«Де енергетичний «Рамштайн?!» Плачков про ситуацію в енергосистемі України та «віялові відключення»
- Середа, 03 квітня 2024
Наприкінці березня російські терористи здійснили найбільші за час війни повітряні атаки на енергетику України. Зокрема, ударили по ДніпроГЕС та інших гідроелектростанціях. Як відзначали в Міненерго, мета ворога – дестабілізувати ситуацію в енергосистемі та посіяти страх серед українців. Чому росіяни взялися за знищення енергетики України навесні, наскільки тривалим буде відновлення енергосистеми та чи будуть загальноукраїнські блекаути – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» міністр палива та енергетики України (2005-2006 роки) Іван Плачков.
Відеоверсія розмови – тут.
Ми втратили джерел генерації на понад 2,5 ГВт
– Що відбувається з українською енергетикою зараз?
– Дивним було чути від уряду заспокійливу інформацію щодо роботи і відновлення об’єктів від ударів росіян. Але що відновили? Дніпровську ГЕС чи Харківську ТЕЦ-5?!
Ситуація критична. Як кажуть керівники енергетичних компаній, Україна втратила джерел генерації на понад 2,5 ГВт, а якщо взяти ще ДніпроГЕС та ситуацію по Харкову, то справи ще гірші. Потрібно мобілізувати усі фінансові і людські ресурси, аби забезпечили хоча б більш-менш стабільну роботу нашої енергосистеми. Добре, що вона під’єднана до Єдиної енергосистеми ЄС і ми зараз купуємо електроенергію з європейських країн. Але якщо зросте температура повітря і збільшиться споживання електроенергії, то ми не зможемо перекачати її необхідний обсяг, бо мережі не витримають. Їх (мережі) необхідно будувати. А як, на які кошти їх будуватимуть і відновлюватимуть енергосистему, якщо на енергоринку борги 70 млрд.
Я досвідчена людина в енергетиці, працював у ній понад 40 років при кількох урядах, був міністром. Аналізую те, що відбувається. ДніпроГЕС – це ж базова станція, а вона сьогодні стоїть. Дністровська ГЕС, Канівська ГЕС – йдуть удари по усьому каскаду. Їх може захистити тільки протиповітряна оборона. Жодні конструкції, надбудови ракетам не зарядять. Хіба що захистять певні елементи.
Україна за два дні втратила практично 3 ГВт з 10 ГВт, які споживає. У нас немає запасу міцності. Де енергетичний «Рамштайн»?! Рік тому, після ударів напередодні зимового максимуму, були реальні рішення, нам допомагали трансформаторами, обладнанням, а зараз Україні потрібно у 10 разів більше.
Населення платить за електроенергію вдвічі менше, ніж її собівартість
– Українців закликають економити електроенергію, кажуть, що тариф потрібно буде підняти, аби перекрити усі необхідні ремонти.
– У нас за усі роки незалежності тарифна політика алогічна. Тарифи абсолютно не пов’язані з економічними параметрами, це виключно електоральна річ. Сьогодні населення платить за електроенергію вдвічі менше, ніж її собівартість. Навіть ті, у кого заміські будинки з басейнами з підігрівом, великі квартири з джакузі, і які споживають електроенергії у 20-30 разів більше, ніж пенсіонери у квартирі. А ми і їх дотуємо.
Що потрібно робити? Сформувати штаб та другий за важливістю енергетичний фронт. Адже енергетика зараз надважлива для нашої держави, то чому ми не збираємо енергетичні «Рамштайни», не формуємо штаби?
«Енергоатом» каже, що уже в червні розпочне на Хмельницькій атомній станції будівництво нового ядерного блоку і він буде найбільшим в Європі. Але про які блоки сьогодні можна говорити, коли нам потрібно утримати енергосистему?!
Віялові відключення – найкраще, що може бути за такої ситуації
– Директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко говорить, що внаслідок атак по енергетиці, є велика імовірність, що українці зіткнуться з відключеннями та обмеженнями споживання електроенергії. Чому росіяни взялися нищити енергосистему саме зараз та наскільки можливі блекаути в Україні?
– Для обстрілів у росіян, на мою думку, було кілька причин. Одна з них – це відповідь на наші удари по НПЗ. Друга – накопичення ракет, давно росіяни не запускали по Україні таку кількість одночасно.
Що ж стосується блекауту, то він вже зараз є у частині регіонів. Без електроенергії мільйонний Харків, подібна ситуація у Дніпропетровській та Запорізькій областях. Тож маємо бути готові, що будуть впроваджені віялові відключення і це найкраще, що може бути за такої ситуації. Не безсистемні аварійні, коли не знаємо коли і скільки не буде електроенергії, а – планові за графіком. Українці вже вміють з цим жити і давати собі раду.
Також нам потрібно економити електроенергію і, однозначно, забезпечити 100% оплату за неї та погасити попередні борги. Аби в енергетичній галузі були гроші. Будемо фінансувати, допомагати нашій енергетиці – буде у нас електроенергія.
Крім цього, у багатьох українців є дизель-генератори, вони нас дуже виручили попередньої зими. Генератори мають бути справними і з запасом палива. Якщо, приміром, ворог зруйнує опорну підстанцію 330 Вт, то її відновлюватимуть від двох тижнів до трьох місяців. Маємо собі у цей період давати раду. Суспільство має бути організованим.
Потрібний віцепрем’єр з ПЕК
– Після досвіду важкої зими, коли росіяни били по нашій енергетиці, великими містами вже мали б бути розроблені відповідні плани роботи на випадок блекауту. Чи була підготовленою Одеса напередодні останніх обстрілів?
– Місцеві органи влади відповідальніше підійшли до цього питання. Медичні заклади оснащені генераторами, є резервні системи для водонасосних станцій, каналізаційних і очисних систем. Є скоординована робота. Мер дає розпорядження і вони виконуються. Так само усе організовано і в інших містах. А от на загальнодержавному рівні – хто з вищих керівників країни є сьогодні відповідальним за ситуацію в енергетиці? Необхідний перший віцепрем’єр з паливно-енергетичного комплексу, у якого будуть відповідні повноваження і який зможе збирати штаби, давати розпорядження, координувати роботу міністерств у цьому напрямку.
Розмовляли Стас Гордієнко, Уляна Лаврик
Записала Наталка Сохан
Новини
- Сьогодні
- 21 Листопада
- Більше новин