«Будуть обстріли і на Великдень…» Магда про те, чи є у Трампа план завершення війни в Україні та чого чекати на 9 травня  

Фото: BBC

Американські посадовці на зустрічі в Парижі 17 квітня заявили європейським колегам про намір домогтися повного припинення бойових дій в Україні впродовж найближчих тижнів як частину нових дипломатичних зусиль, про це пише Bloomberg.  У зустрічі взяли участь президент Франції Емманюель Макрон, спецпосланець президента США Стів Віткофф та представники України. Американська делегація підкреслила, що найближчим часом очікує на помітний поступ у цьому напрямку. Усі сторони зустрічі погодилися посилити координацію задля досягнення цієї мети. Крім того, європейські представники висловили зацікавленість у намірах Вашингтона в разі, якщо Кремль не піде на поступки.

Чи є у Трампа план завершення війни в Україні, що чекати від Росії на 9-го травня та чого домагаються США угодою про надра – у програмі «Головне за день» на ТРК «Перший Західний» директор «Інституту світової політики» Євген Магда.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: Радіо Свобода

«Інформаційна гра Туреччини»

– У Туреччині 15-16 квітня мали пройти перемовини між військовими представниками України, Росії та інших країн. Питання, яке мали обговорювати, це безпека в Чорному морі. Що відомо про них, бо не було інформації про її результати?

–  Швидше за все, це інформаційна гра Туреччини, яка зацікавлена у тім, щоб створити матрицю переговорного процесу.

Не думаю, що зараз Україна і Росія можуть напряму обговорювати якісь питання. Тож буде багато фейкових повідомлень. Є питання і до достовірності цієї інформації, яку поширило турецьке державне інформаційне агентство «Анадолу». Тим більше якраз проходив традиційний Анталійський дипломатичний форум у Туреччині.

Фото: Anadolu

–  Зараз багато країн хочуть готові виступити майданчиком для ймовірних перемовин між Україною і країною-агресоркою. Чи Туреччина може бути ефективним медіатором у цьому процесі, враховуючи її геополітичний баланс між НАТО та Росією?

–  У Туреччини заскладний геополітичний баланс, бо вона, з одного боку, член НАТО і є однією з найпотужніших армій в Альянсі. А, з іншого – президент Туреччини прагне бути одним з лідерів мусульманського світу.

Ось така дихотомія. Тож Реджеп Ердоган намагається в політичному сенсі відтворити події дворічної давнини, коли вибудовувалась «зернова угода» про вивезення зерна і під це були підтягнуті інтереси країн Глобального Півдня. Та зараз ситуація кардинально змінилась, російський Чорноморський флот перестав бути фактором впливу на світову політичну ситуацію.

«У Трампа немає плану завершення війни»

–  Ще одна топ-тема – це угода про корисні копалини між Україною та Сполученими Штатами Америки. Країни підписали меморандум про наміри  – навіщо він потрібен?

– Це логічно, дещо тягнути час і шукати кращі умови.

– А хто саме його тягне?

– Україна. Нам необхідно це робити, бо вимоги Білого дому змінюються наче в калейдоскопі. Скоро буде вже 100 днів президентства Трампа і нам треба буде зрозуміти, чи він збереже свій інтерес до України. Це такий момент, на який слід звернути увагу.

– А зараз, якщо спостерігати за риторикою Трампа, чи зберігається цей інтерес? Які його акценти?

– Висновок один – у нього немає плану завершення російсько-української війни. Це очевидний факт, і маємо з ним відповідним чином працювати. Доводити США, що  шукати спільну мову з Росією – це злочинно.

Фото: Юлія Свириденко, Фейсбук

«Тільки телеграм-канали не допоможуть»

– Пам’ятаємо заяви Трампа про перемиря до 20 квітня. Натомість Росія стала поводити себе значно агресивніше, обстріли навпаки збільшуються, в тому числі і мирних людей…

–  На жаль, з великою долею вірогідності будуть обстріли і на Великдень, тому закликаю українців і тих іноземців, які перебувають зараз в Україні, бути обережними, реагувати на сигнали тривоги. Бо варвари вже неодноразово довели, що вони є такими.

Та я б не тягнув в інформаційний простір тезу президента Зеленського, про те, що Трамп не хоче продавати Україні засоби протиповітряної оборони. Повірте мені, ніхто і нікому не продає, як то кажуть, в прямому ефірі. Це, щонайменше, не серйозно.

Обстріли Харкова у ніч на 18 квітня. Фото: Офіс генерального прокурора

– Щодо підписання угоди про корисні копалини, які деталі зараз відомо, бо розуміємо, що угода змінюється, що від неї отримає безпосередньо Україна, а що – США?

