«Бруківка в парку – не нагальна потреба». Андрій Годик про кошти, які мають знайти громади, для Сил оборони

Фото: ЗСУ

Голова Львівської ОВА Максим Козицький публічно закликав голів громад Львівщини переглянути видатки і вже в березні спрямувати на потреби Сил оборони не менше 500 млн грн, з яких 100 млн буде профінансовано з обласного бюджету. «Не буду коментувати призупинення військової допомоги США для України. Залишу це МЗС та експертам різних рівнів. Натомість наголошу: настав критично важливий момент, коли треба проявити єдність суспільства та влади в Україні на конкретних діях. Один із найефективніших способів зробити це – збільшити фінансування оборонних потреб із місцевих бюджетів», – зазначив він. Голова ОВF наголосив, що перед Львівщиною стоїть амбітна ціль – за підсумками року забезпечити фінансування безпеки та оборони на рівні не менше 5 млрд грн.

Звідки громади можуть знайти «зайві» кошти і чому саме такі цифри – у програмі «Головне за день» на ТРК «Перший Західний» пояснює перший заступник голови ЛОВА Андрій Годик.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: Андрій Годик, Фейсбук

«Громади мають продемонстрували свою патріотичність на ділі»

– Ініціатива голови Львівської обласної військової адміністрації Максима Козицького, який закликав голів громад Львівщини переглянути видатки і вже в березні спрямувати на потреби сил оборони не менше 500 млн грн. Як сформована ця цифра?

– За підсумками 2024 року, ми бачили цифри, які виділялися усіма місцевими бюджетами: обласним та місцевими. Зокрема, на видатки пов’язані з війною було виділено 3,6 млрд грн, що становить близько 10% від загального обсягу бюджетів. Вважаємо, що ця цифра точно не є оптимальною, яка мала би бути від місцевого самоврядування в умовах повномасштабної війни. Її необхідно збільшити мінімум до 15%.

Але вона має бути єдиною для всіх. Бо минулого року обласний бюджет профінансував видатки на оборону близько 19%, у той же час деякі громади виділили лише трохи більше відсотка. Це точно не про єдність. Тому хочемо, щоб цього року цей показник становив не менше 5 млрд грн, аби громади продемонстрували свою патріотичність на ділі.

Фото: Діло

Чому саме 500 мільйонів? Бачимо видатки, які здійснювалися громадами упродовж січня-лютого і на жаль, вони не становлять ті показники, які би ми хотіли. Тож, відповідно до плану у 5 млрд грн за підсумками року, щомісячні платежі мали би становити не менше 450-500 млн грн.

Наголошу, слід зважати на те, що з моменту виділення фінансування і до отримання конкретного озброєння чи обладнання для Збройних сил проходить певний час. Тому, для прикладу, надання коштів в грудні є вкрай не правильним. Фінансування має здійснюватися упродовж всього року, починаючи з березня.

«Силам оборони потрібна допомога вже і зараз»

– Стосовно обласного бюджету, адже кошти будуть виділятися також і з нього, як і коли будуть внесені відповідні статті витрат? Чи йдеться уже про діючу програму оборони?

– Про програму «Безпечна Львівщина», яка вже функціонує. З початку року ми вже надали 152 млн грн з обласного бюджету для потреб Сил оборони. До кінця березня, як задекларував голова ОВА, ми ще надамо 100 млн гривень. Крім того, в березні буде додатково збільшений фінансовий ресурс цієї програми і впродовж року постійно будемо збільшувати кількість коштів, які будуть йти на Сили оборони.

Також закликаємо, щоб громади не лише виділили ці кошти, а й фактично це профінансували. Нашим військовим потрібна допомога вже і зараз, незважаючи на наявність чи призупинення фінансової допомоги від наших міжнародних партнерів. Це наша війна, в якій ми повинні перемогти. І саме в єдності, спільними зусиллями, маємо надати допомогу Силам оборони.

