«Боррель їм не указ». Олексій Гетьман про «Циркон», вартість «Шахедів» та корейські ракети

Ракетний удар по Києву 7 лютого. Фото: Радіо Свобода

Під час чергової масованої атаки ворога по Україні разом з ракетами росіяни знову застосовували «Шахеди» . Також було використано ракету нового типу – ЗМ-22 «Циркон». Що це за зброя і як можна проаналізувати цю атаку загалом, навіщо Північна Корея постачає свої ракети РФ та чи удар 7 лютого можна пов’язати з приїздом до Києва високого представника ЄС Жозепа Борреля – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» військовий експерт Олексій Гетьман.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: Фейсбук Олексія Гетьмана

Тоді ми отримали знижку на газ, а тепер – ці ракети летять на нас

–- Під час минулої масованої атаки ворогом були використані ріні засоби, у тому числі, і ракета нового типу. Що це за зброя?

Ми вже звикли до таких комбінованих атак, коли ворог використовує різні засоби повітряного нападу. Цього разу це були БпЛА, балістичні і крилаті ракети. По прикордонних територіях ворог ще бив переробленими зенітними ракетами з комплексів С-300. Використовувалися Х-555, Х-101 і навіть Х-22 – велика ракета з вибухівкою вагою 950 кг. Х-55, впевнений,  ворог запускав більше, як хибні цілі, щоб перевантажити нашу протиповітряну оборону. Бо вони не є сучасними.

До речі, у 1998 році Україна передала 575 ракет Х-55 в РФ за надану нам знижку на газ, а тепер вони летять на нас. Важко зрозуміти, навіщо тоді так зробили. Якщо ми вже так тоді хотіли активно роззброюватися, то їх  можна було перетворити на металобрухт, а не озброювати ядерну Росію.

Щодо «Циркону», то це новітня ракета. Важко сказати, що вона собою представляє, вірити описам росіян – це себе дурити. Вони вже про «Кинджал» розповідали, що це супер гіперзвукова ракета і її не може збити навіть сучасний засіб ППО. Таке прибріхування росіянам потрібне на ринку озброєння, адже вони продають свою зброю країнам третього світу. Навряд чи її купують країни НАТО чи інші розвинуті держави.

Протикорабельна ракета ЗМ22 «Циркон». Фото ілюстративне: росЗМІ

Цивілізовані країни роблять по-іншому. Вони навпаки трішечки применшують реальні можливості свого озброєння, щоб потім не було претензій.

Атака 7 лютого ще вирізнялася тим, як ворог використав «Шахеди». Росіяни почали вибудовувати польоти цього БпЛА за усіма правила і їх від цього важче збивати. Це означає, що ворог починає вдосконалювати тактику і долучати людей, які на цьому розуміються.

Північні корейці використовують Україну, як полігон

Росіяни також знаходять собі нових союзників. Під час цієї атаки по Харкову з 5-ти балістичних ракет, які туди прилетіли дві виявилися північно-корейськими HVASON 11GA (KN-23). То росіяни налагодили постачання вже і ракет?

– Видається, що тут справа трішечки в іншому. На відстань, на яку літають ці північно-корейські ракети у росіян є С-300 і, за різними оцінками, у них їх до 7000. Напередодні повномасштабного вторгнення росіяни замінилищонайменше 96-тьЗРК С-300 на ракетний комплекс С-400 «Тріумф». А ракети від С-300 не підходять до С-400, тому їх мали б утилізувати.

А бойові дії в Україні дозволяють північним корейцям використовувати нашу країну, як полігон для випробування своїх ракет – наскільки вони здатні долати серйозну протиповітряну оборону. Адже на сьогодні наше ППО вважається найкращим у світі. Навіть Залізний купол Ізраїлю не стикався з такими типами і в такій кількості ракет, які прилітають до нас.

Уламки ракети, ймовірно, виробництва КНДР. Фото: АрміяInform

Масовані атаки, зазвичай, готуються заздалегідь

Аналітики оприлюднили своєрідний графік російських повітряних атак у 2024. Після певної перерви вони відновилися у п’ятницю, 29 грудня, потім 2 січня, у вівторок. Далі – 13 січня, у суботу, 23 січня – знову у вівторок, а 7 лютого удар відбувся не як раніше, а – у середу. Чи не приїзд представника ЄС Жозепа Борреля в Київ змусив ворога порушити цю закономірність?

– Якщо б росіяни хотіли допомогти нам отримати допомогу зі США та ЄС, то кращого способу, ніж обстрілювати Київ під час візиту Жозепа Борреля, годі вигадати. Представник ЄС побачив усе на власні очі, після обстрілу мер Києва Віталій Кличко показав йому зруйновані будівлі, куди поцілили росіяни. Одна справа говорити про війну в Україні, сидячи в одній з країн ЄС, а зовсім інша – опинитися у гущі подій. Та задум росіян насправді міг бути іншим – ще раз показати, що Євросоюз і Боррель їм не указ. Продовжуватимуть руйнувати наші міста і вбивати українців.

Фото: ОП

Хоча, думаю, що це співпадіння. Такі атаки, зазвичай, готуються заздалегідь, і тоді вони могли ще не знати, коли відбудеться приїзд Борреля. Потім дуже важко змістити щось на декілька днів, усе потрібно перепогоджувати.

Зокрема, зараз можна очікувати атаку росіян орієнтовно на День Валентина. А може цей удар вони прибережуть на березень, бо саме тоді окупанти хочуть захопити Авдіївку і Купянськ. Адже 15-17 у них пройдуть, так звані вибори президента і Путіну потрібні хоч якісь перемоги. Тож ворог може у цей час запустити по Україні велику кількість ракет, щоб цим похвалитися. Незалежно від того, куди вони влучать (навіть в дитячий майданчик), вони розповідатимуть, що там були найманці.

Ціна на «Шахеди» в межах 50-200 тисяч доларів

У розпорядженні розслідувачів опинилися документи про замовлення «Шахедів» в Ірані і з’ясувалося, що ціна його складає 50 тисяч, а вже дрон з бойовою частиною вартує усі 165 тисяч. Росіяни платять за них золотом.

– На ринку озброєння називають ціну в залежності від того, чи її хочуть купити чи продати. Якщо перше – говоритимуть про 50 тисяч, а якщо продати – усіх 200 тисяч. Оскільки це новітня зброя і ринок ще нею не насичений, то ціна на «Шахеди» коливається в межах 50-200 тисяч доларів.

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляли Стас Гордієнко, Уляна Лаврик

Записала Наталка Сохан

оренда квартири Львів

Новини