–  Сполучені Штати хочуть отримати компенсацію за поставлену Україні зброю, військові матеріали і фінансову допомогу. Але Трамп загнав суму цієї компенсації у недосяжну височінь. Позиція України у  тім, що ми не будемо платити гроші за це. І її треба постійно аргументувати.

Чи підпишемо ми цю угоду чи – ні, цього ніхто не знає. Ситуація динамічно змінюється. Проблема у тім, що ми не маємо практично у західних медіа матеріалів, які розповідають про те, чому Україну варто підтримувати, чому з нею варто мати справу. Це треба вирішувати.

Наразі не бачу, як це буде робитися. Поширення інформації тільки в телеграм-каналах – не допоможе. От президент Зеленський заявив,  що Китай постачає деякі військові матеріали РФ. Щиро вірю, що така інформація здобута українськими розвідниками та не думаю, що в такий спосіб Трамп піде на підсилення України. Йому потрібні інші аргументи.

«Формат більше стрілочних переговорів»

– Також Володимир Зеленський заявив, що наразі Україна обговорює зі США припинення вогню,  але не питання територій. За його словами, заяви спецпредставника США Стіва Віткоффа щодо статусу п’яти областей є відображенням російської пропаганди. На чому зараз стоїмо?

– Відбувалася зустріч в Парижі, між представниками «коаліції охочих», американською делегацію (Марко Рубіо, Стів Віткофф та Кіт Келлог) та українською (міністр оборони закордонних справ і керівник ОП). Такі розмови будуть тривати. Але це формат більше стрілочних переговорів, бо очікувати, що вдасться усе легко вирішити складно.

Та розуміємо, що переговори в більш широкому колі, де Україна не сам на сам з американцями, можуть бути більш зручними для нас.

Фото: BFMTV

– А які зараз позитивні сигнали бачите на шляху до припинення війни у нашій країні? Чи вони є?

–  Головний позитивний сигнал у тім, що ми взагалі це питання обговорюємо. Адже багато західних аналітиків, експертів говорили, що ми розвалимось. Цього не сталося і вже не буде. Ми є частиною усталеного геополітичного європейського простору. І з цього треба виходити і працювати.

Зараз, коли Україна сильно виснажена, знайти приводи для оптимізму доволі складно.

«Україна має бути максимально переконливою у світі»

– Чого чекати далі? Від 20 квітня, 9 травня – про цю дату також багато зараз говорять? Яке ваше бачення, як може все розвиватись?

– Не думаю, що 20 квітня. На Великдень, буде припинення вогню. Його технічно надзвичайно складно організувати, окрім того не бачу у Росії великого бажання зупинитися.

9 травня  у Москві буде парад та туди приїдуть різні лідери. Уже маємо європейський скандал навколо президентів Словаччини та Сербії Роберта Фіцо та Олександра Вучича, які пообіцяли навідатися у Москву, попри негативне ставлення європейської дипломатії, зокрема Каї Каллас.

З іншого боку, якщо сьогодні на офіційній сторінці служби зовнішньої розвідки РФ закликають, щоб Росія та США спільно виступили проти Європейського Союзу і називають його єврофашистами, то важко чогось позитивного чекати від Кремля.

Колаж: УНІАН

У нас прозвучала правильна ініціатива про 9 травня. зокрема Володимир Зеленський закликав лідерів європейських країн приїхати в Київ. Та наші урядовці чи представники Офісу президента не розшифрували важливий момент – 9 травня  святкують День Європи. А у нас, значна частина суспільства переконана, що цього дня у нас буде перемога над нацизмом.

Не впевнений, що європейські лідери приймуть запрошення України. У них, плани формуються не за два тижні, тут є об’єктивні труднощі. Та маємо за це боротися, з цим працювати. Створювати умови для того, щоб Україна була максимально переконливою на міжнародній арені.

«Трампу складно визнавати власні помилки»

– Чи можемо ми розраховувати, що Дональд Трамп хоча би на 100 днів – розуміємо, що він буде виступати із заявами і Україну точно згадає – розчарується у намірах Путіна щодо так званих мирних переговорів? Що має статися, аби Трамп зрозумів, що російському диктатору вірити не можна?

– Трампу надзвичайно складно визнавати власні помилки, такий у нього характер. Тому у нього будь-яка зустріч видатна, вражаюча, найвеличніша…

Та все ж сподіваюся, що це розчарування таки колись станеться. Бо поведінка Путіна така, що вона Трампа до цього підштовхує і йому навряд чи вдасться уникнути цього. Питання в тім, коли саме. Зараз спрогнозувати це надзвичайно складно, але це обов’язково станеться.

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляла Уляна Лаврик

ДІМ РІА у Львові

Новини