Автоматизований облік «гуманітарки»: чи допоможе нова система уникнути зловживань – Валерій Веремчук, Марта Лігус
- Середа, 22 листопада 2023
З 1 грудня поточного року волонтери, громадські організації чи інші спільноти, які отримуватимуть гуманітарну допомогу з-за кордону, повинні використовувати автоматизовану систему обліку гуманітарного вантажу. Це стосуватиметься не лише заповнення електронної декларації, а й звіту щодо його отримання та передачі.
Чому волонтерські спільноти та благодійні організації не до кінця готові до цих змін; що викликає найбільше запитань; які пункти потребують доопрацювання? Про це у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» розповіли Валерій Веремчук, волонтер «Народна Самооборона Львівщини» і Марта Лігус, юристка, членкиня робочої групи Міністерства соціальної політики з питань гуманітарної допомоги.
Відеоверсія розмови – тут.
– З 1 грудня набере чинності новий порядок ввезення гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 05.09.2023. Що це змінить для волонтерів, котрі займаються ввезенням такої допомоги?
– Валерій Веремчук: «Народна Самооборона Львівщини» ввозить гуманітарні вантажі вже близько 10 років. До повномасштабного вторгнення ввезення гуманітарного вантажу займало дуже багато часу. Вантаж обов’якзово потрібно було завести на митний склад, опломбувати, 1-3 місяці – визнання цього вантажу в Міністерстві соціальної політики спеціальною комісією. Повномасштабне вторгнення спонукало до спрощення цієї системи. Зараз держава, зокрема міністерство намагається врегулювати ці правила ввезення. Це – природньо. Хоча багато хто виявився не готовим. Безумовно, потрібна швидкість, оперативність, однак держава хоче і має право контролювати цей процес.
– Якими ці зміни є з юридичної точки зору?
– Марта Лігус: До 1 грудня ввезення гуманітарної допомоги обмежується лише декларацією, що подається при митному оформленні гуманітарного вантажу. Далі цей вантаж заїжджає і його подальша доля для органів невідома. З 1 грудня Міністерство соціальної політики хоче зробити цей процес прозорим і бачити, як рухається цей вантаж після перетину кордону до тих, хто дійсно його потребує. Відтак було розроблено автоматизовану систему обліку гуманітарної допомоги.
Громадські організації, благодійні фонди та інші організації, що займаються гуманітарною допомогою оформлятимуть у цій системі декларації, заявлятимуть на який саме вантаж очікують. Вантажу буде присвоєно унікальний код, який водій вантажівки чи автомобіля, який везе гуманітарний вантаж, подає до митного органу, де відбувається фіксація. Після оформлення гуманітарної допомоги організації, до 15-го числа наступного місяця, мають подати звіт, вказавши, скільки цього вантажу було роздано, а скільки залишено. Таким чином, на думку Міністерства соціального політики, ми уникнемо зловживань гуманітарною допомогою. Адже відомо немало фактів про намагання ввезти вантаж під виглядом гуманітарної допомоги. Для цього просто заповнювали декларацію та вказували одержувачем якусь громадську організацію. Згодом до цієї ГО приходили правоохоронні органи, проте громадська організація навіть могла не знати про цей задекларований гуманітарний вантаж, однак мали за це відповідати.
Тепер буде відомо, хто і який гуманітарний вантаж отримав
– Чи можете навести приклад того, як цей механізм, пропонований державою виглядатиме на практиці?
– Марта Лігус: Скажімо, я, як керівник громадської організації отримую від донора повідомлення про передачу медичного обладнання. Заходжу в систему, шукаю серед запропонованих 8-ми категорій товарів ту, що потрібна і вводжу інформацію про вантаж. Опісля створюю декларацію, ділюся нею з водієм. Там є унікальний код, що озвучується на митниці. Митниця підбиває цю декларацію. Відтак я у своїй системі бачу, що водій перетнув кордон. Він привозить мені це медичне обладнання. Я знову заходжу в систему, вношу у звіті дані про прихід цієї гуманітарної допомоги. Згодом, коли роздаю цю гуманітарну допомогу у відповідному розділі цього ж звіту вказую, кому і скільки я роздала.
– Чому волонтери не завжди задоволені цими змінами…
– Валерій Веремчук: Волонтерам доведеться витрачати багато часу на базу, на облік. Окрім того, до 15-го числа наступного місяця потрібно подати звіт про те, кому і що було передано. Це – добре. Адже буде відомо, хто і що отримав.
Найбільше обурює, що міністерство і держава загалом розробили ці правила не особливо комунікуючи з тими, хто ці правила повинен виконувати. Проте зараз вже почали створювати робочі групи.
Думаю, потрібно ще кілька постанов, аби ця система запрацювала. Окрім того, прийнято один законопроєкт, зараз він перебуває на підписі у президента України, після підписання якого знову ж потрібно буде вносити зміни в постанови. Тобто є багато речей, правильних по суті, але те, як вони вводяться викликає природний спротив. Правила змінюються, але держава їх ще не відпрацювала, людям їх не пояснили. Відтак люди – не готові.
