Чи варто очікувати на допомогу від США та вирішення конфлікту з Польщею: Дмитро Шеренговський про Україну у 2024 році
- Четвер, 04 січня 2024
Європейська рада прийняла рішення розпочати переговори з Україною про вступ до ЄС. Очевидно, це стало головною подією у міжнародних відносинах 2023 року.
Яких ще здобутків досягла Україна на міжнародній арені; як налагодити стосунки з Польщею; що буде з фінансовою підтримкою США Україні; якими можуть бути наслідки, якщо президентом США оберуть Дональда Трампа? Про це у програмі АНТИтокШОУ на ТРК «Перший Західний» розповів Дмитро Шеренговський, проректор із зовнішніх зв’язків та суспільного служіння Українського католицького університету.
Відеоверсія розмови – тут.
Україна продовжує концентрувати увагу на собі
– Чи можна назвати рішення Європейської ради щодо початку перемовин з Україною про вступ до Європейського Союзу головною подією у міжнародних відносинах 2023 року?
– Це є безпрецедентна подія. Пам’ятаємо, наскільки накручувалася ця ситуація, особливо з Орбаном, який обіцяв усе блокувати і раптово під час голосування покинув зал. Ніхто не думав, що так можна було піти «кави попити». Це – сигнал, що й інші політичні рішення ЄС будуть прийняті. Але це буде довга дорога.
Інша важлива річ, що світ заходить у кілька електоральних циклів. Їх важливість видно навіть за польською ситуацією. Розуміємо, наскільки вони впливатимуть на позицію США.
Також важливим для нас є те, що Група семи (G7) дуже зорієнтована на Україну. Попри різні позиції та баталії, бачимо явний розкол між демократіями та автократіями. Все частіше з’являється розуміння дипломатії військового часу. До речі, воно пов’язане не лише з Україною. Це дає певні нагоди, оскільки навіть європейці, які довго розгойдуються, все частіше ставлять питання, як справлятися без США.
Та основним здобутком, окрім початку перемовин з Європейським Союзом, вважаю те, що Україна продовжує концентрувати увагу на собі. Ймовірно, у 2024 році ми й далі будемо у центрі уваги. Заразом не варто забувати, що в міжнародній політиці є й інші больові точки, пов’язані, до прикладу, з Близьким Сходом чи з кризами в Латинській Америці. Тож Україна стежить за ставленням наших партнерів та навіть в урядових рішеннях показує певний шлях. Усе це свідчить, що війна змінює наш політикум і українців, котрі розуміють, що питання нашої безпеки, попри військовий формат, також сильно залежить від того, наскільки будемо заангажовані у світову політику.
Ситуація з Польщею – великий виклик
– Наступна подія, пов’язана з економікою та міжнародними взаєминами це – кордон з Польщею. Як нам вибудовувати сусідські стосунки у 2024 році?
– Це – один з великих викликів, який не будується виключно на відносинах між умовними Варшавою та Києвом. Це фактично тріалог, чи радше розмова, пов’язана з Брюсселем. І лише вирішивши цю ситуацію, побачимо певні зміни.
Якщо аналізувати проблему блокування нашої агропродукції, то об’єктивно у нас зовсім інша структура сільського господарства. Для нас воно (як і експорт в цьому аспекті) є дуже важливим, а типове українське фермерство абсолютно не дорівнює тому класичному, яке собі уявляють європейці. Відтак виникають питання, що залежать від спільної політики Європейського Союзу. Нагадую, навіть торгівля це – спільна політика ЄС. Думаю, це питання буде вирішуватися. Адже попередня польська влада не звертала на нього увагу. Нова коаліція в Польщі буде змушена вирішити це питання, оскільки Селянська партія, що увійшла до неї, матиме свого міністра сільського господарства.
– Це може віддаляти Україну від вирішення проблеми? Адже Селянська партія буде змушена захищати інтереси своїх виборців…
– Так. Але вони ставлять ці питання. Знову ж таки, це не лише розмова між Києвом та Варшавою. Це – ширша європейська політика, що дає нагоду вирішувати це питання більш комплексно. Таким чином ми точно знатимемо, що є бажання вирішити це питання і підвести нас до переговорів, до певних рішень.
– Тобто нас повинен розсудити Брюссель?
– Найімовірніше, це буде довга процедура узгоджень між трьома сторонами. Однак перший крок буде з Брюсселю.
Цьогоріч допомога триватиме, далі все залежатиме від виборів
– Бачимо, що чим ближче до виборів у США, тим більше з’являється в України проблем із фінансуванням. Чи може статися так, що американці скажуть: «Вибачте, але грошей немає»?
– На жаль, теоретично це – можливо. Але такого, що зовсім закриються усі можливості, найімовірніше, не буде. Навіть якщо президентом США стане Трамп. Адже президент США є достатньо обмежений Конгресом і це є справа Конгресу.
Зрештою, є багато донорських організацій, багато лобістів. Тож допомога триватиме. Питання в її розмірах і категоріях. Йдеться не лише про гуманітарну, а й про військову та макрофінансову допомогу.
З іншого боку, на рівні стратегій та довготривалих домовленостей США чітко декларують, що Росія це – ризик для їхньої держави та міжнародної системи. Це – загроза. Звісно не така, як Китай, та все ж… Тому союзників слід підтримувати.
Окрім того, є так званий Український корпус, тобто ті конгресмени, які підтримують Україну. Тож про повний нуль очевидно не йдеться. Але для нас ця підтримка – дуже важлива. Маю надію, що це питання, принаймні на 2024 рік, вдасться залагодити. А от що буде далі, залежатиме від виборів.
Ми не знаємо, як поведеться Трамп
– Якщо Дональд Трамп переможе, якими будуть наслідки для України?
– Ми цього не знаємо. Найбільша проблема з Трампом у тому, що ми не знаємо, якою буде його поведінка. Неодноразово бачили, що його так званий «креатив» призводив до несподіваних наслідків. Не відкидаймо те, що одного дня йому захочеться пограти м’язами і він може стати найбільш проукраїнським американським президентом.
Розмовляли Ярина Капітан, Віктор Біщук
Записала Наталка Сохан
Новини
- Сьогодні
- 21 Листопада
- Більше новин