Чому падіння цін на нафту не знизило ціну на пальне в Україні? Пояснення експертів
- Четвер, 18 січня 2024
Дороге пальне. З огляду на падіння світових цін на нафту, до кінця 2023 року експерти прогнозували зниження вартості бензину та дизеля і в Україні. Однак, уже 2024, а ціна на пальне і далі залишається незмінною. Вона коливається в межах 55 гривень за літр.
Журналісти програми «ОЧІ» на «Першому Західному» дізнавались, як і хто формує вартість пального на автозаправних станціях.
Вартість пального, яким заправляють свої автівки українці, залежить від чотирьох факторів: світових цін на нафту, вартості долара, логістики та заробітку власників автозаправних станцій.
До повномасштабної війни Україна у великих обсягах закуповувала бензин та дизель в Білорусі та Росії. Відтак, ціна найпопулярнішого А-95 коливалась в межах 25-35 гривень за літр. Після російської агресії Україна відмовилась від рашистського та білоруського пального та почала купувати його в Європі. Там воно недешеве. Та й відстані більші. Тому дизель і бензин на наших станціях теж подорожчав.
У квітні 2022 року, за 1 літр А-95 бензину просили вже 35 гривень, а з травня по листопад 2023 року вартість зросла спершу до 50, а згодом до 58 гривень за літр преміального. Таку дорожнечу пального зумовило зростання ціни нафти на світовому ринку. Найелітніша Brent стрибала до 90 і навіть 95 доларів за барель. Щоправда, з листопада 2023 нафта впала в ціні до 75-80 доларів і ця вартість зберігається. Чому вартість не зменшується на автозаправних станціях, водії не розуміють.
Економіст Олексій Другов запевняє, що зниження цін, хай несуттєве, але уже відбулося. Ще більше зменшити вартість пального не дозволяє подорожчання долара відносно гривні та вартість перевезень автоцистернами з Європи, яка постійно зростає, зокрема і через простої на кордонах.
«На світових ринках нафта подешевшала на 10%, в нас – на 7-8%. Тобто, реально лишився оцей запас – 2-3%, який має подешевшати, я думаю, протягом 2-3 тижнів. Це іде мова максимум про одну-дві гривні», – говорить Олексій Другов.
Щодо власників автозаправних станцій, каже директор консалтингової групи А-95 Сергій Куюн, то нині вони хай і заробляють, але не так багато, як тоді, коли дизель чи бензин коштували по 57-58 гривень за літр. Тоді власники мереж мали чистого прибутку до 10 гривень з кожного літра.
«Ми дивимось, які оптові ціни і які – на колонці. Відповідно, оцей спред між закупівлею і реалізацією дозволяє нам прогнозувати, що буде відбуватись. Середня по ринку оптова ціна 95-го бензину – 44,50 грн, дизелю – 44,25 грн. Тобто, якщо на колонці – 50 грн, то виходить, що 6 грн на літрі у них є заробіток», – пояснює Сергій Куюн.
Найближчим часом вартість пального так і коливатиметься в межах 55 грн за літр бензину, прогнозують експерти. Наразі нафтовидобуток у світі стабільний. Відтак, передумов на суттєві коливання цін на чорне золото немає. Несуттєві зміни можуть з’явитись навесні, коли попит на пальне традиційно зросте.
Новини
- Сьогодні
- 21 Листопада
- Більше новин