Бюджет-2023 – це не той фінансовий документ, за яким ми будемо жити, – Олексій Другов

Фото: r2p

Запропонований урядом Держбюджет України на наступний рік – нереальний. Цифри у ньому – тимчасові, бо фінансовий документ будуть ще багато разів змінювати. У цьому переконаний доктор економічних наук, засновник проєкту  «Softinvest Consulting» Олексій Другов.

Про це він розповів в ефірі «Першого Західного».

За його словами, у головному фінансовому документі країни є багато неузгодженостей.

«Закладена інфляція на рівні 30%. Девальвація гривні – на рівні 13%. Виходить, що ціни в Україні в доларовому вимірі виростуть ще на 19% – це найбільше у всьому світі. По світу – 5-8%. Внутрішні запозичення передбачені на рівні 90 мільярдів гривень. В цьому році Нацбанк вже викупив облігації на 285 мільярдів. І це основне джерело інфляції. Виникає запитання: звідки цих 30% візьметься? Тобто, цифра виглядає завищеною», – говорить експерт.

На його думку, Держбюджет зроблений не для України, а для закордонних партнерів, щоб обґрунтувати їм, що нам потрібно 3 млрд доларів в місяць допомоги.

Ще одне питання, яке турбує аналітика – доходи. Цифри наведені в Бюджеті – збережені на рівні цього року.

«Якщо ми говоримо про інфляцію, то нехай не 30% буде, а 20-25%. Вона збільшує ціну і це автоматично збільшує ПДВ. Відтак, надходження для бюджету так само мали би збільшитись, а збільшення не закладено. Тобто, вони були або штучно зменшені, або ми чогось не розуміємо. Інфляція – завищена, а надходження – зменшені. Можливо до кінця року ці питання будуть врегульовані», – говорить Олексій Другов.

Але він акцентує на деталях, які будуть впливати на економіку наступного року. Передовсім, це  «замороження» мінімальної заробітної плати. А вона впливає на зарплату, яка буде в загальному по економіці. В експерта виникає запитання: яким чином при тій інфляції, яка декларується, як 30% в цьому році і 30% – в наступному, виживати тим українцям, які отримують мінімальну зарплату?

Ще одне питання, яке буде сильно впливати на економіку 2023 року – курс валют. Передбачено, що Нацбанк в наступному році один раз різко підніме офіційний курс. Так само, як він це зробив цього року.

«Якщо ми говоримо про курс, то якщо він буде, наприклад, 42 гривні за долар, то середній курс протягом року буде на рівні 46. На початок року 42-43, а на кінець року 48-49 гривень за долар», – пояснює аналітик.

Нагадаємо, напередодні Кабінет міністрів схвалив проєкт бюджету України на 2023 рік і відправив його на розгляд Верховної Ради.

оренда квартири Львів

Новини