Чому в Україні стрімко дорожчає пальне: причини і прогнози

Фото: Діалог.ua

Лише за останні два місяці ціна на пальне зросла майже на 10 гривень. Якщо в липні цього року найпопулярніший бензин А-95 коштував 50 гривень, то нині за цей об’єм треба викласти вже 58 гривень.

Журналісти програми «ОЧІ» на «Першому Західному» з’ясовували, що коїться на ринку нафтопродуктів і чому так стрімко дорожчає пальне.

До повномасштабної війни вартість пального коливалась в межах 30 гривень за 1 літр. До весни 2022 року нам постачали 70% пального залізничним транспортом з Росії та Білорусі. 20% виробляли в Україні, і ще 10% до нас потрапляло з інших країн. З весни 2022 року в Україні все кардинально змінилось. Перш за все логістично. Нині 100% пального завозять через західний кордон автомобільними бензовозами. А це найдорожчий вид транспортування, порівняно із залізницею та кораблями. І якщо раніше нам експортували пальне лише декілька країн, то сьогодні цей перелік зріс до 20.

«Якщо раніше пальне їхало з білоруського Мозиря у вагонах 250 км до Києва. То зараз, щоб привести пальне в Київ, треба їхати 600 км тільки до кордону.  А потім ще 600 по Європі на нафтопереробний завод чи нафтобазу і потім повертатись», – говорить директор консалтингової групи А-95 Сергій Куюн.

Відтак, в 2022 році і на початку 2023 року, вже не по 30 гривень, а по 50. Та й це, як з’ясувалось, не було остаточною ціною. З липня 2023 відбувся черговий стрибок цін. За якихось 2 місяці бензин та дизпаливо зросли з 50 до 58 гривень. Це трапилось після того, як Росія разом із Саудівською Аравією вирішили менше видобувати нафти, а значить підвищувати ціни. Таким чином росіяни шантажують та тиснуть на увесь світ, щоб він менше допомагав Україні зброєю та грошима.

«Росія з Саудівською Аравією змовились і штучно зменшили виробництво цієї нафти. І воно пішло переважно на Китай і на Індію», – пояснює доктор економічних наук Олексій Другов.

Сергій Куюн, скриншот з відео «Першого  Західного»  

Відтак, до кінця вересня ціна на барель нафти зросла до рекордного максимуму – 95 доларів за барель. А через це відбулось подорожчання на автозаправних станціях.  З жовтня ціна почала знижуватись і становить трохи менше 85 доларів за барель, і це дозволяє сподіватись, що на заправках бензин, принаймні, не дорожчатиме.

Однак, не лише нафта формує ціну пального. На його вартість впливає і американська валюта, за яку купують сировину. Скажімо, подорожчає долар на одну гривню, відповідно зросте на 80 копійок і вартість літра пального. Але суттєво зменшити ціну вдасться лише в одному випадку – перемоги у війні.

«В кожному літрі пального 8 гривень є військовим податком або військовою премією, яка виникає внаслідок дорогої логістики. Умовно кажучи, якщо закінчується війна і ми отримуємо доступ до наших портів, оцих 8 гривень автоматично щезнуть з цієї ціни», – наголошує Сергій Куюн.

А сьогодні водіям залишається лише сподіватись на збільшення видобутку нафти, а значить її здешевлення.

оренда квартири Львів

Новини