Не всі знали, як правильно передавати гуманітарну допомогу
– Як працюють створені робочі групи?
– Марта Лігус: Вже відбулася перша зустріч під час якої учасники робочої групи, представники волонтерських спільнот та організацій могли висловитися щодо змін. Серед волонтерів є певне незадоволення, оскільки станом на сьогодні немає гармонізації законодавства, яке би врегульовувало ввезення гуманітарної допомоги.
Є ще одна проблема. Із повномасштабним вторгненням всі почали масово допомагати нашим Збройним силам, внутрішньо переміщеним особам, тим, хто постраждав від війни. Держава не прокомунікувала правильно про те, як має ввозитися і передаватися ця гуманітарна допомога. Тож вже у травні-червні, коли люди стали на рейки цієї волонтерської допомоги, багато з них не оформляли акти прийому-передачі, бо не знали для чого це робити. Згодом це стало приводами для відкриття справ. Тобто волонтери щиро хотіли допомогти, робили це власними силами, а потім до них приходили правоохоронні органи і вимагали документи, яких у них не було.
Щоправда, Міністерство соціальної політики йде на контакт. Вони готові до співпраці, відповідають на усі запитання, проявляють інтерес до усіх зауважень.
– Як ці зміни відобразяться на діяльності іноземців, котрі везуть вантажі зі своєї країни в Україну?
– Марта Лігус: Іноземні волонтерські організації, які ввозили гуманітарну допомогу в Україну завжди вказували в декларації одержувача. Тож якщо іноземна волонтерська організація захоче ввести якусь гуманітарну допомогу після 1 грудня, вона повинна налагодити ще тісніший контакт зі своїми українськими партнерами, щоб українські партнери зареєструвалися у цій автоматизованій системі, подали декларацію із зазначенням вантажу, який іноземець хоче завести в Україну, а потім прозвітували про нього. Тобто до іноземних волонтерів по цій автоматизованій системі вимог немає. Питання до одержувачів цієї гуманітарної допомоги.
Щоб нова система запрацювала, потрібно більше часу
– Як можна поліпшити ситуацію, щоб і волонтерам було легше ввозити цю гуманітарну допомогу, і в Україні її обліковували, і щоб держава могла контролювати ці процеси?
– Валерій Веремчук: Добре, що почали дошліфовувати теорію і зводити її з практикою. Але це потребує часу і, можливо, змін в нормотворчих, законодавчих документах. На це знадобиться точно не два тижні. Саме тому було створено петицію до президента України про те, щоб відтермінувати вступ постанови в силу. Тобто ввести її не з 1 грудня, а дати можливість певний час працювати паралельно і поступово переходити на автоматизовану систему. Є потреба це відтермінувати.
– Чи можна сподіватися на відтермінування дії постанови, що декларує нові правила пропуску та обліку гуманітарної допомоги?
– Марта Лігус: Станом на зараз знаємо, що постанова вступить в дію 1 грудня. Про відтермінування поки не йдеться. Але за настроями учасників робочої групи і по тому об’єму роботи, що стоїть перед державою щодо обліку та звітності гуманітарної допомоги, маю великий сумнів, що це станеться 1 грудня. Оскільки сама система у теперішньому вигляді, як би ми цю ідею не хвалили і не підтримували, потребує дуже багато доопрацювань. Вважаю, що держава повинна забезпечити тісний діалог з волонтерами, усі питання щодо ввозу гуманітарної допомоги розглядати комплексно.
Розуміємо, що війна закінчиться нашою перемогою, але процес ввезення гуманітарної допомоги не припиниться. Тож нам потрібно мати чітку систему роботи із гуманітарною допомогою.
Між владою та волонтерами повинен бути діалог
– Як ці зміни сприйняли волонтери «Народної Самооборони Львівщини»?
– Валерій Веремчук: Думки були різні, але виключно через те, що вводяться нові правила, ніхто не знає, як вони працюватимуть, але їх потрібно дотримуватися. Однак ми також розуміємо, що потрібно спілкуватися з органами влади, пояснювати як все працює на практиці, заразом вникати в нові правила та вивчати нові механізми роботи.
– Великі потужні організації адаптуються і працюватимуть по-новому, а малі волонтерські спільноти можуть просто припинити своє існування. Чи дійсно існує така загроза?
– Валерій Веремчук: Такий ризик дійсно є. Тому це середовище потрібно постійно підтримувати, спільно аналізуючи кожен пункт. Ми завжди готові до спілкування та діалогу. Власне зараз цим і займаємося.
Розмовляли Уляна Лаврик, Стас Гордієнко
Записала Олеся Когутич
Новини
- Сьогодні
- 21 Листопада
- Більше новин