Фото: ЗСУ

– Якщо з підтримкою США все налагодиться, то чи плани з фінансуванням залишаться незмінними?

– Так. Чим більш і краще оснащені наші Сили оборони, тим ефективніше вони зможуть знищувати ворога і тим більше зможемо зберегти життя наших захисників і захисниць.

Тому завдання з виконання визначений показників буде виконано, незважаючи ні на що.

«Акцент – на громади з низьким відсотком фінансування Сил оборони»

– Чи маєте уже реакції голів місцевого самоврядування, територіальних громад? Чи погоджуються вони працювати в такому темпі?

– Комунікуємо з ними. Буде ще одна загальна нарада з очільниками органів місцевого самоврядування. Загалом, схвальні відгуки, всі готові включатися, переглядати свої видатки, в тому числі за рахунок залишків з минулого року.

– У частині з громад уже є серйозні програми з підтримки Сил оборони» і там можуть сказати, що і так виділяють багато і більше не можуть. Тоді яка буде реакція?

– Ми точно не піднімаємо питання по тих громадах, які уже серйозно фінансують Сили оборони; є й такі, які минулого року виділили понад 20% на потреби, пов’язані з війною.

Основний акцент – на громади, у яких доволі спроможні бюджети, проте відсоток фінансування Сил оборони становив від одного до трьох. Це точно не той рівень, який має бути, і ми як в особистій комунікації, так з залученням суспільства будемо піднімати це питання.

Фото: Роман Балук, ЛМР

– Чи можете озвучити громади з найбільшим відсотком виділених коштів і з найменшим?

– Ми оприлюднювали цю інформацію і минулого року і додатково це зробимо у березні, це будуть підсумки за січень-лютий. Якщо говорити по найбільших відсотках за підсумками 2024, то це були Сокільники, Солонка, а найменші – дамо шанс їм на виправлення і не будемо наразі застосовувати публічний осуд.

– Публікація такої інформації це своєрідний спосіб стимулювання громад, аби вони виділяли більше коштів? Чи допоміг такий спосіб комунікації?

– Насправді допомогло. Це можливість суспільства здійснювати контроль за видатками обраних органів місцевого самоврядування. Ми уперше публікували таку інформацію у жовтні минулого року і побачили хороші показники фінансування потреб Сил оборони за результатами четвертого кварталу.

«Керівники громад викликаються на комісію»

– У Львівській ОВА та Львівській облраді діє комісія, яка має оцінювати рівень критичності тих чи інших витрат у громадах. Чи можете сказати, як це працює? Бо частина громади кажуть, що в них немає коштів, їм потрібно ремонтувати дороги чи міняти вікна в школах…

– Формат роботи простий. Силами Департаменту економічної політики ОВА здійснюється моніторинг і аналіз закупівель, або оголошених закупівель тих чи інших органів місцевого самоврядування, державних органів влади. Також є рішення обласної ради та розпорядження голови Львівської ОВА, де визначені пріоритетні напрямки та ті, які такими не є. Умовно кажучи, якщо говоримо про перекладання бруківки в парку на 10 млн грн у якійсь з громад, то точно розуміємо, що це не першочергові та пріоритетні видатки в умовах повномасштабної війни.

Якщо ж бачимо такі видатки, то ті чи інші керівники громад викликаються на комісію, де є представники різних органів державної влади, це: Держаудитслужба, правоохоронні органи, обласної військової адміністрації. І там заслуховуємо аргументацію, навіщо це потрібно.

Далі механізм функціонує таким чином: за результатами перевірки, ми звертались або до депутатського корпусу чи керівників громад і ті приймали рішення про відкликання тих чи інших не пріоритетних закупівель.

– Чи є якісь чисельні підсумки роботи цієї комісії та чи буде тривати її робота у 2025 році?

– Роботу комісії відновлено. Щодо підсумків економії бюджету, то говорити про це не можемо, бо ці кошти просто перескеровані на більш пріоритетні видатки.

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляв Віктор Біщук

ДІМ РІА у Львові

Новини