Будь-яка угода, яку будуть укладати «політично значущі особи», буде перевірятись – Андрій Магера
- Понеділок, 23 жовтня 2023

Українці, які працювали в органах державної влади та обіймали керівні посади, назавжди отримають особливий статус – PEP (politically exposed person – політично значуща особа). Український парламент підтримав у цілому законопроєкт 9269-д про посилення фінансового моніторингу PEP. Цей закон необхідний був для перемовин щодо членства України у ЄС. Однак, експерти говорять про його недоліки.
Що з цим законом не так – в ефірі програми «Головне за день» на «Першому Західному» пояснює юрист, ексзаступник голови ЦВК (2007-2018 рр.) Андрій Магера.
«В цьому законі змішали все докупи: тероризм разом із «відмиванням» коштів. Я не кажу, що щось краще від іншого, але прирівнювати державних службовців до терористів – то треба мати хворобливу уяву. Разом з тим, це вже другий закон, який існує. Ще у першому з’явився перелік конкретних посад, що входить в PEP. Включення в PEP – це отримання такої мітки. Деякі люди кажуть, що «ну подумаєш, не краду, законів не порушую, чесній людині нема чого хвилюватись». Це говорить людина, яка ніколи з цим не стикалась. На практиці це означає, що будь-яка угода, яка укладається, буде перевірятись», – зазначає Андрій Магера.

Це в свою чергу, створить проблеми для бізнесу, який кілька разів подумає, перш ніж заключати угоду з PEP. На думку юриста, підприємці не захочуть проблем з таким типом осіб, особливо, якщо мова зайде про комерційну таємницю.
Він також каже, що спілкувався з представниками інших європейських країн, і в них таких правил немає. Аргумент, що це була вимога Європейського Союзу, за його словами, є маніпуляцією з боку антикорупційних структур.
«Я дав двом людям, які добре володіють іноземною мовою, прочитати Директиву Європейського Союзу. Незалежно одне від одного, вони сказали, що це брехня. Немає в документах Європейського Союзу пожиттєвого статусу РЕРів. «Ноги ростуть» не з Брюсселю, а з Києва. Це люди, які зацікавлені отримувати гранти до кінця свого життя», – вважає юрист.
Водночас він пропонує свій варіант, який, на його думку, допоможе боротись з корупцією.
«Найкраще, що можна було б зробити – це скасувати антикорупційне законодавство і запровадити загальне декларування доходів і майна всіх без винятку українців: від президента до безпритульнього. Щоб всі показали свої кошти, доходи і майно. Це був би хороший крок, щоб чиновники, які погрузли в корупції, не ховали своє майно на секретарку, водія, помічника, коханця, коханку чи далеких родичів. Тому що це не буде вигідно. Бо все буде на видноті. Оце я схвалюю», – заявляє ексзаступник голови ЦВК.
Новини
- Сьогодні
- 18 Квітня
- Більше новин