Чому падіння цін на нафту не знизило ціну на пальне в Україні? Пояснення експертів

Фото: dnepr.express

Дороге пальне. З огляду на падіння світових цін на нафту, до кінця 2023 року експерти прогнозували зниження вартості бензину та дизеля і в Україні. Однак, уже 2024, а ціна на пальне і далі залишається незмінною. Вона коливається в межах 55 гривень за літр.

Журналісти програми «ОЧІ» на «Першому Західному» дізнавались, як і хто формує вартість пального на автозаправних станціях.

Вартість пального, яким заправляють свої автівки українці, залежить від чотирьох факторів: світових цін на нафту, вартості долара, логістики та заробітку власників автозаправних станцій.

До повномасштабної війни Україна у великих обсягах закуповувала бензин та дизель в Білорусі та Росії. Відтак, ціна найпопулярнішого А-95 коливалась в межах 25-35 гривень за літр. Після російської агресії Україна відмовилась від рашистського та білоруського пального та почала купувати його в Європі. Там воно недешеве. Та й відстані більші. Тому дизель і бензин на наших станціях теж подорожчав.

У квітні 2022 року, за 1 літр А-95 бензину просили вже 35 гривень, а з травня по листопад 2023 року вартість зросла спершу до 50, а згодом до 58 гривень за літр преміального. Таку дорожнечу пального зумовило зростання ціни нафти на світовому ринку. Найелітніша Brent стрибала до 90 і навіть 95 доларів за барель. Щоправда, з листопада 2023 нафта впала в ціні до 75-80 доларів і ця вартість зберігається. Чому вартість не зменшується на автозаправних станціях, водії не розуміють.

Скриншот з відео «Першого Західного»

Економіст Олексій Другов запевняє, що зниження цін, хай несуттєве, але уже відбулося. Ще більше зменшити вартість пального не дозволяє подорожчання долара відносно гривні та вартість перевезень автоцистернами з Європи, яка постійно зростає, зокрема і через простої на кордонах.

«На світових ринках нафта подешевшала на 10%, в нас – на 7-8%. Тобто, реально лишився оцей запас – 2-3%, який має подешевшати, я думаю, протягом 2-3 тижнів. Це іде мова максимум про одну-дві гривні», – говорить Олексій Другов.

Щодо власників автозаправних станцій, каже директор консалтингової групи А-95 Сергій Куюн, то нині вони хай і заробляють, але не так багато, як тоді, коли дизель чи бензин коштували по 57-58 гривень за літр. Тоді власники мереж мали чистого прибутку до 10 гривень з кожного літра.

Скриншот з відео «Першого Західного»

«Ми дивимось, які оптові ціни і які на колонці.  Відповідно, оцей спред між закупівлею і реалізацією дозволяє нам прогнозувати, що  буде відбуватись. Середня по ринку оптова ціна 95-го бензину – 44,50 грн, дизелю – 44,25 грн. Тобто,  якщо на колонці – 50 грн, то виходить, що 6 грн на літрі у них є заробіток», – пояснює Сергій Куюн.

Найближчим часом  вартість пального так і коливатиметься в межах 55 грн за літр бензину, прогнозують експерти. Наразі нафтовидобуток у світі стабільний. Відтак, передумов на суттєві коливання цін на чорне золото немає. Несуттєві зміни можуть з’явитись навесні, коли попит на пальне традиційно зросте.

оренда квартири Львів

Новини