Абонплата і небаланс.  У «Львіводоканалі» пояснили, які суми будуть нараховувати у 2024

Фото ілюстративне: Соцмережі

З нового року у платіжках мешканців Львова за воду з’явиться ще одна графа, а вартість абонплати за водо- постачання та відведення зросте. Наскільки здорожчають ці послуги і в чому причина, як нараховуватимуть абонплату тим, хто не має лічильників та хто платитиме за небаланс у багатоповерхівках у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» заступниця директора з обліку та користуванням та водовідведенням «Львівводоканалу» Леся Тур.

Відеоверсія розмови – тут.

Скрин з відео: Перший Західний

Чотири окремих рядки в рахунку

– Скільки зараз платять мешканці Львова за воду і яким буде новий тариф?

– На кінець 2023 року діє тариф, затверджений НКРЕКП ще до війни, згідно з ним кубічний метр водопостачання коштує 17,29 грн, а відведення – 8,59 грн (разом – 25 грн 89 копійок).

На рівні держави на кінець 2021 прийняті зміни до закону про комерційний облік, а з 4 лютого 2022 у дію вступила 85-та постанова Кабміну, яка затвердила чотири моделі договорів, згідно яких «Львівводоканал» надає послуги своїм споживачам. Відповідно до неї, із тарифу виведено витрати на збут послуг, і Водоканали зобов’язано їх виставляти окремим платежем, який називається абонентською платою. Сюди входить збір показників лічильників, оплата програмного забезпечення, друк і доставку рахунків, витрати на канцелярські товари (вартість паперу, картриджів, оргтехніки, принтерів, комп’ютерів та їх ремонт), а також зарплата контролерів, які збирають показники лічильників.

У 2022, з огляду на повномасштабну війну в країні, «Львівводоканал» не переглядав розміру абонентської плати. Однією із формуючих її складових є прожитковий мінімум, який з січня 2024 зросте – до 3 028 грн. Впливає на абонплату також коефіцієнт інфляції. Міністерством фінансів він вказаний – 12%, простими словами це ріст ціни на товари і роботи. Тому в розрахунку нової абонентської плати «Львівводоканал» врахував ці 12% інфляції та ріст прожиткового мінімуму.

Фото ілюстративне: Дебет-кредит

– Скільки це буде в реальних цифрах у рахунках споживачів?

– Цього року абонплата з послуг водо- постачання становить 29,34 грн, за відведення – 14, 26 грн. А з січня (перші рахунки споживачі отримають в лютому за січень) її розмір становитиме відповідно 31,15 грн та 19,63 грн копійки (разом 50,78 грн). Тобто, здорожчання тарифу у сумі складає 7,18 грн.

– А чи зміниться щось для тих споживачів, які лічильників не мають?

– Це не має значення. Абонентська плата нараховується на кожен договір, особовий рахунок. Тобто, вона зараз забрана з тарифу і кожен споживач повинен буде оплатити цю послугу.

– Це усе буде в одній платіжці разом нараховано?

– Ні. Законодавством зобов’язано нарахування кожної послуги в рахунку споживачеві показувати окремим платежем – це централізоване водопостачання, послуга водовідведення і, відповідно, абонентська плата за одне та інше. Тобто це чотири окремих рядки. Але споживач платить одним платежем. Якщо це робити окремо, то тоді за кожну оплату доведеться платити ще банку комісійні.

Наразі підняття ціни безпосередньо на воду не буде

– А чи зміняться тарифи на воду?

– Національний регулятор НКРЕКП ще у вересні 2022-го зобов’язав «Львівводоканал» зробити розрахунок на тарифи з урахуванням нових витрат. Ми їх зробили, але наразі він не затверджений. Отже, наразі підняття ціни безпосередньо на воду не буде.

– Як виглядає зараз ситуація з боржниками?

– На час війни внесені зміни у Закон про житлово-комунальні послуги і відключення чи обмеження боржників заборонено. Ми попереджаємо їх телефонними дзвінками про обов’язкову сплату, інформуємо офіційними листами, а на найзлісніших – подаємо до суду і таким чином намагаємося стягнути з них заборгованість.

– За вашими прогнозами, чи збільшиться кількість боржників у подальшому?

– Наразі їх кількість у Львові не зросла , відсоток оплати населення сягає 98%. Це добре, бо вчасна сплата за комунальні послуги впливає на якість їх надання і, відповідно, на роботу підприємств.

Фото: Вікіпедія

Підприємству не вистарчає коштів і бракує певних категорій робітників

– З якими проблемами зараз зіштовхується «Львіводоканал» і з чим вони пов’язані?

– Звичайно, що підприємству не вистарчає коштів для повноцінного функціонування, оскільки у 2023 діє тариф затверджений ще у 2021. Тож користуючись нагодою, просимо споживачів на кінець року вчасно провести оплату.

Щодо проблем, то на сьогодні 70 працівників нашого підприємства у війську, захищають Україну. Мобілізація триває,тож гостро бракує певних категорій робітників – це зварники, слюсарі, водії, трактористи, екскаваторщики.

Скрин з відео: Перший Західний

Небаланс розкидається на кожне домогосподарство або на квартири без лічильників

– Маємо виклики війни. Зимою минулого року Україна зазнала масштабних обстрілів – наскільки ви зараз, у випадку вимкнення електроенергії, здатні надавати воду львів’янам?

Підприємство забезпечене усім – кожна насосна станція, водозабір, приміщення мають генератори. Тож у випадку складної ситуації зможемо повноцінно працювати.

– Щодо обліку води – як зараз цей процес рухається? Чи встановлюють ОСББ будинкові лічильники? Як розподіляється, так званий небаланс?

– Відповідно до Закону про комерційний облік (це відповідальність як підприємства, так і споживачів), необхідно, щоб у кожному будинку обов’язково був встановлений загальнобудинковий комерційний вузол обліку (лічильник). «Львівводоканал» вже на 98% виконав норми закону і у обліковує 10 684 багатоповерхівок.

Фото ілюстративне: Vsim.ua

– В Україні поновили повірки лічильників, що потрібно зробити для цього споживачам і що буде якщо порушити цю процедуру?

– На час війни постановою Кабміну була призупинена метеорологічна повірка. Але Уряд у 2023 році цей обов’язок споживача поновив. Щоб це здійснити, контролер «Львівводоканалу» вручає споживачеві акт, що лічильник знімається з комерційного обліку і дає два місяці, аби він виконав повірку. На цей період нарахування проводиться за середньомісячним споживанням за останні 12 місяців. Якщо людина не встигає, тоді цей лічильник знімається з обліку.

Щодо небалансу, то за методикою «Лвівводоканал» та інші водоканали, проводить відповідний розподіл – це метри кубічні, які облікував загальнобудинковий лічильник мінус сума квартирних лічильників. Якщо стовідсотково кожна квартира в будинку облікована лічильниками, тоді, якщо виникає різниця, то вона пропорційно розкидається на кожне домогосподарство. У разі, якщо є квартири без лічильників, тоді від метрів кубічних, які облікував загальнобудинковий лічильник, мінусуються сумарно покази квартирних лічильників, а небаланс розкидається на квартири, де лічильники відсутні. Нарахування відбувається пропорційно до кількості зареєстрованих осіб.

Тому дуже важливо вкластися у два місяці і зробити метрологічну повірку, аби різниця, отой небаланс, не лягала на цю квартиру.

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляли Стас Гордієнко та Ніна Сукач

Записала Наталка Сохан

оренда квартири Львів

Новини