хворів на онкологію та лікуються хіміотерапією та інші. Ці препарати полегшують симптоми та побічні реакції, у тому числі і від хіміотерапії.
За даними Міністерства охорони здоров’я, з початком війни потребуючих медикаментозної психологічної і фізичної допомоги значно зросло. А препарати на основі медичного канабісу за такої ситуації якраз дуже стануть в нагоді, оскільки це засіб рослинного походження, він немає побічних реакцій чи передозувань та такого негативного ефекту для організму людини, як важкі наркотичні препарати, що зараз дозволені. Якщо говорити про приклади, то знайома родина, даючи дітям легальні ліки, аби зняти судомні напади після епілепсії, з жахом зауважила, що вони довго потім відходили від дії цих важких наркотичних препаратів. Але коли батьки зрозуміли, що порятунком може стати медичний канабіс – вони почали завозити ці препарати (на той момент це було нелегально) в Україну. Але це виправдовувало себе, бо їх вплив був вражаючий. При мені мама капала дитині ці крапельки в рот і напад плавно проходив, а дитина після цього залишалася такою ж активною, як була до приступу.
Тому легальне впровадження медичного канабісу зараз буде дуже помічним як для пацієнтів, які мають важкі недуги, так і для тих, хто долає свої важкі психологічні стани. Бо такі препарати набагато легше і швидше стабілізують стан людини. Тому ця подія і для медиків, і для наших пацієнтів дає розширення спектру якісних препаратів з допомогою яких можна долати важкі захворювання і симптоми.
Медичний канабіс продаватимуть в аптеці лише за електронним рецептом
– Незважаючи на дослідження і слова лікарів, є критики, які пишуть, що легалізація медичного канабісу може збільшити рівень залежності від наркотичних речовин. Чи просто його буде купити в аптеках?
– По-перше, медичний канабіс не викликає такого ефекту, який отримують курці так званої «травички». По-друге, купити медичний канабіс у аптеці зможе лише той пацієнт, якому виписав ці препарати лікар у електронному рецепті. Цей рецепт буде зберігатися в електронній системі охорони здоров’я і задіюватиметься в аптеці тоді, коли людина купуватиме такий препарат. По-третє, ці ліки будуть продаватися лише в ліцензованих аптеках, які мають дозвіл на торгівлю наркотичними засобами. Бо вони усе-таки містять наркотичне речовину, проте в такій дозі, яка впливатиме лише на подолання конкретного больового синдрому або епілептичного нападу в залежності від стану людини. Проте ця доза для здорової людини, яка хоче отримати «кайф» – не спрацює. Тож не слід обманювати, що медичний канабіс призведе до поширення наркотиків. Це окрема тема і немедичний канабіс залишається під забороною.
6 мільйонів українців потребують допомоги
– Чи підраховували ви приблизну кількість українців, яким зараз потрібен цей препарат?
– Зараз говоримо про 6 мільйонів – це приблизно 2 мільйони людей, які мають ті чи інші важкі захворювання плюс 4 мільйони, які потерпіли внаслідок війни і потребують медикаментозного лікування, у тому числі, і медичним канабісом. На жаль, ця цифра збільшиться, бо війна продовжується, тому цивільні і військові потребуватимуть лікування.
Чесно кажучи, навіть до легалізації медичного канабісу, медики в лікарнях потрошки давали цей препарат військовим, які страждають від фантомних болів внаслідок ампутації кінцівок. Лікарі відзначали вражаючий ефект. Люди після прийому медичного канабісу відчували поступове зменшення болів і отримали можливість повернутися до більш-менш нормального стану.
Необхідно ще пів року для розробки усіх нормативно-правових актів
– Закон вже підписаний, але чи розписані у ньому норми, що будуть вступати у дію? Коли вже лікарі виписуватимуть рецепти для своїх пацієнтів?
– На жаль, закон ще в дію не вступив. Ще є пів року, аби розробити відповідні нормативно-правові акти, які будуть детально регулювати те, як призначатиметься медичний канабіс і навіть те, як він буде вирощуватися. Адже говоримо зараз про увесь процес впровадження медичного канабісу – від його вирощування в Україні і до виготовлення ліків та призначення їх пацієнтам. Зокрема, лише Міністерство охорони здоров’я мусить розробити 12-ть нормативно-правових актів. А ми, як пацієнтська спільнота, будемо допомагати, підтримувати і у чомусь навіть контролювати, щоб цей процес не затягувався.
Спочатку (для пришвидшення процесу) можна буде завозити активний фармацевтичний інгредієнт в Україну і тут виготовляти ліки. А згодом – якщо говоримо про вирощування та виготовлення ліків з української сировини – то, за підрахунками експертів, на це може піти до двох років.
Розмовляли Стас Гордієнко, Уляна Лаврик
Записала Наталка Сохан
Новини
- Сьогодні
- 22 Листопада
- Більше новин