Без військового ПДФО. У Львівській ОВА розповіли, яка ситуація з надходженнями до обласного бюджету

Фото: ЛЬвівська ОВА

На Львівщині негативна динаміка щодо надходжень до місцевих бюджетів. Причина у тім, що торік держава забрала у державний бюджет податки на доходи фізичних осіб (ПДФО) військових. Відтак, статистика першого півріччя показує, що 24 громади області значно втратили через це у фінансах. Насамперед йдеться про ті, які особливо залежні від ПДФО, а це: Яворівська, Новояворівська, Солонківська, Великомостівська, Новокалинівська та Івано-Франківська громади.

Водночас, якщо говорити про загальну картину,  то Львівщина в рейтингу регіонів України щодо динаміки надходжень податків, на високому сьомому місці. Чи вдалося громадам компенсувати відсутність військового ПДФО,  кому з них не вдалося виконати плану щодо надходження податків та чому і взагалі, скільки на Львівщині вдалося зібрати коштів за перше півріччя – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» заступник директора департаменту фінансів Львівської ОВА Іван Нос.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: ЛОВА

Військове ПДФО – це не заслуга громад

– Чим територіальні громади намагаються замістити військове ПДФО, якого вони позбулися?

– Нагадаю, до повномасштабного вторгнення російських військ в Україну таких доходів місцеві громади не мали. Війна спричинила збільшення кількості військових та зростання нарахування їм заробітної плати і, відповідно, збільшення надходжень до місцевих бюджетів. Тож жодної заслуги органів місцевого самоврядування у додаткових надходженнях не має.

Розуміючи потреби держави у фінансуванні видатків на оборону, у 2023 прийнято зміни до законодавства і частина ПДФО від зарплат військовослужбовців і органів правопорядку почала надходити до державного бюджету. Натомість місцеві бюджети мають у 2024 збільшення надходження додаткової базової дотації. Крім цього, у них не вилучалася реверсна дотація до державного бюджету. І також Уряд залишив норматив відрахування 64% до місцевих бюджетів. Це частково зменшило напругу на місцях, але все ж таки не в повній мірі.

У Моршинській громаді недооцінили землю?

– На Львівщині чотири територіальні громади за підсумками першого півріччя не змогли виконати плану надходження податків до загального фонду бюджету. Це Моршинська, Перемишлянська, Яворівська і Новокалинівська. Розуміємо, у кожного ситуація своя, але чи передбачені якісь санкції щодо цих громад?

– Санкції за таке не передбачені. Це є право кожного місцевого бюджету, громади у цьому є самостійні. І територіальна громада, якщо вона затверджує бюджет, то виходить зі своїх можливостей.

Бюджетним кодексом чітко розподілено видаткову частину місцевих бюджетів, за що вони відповідають. Відповідно до повноважень по бюджетному законодавству, вони і мають і надходження.

Немає сумнівів у виконанні річних планових показників Яворівською та Новокалинівською територіальними громадами, щодо Перемишлянської і Моршинської, то там є свої особливості. Зокрема, у Моршинській проведена нормативно-грошова оцінка земель, яка зменшила надходження податку на землю або плату за оренду на земельні ділянки, майже у десятки разів. Причина цього невідома. Зараз ми та Моршинська тергромада направили листа у Кабінет міністрів розглянути цю методику, що ж вони там переоцінили, що на місцях втрачають свої доходи. Адже земля у Моршині достатньо дорога, тому що це курортна громада. Але така ситуація не тільки там, а й в Трускавці, Східниці, це буде відлуння по усій державі.

Фото: Vgorode

Менше куримо і не беремо чеки

– Львівщина за виконанням бюджету у рейтингу регіонів України за перше півріччя на сьомому місці. Це для нас традиційна позиція  – за рахунок яких податків?

– На першому місці податок з доходів фізичних осіб – це основний бюджетоутворюючий показник для громад і обласного бюджету. Зараз це 60%-63%, коли надходив ПДФО з військових, то він сягав 80 відсотків.

А решта 40?

– Решта 40 розподіляється. Зокрема, до територіальних громад зараховується 60%, до обласного –15%, а залишок надходить до державного бюджету.

Коли проаналізувати в рейтингу, за якими податками Львівщина, на якому місці, то за акцизним збором ми на 24 серед усіх областей України…

– Особливість справляння акцизного податку у тім, що він залежить від громадян… Зокрема, у нас акциз не виконується по тютюну і це тягне нас униз.

Фото: Еспресо

– Менше куримо, купуємо цигарок?

– Менше куримо, також не всі громадяни беруть чеки в торгових точках за придбаний товар. Це спричиняє обіг необлікованої продукції і так званий «лівий» товар. Це незначна частина таких видатків.

Крім цього, у 2023 було внесено окремі зміни у оподаткування цих доходів. Також ряд платників податку знялися з виробництва на Львівщині і перейшли в інші регіони. Тож тепер платять податки там, відповідно, у нас є втрати.

За перше півріччя вдалося зібрати 16 млрд гривень

– За перше півріччя Львівщина на сьомому місці. А скільки нам вдалося зібрати коштів по надходженнях?

По податках в цілому вдалося зібрати 16 мільярдів гривень. При плані 30 мільярдів за увесь рік. Це понад 50%, хоча характерним, є те, що за перше півріччя завжди менше є надходжень, ніж у другому, бо тоді розкручуються усі виконання робіт.

– Ви переконані, що до кінця року ми виконаємо бюджет?

– На сьогодні маємо 107% по області і понад план надійшло 1,13 мільярда гривень.

– Щодо витрат – бюджет Львівщини на 2024 рік становив 7,2 мільярда гривень. Це значно менше, ніж у 2023 році, тоді було 10 мільярдів. 80% – це захищені видатки: медицина, соціальна складова і так далі, і лише трохи на розвиток. На що до кінця 2024 будемо витрачати гроші з цих статей?

Дійсно цього року набагато менше передбачено видатків. Це спричинено військовими діями, які тривають в країні і необхідністю фінансування першочергових видатків, зокрема оборону та інших, які сприятимуть покращенню фінансового стану військових.

Фото ілюстративне: УНІАН

Дороги фінансуємо зі своїх коштів

– Ремонт доріг, прибирання вулиць, посипання вулиць зимою – на це гроші є?

Минулого року на ремонт доріг була передбачена субвенція з державного бюджету понад мільярд гривень.

– Зараз немає?

Ні. Обходимося своїми коштами, зокрема з обласного бюджету на утримання доріг передбачили 100 мільйонів гривень. Зараз використані понад 66 мільйонів. Очікуємо що цих коштів вистачить на придбання солі, піскосуміші та інші необхідні матеріали, щоб спокійно увійти у зиму. Також сподіваємося, якщо буде перевиконання бюджету області за 9 місяців, то на це спрямуємо ще якусь частину коштів.

Загалом, на різні програми у нас передбачено майже на 500 мільйонів гривень менше, ніж у 2023. Найбільше коштів передбачено на програму «Безпечна Львівщина». І це логічно в умовах війни.

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляла Ярина Капітан

оренда квартири Львів

Новини