«Де енергетичний «Рамштайн?!» Плачков про ситуацію в енергосистемі України та «віялові відключення»

Фото: Depositphotos

Наприкінці березня російські терористи здійснили найбільші за час війни повітряні атаки на енергетику України. Зокрема, ударили по ДніпроГЕС та інших гідроелектростанціях. Як відзначали в Міненерго, мета ворога – дестабілізувати ситуацію в енергосистемі та посіяти страх серед українців. Чому росіяни взялися за знищення енергетики України навесні, наскільки тривалим буде відновлення енергосистеми та чи будуть загальноукраїнські блекаути у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» міністр палива та енергетики України (2005-2006 роки) Іван Плачков.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: GMK Center

Ми втратили джерел генерації на понад 2,5 ГВт

Що відбувається з українською енергетикою зараз?

– Дивним було чути від уряду заспокійливу інформацію щодо роботи і відновлення об’єктів від ударів росіян. Але що відновили? Дніпровську ГЕС чи Харківську ТЕЦ-5?!

Ситуація критична. Як кажуть керівники енергетичних компаній, Україна втратила джерел генерації на понад 2,5 ГВт, а якщо взяти ще ДніпроГЕС та ситуацію по Харкову, то справи ще гірші. Потрібно мобілізувати усі фінансові і людські ресурси, аби забезпечили хоча б більш-менш стабільну роботу нашої енергосистеми. Добре, що вона під’єднана до Єдиної енергосистеми ЄС і ми зараз купуємо електроенергію з європейських країн. Але якщо зросте температура повітря і збільшиться споживання електроенергії, то ми не зможемо перекачати її необхідний обсяг, бо мережі не витримають. Їх (мережі) необхідно будувати. А як, на які кошти їх будуватимуть і відновлюватимуть енергосистему, якщо на енергоринку борги 70 млрд.

Я досвідчена людина в енергетиці, працював у ній понад 40 років при кількох урядах, був міністром. Аналізую те, що відбувається. ДніпроГЕС – це ж базова станція, а вона сьогодні стоїть. Дністровська ГЕС, Канівська ГЕС – йдуть удари по усьому каскаду. Їх може захистити тільки протиповітряна оборона. Жодні конструкції, надбудови ракетам не зарядять. Хіба що захистять певні елементи.

Фото: Денис Шмигаль, Телеграм-канал

Україна за два дні втратила практично 3 ГВт з 10 ГВт, які споживає. У нас немає запасу міцності. Де енергетичний «Рамштайн»?! Рік тому, після ударів напередодні зимового максимуму, були реальні рішення, нам допомагали трансформаторами, обладнанням, а зараз Україні потрібно у 10 разів більше.

Населення платить за електроенергію вдвічі менше, ніж її собівартість

Українців закликають економити електроенергію, кажуть, що тариф потрібно буде підняти, аби перекрити усі необхідні ремонти.

– У нас за усі роки незалежності тарифна політика алогічна. Тарифи абсолютно не пов’язані з економічними параметрами, це виключно електоральна річ. Сьогодні населення платить за електроенергію вдвічі менше, ніж її собівартість. Навіть ті, у кого заміські будинки з басейнами з підігрівом, великі квартири з джакузі, і які споживають електроенергії у 20-30 разів більше, ніж пенсіонери у квартирі. А ми і їх дотуємо.

Що потрібно робити? Сформувати штаб та другий за важливістю енергетичний фронт. Адже енергетика зараз надважлива для нашої держави, то чому ми не збираємо енергетичні «Рамштайни», не формуємо штаби?

Колаж: Міненеро

«Енергоатом» каже, що уже в червні розпочне на Хмельницькій атомній станції будівництво нового ядерного блоку і він буде найбільшим в Європі. Але про які блоки сьогодні можна говорити, коли нам потрібно утримати енергосистему?!

Віялові відключення – найкраще, що може бути за такої ситуації

Директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко говорить, що внаслідок атак по енергетиці, є велика імовірність, що українці зіткнуться з відключеннями та обмеженнями споживання електроенергії. Чому росіяни взялися нищити енергосистему саме зараз та наскільки можливі блекаути в Україні?

– Для обстрілів у росіян, на мою думку, було кілька причин. Одна з них – це відповідь на наші удари по НПЗ. Друга – накопичення ракет, давно росіяни не запускали по Україні таку кількість одночасно.

Що ж стосується блекауту, то він вже зараз є у частині регіонів. Без електроенергії мільйонний Харків, подібна ситуація у Дніпропетровській та Запорізькій областях. Тож маємо бути готові, що будуть впроваджені віялові відключення і це найкраще, що може бути за такої ситуації. Не безсистемні аварійні, коли не знаємо коли і скільки не буде електроенергії, а – планові за графіком. Українці вже вміють з цим жити і давати собі раду.

Фото: ТСН

Також нам потрібно економити електроенергію і, однозначно, забезпечити 100% оплату за неї та погасити попередні борги. Аби в енергетичній галузі були гроші. Будемо фінансувати, допомагати нашій енергетиці – буде у нас електроенергія.

Крім цього, у багатьох українців є дизель-генератори, вони нас дуже виручили попередньої зими. Генератори мають бути справними і з запасом палива. Якщо, приміром, ворог зруйнує опорну підстанцію 330 Вт, то її відновлюватимуть від двох тижнів до трьох місяців. Маємо собі у цей період давати раду. Суспільство має бути організованим.

Потрібний віцепрем’єр з ПЕК

Після досвіду важкої зими, коли росіяни били по нашій енергетиці, великими містами вже мали б бути розроблені відповідні плани роботи на випадок блекауту. Чи була підготовленою Одеса напередодні останніх обстрілів?

– Місцеві органи влади відповідальніше підійшли до цього питання. Медичні заклади оснащені генераторами, є резервні системи для водонасосних станцій, каналізаційних і очисних систем. Є скоординована робота. Мер дає розпорядження і вони виконуються. Так само усе організовано і в інших містах. А от на загальнодержавному рівні – хто з вищих керівників країни є сьогодні відповідальним за ситуацію в енергетиці? Необхідний перший віцепрем’єр з паливно-енергетичного комплексу, у якого будуть відповідні повноваження і який зможе збирати штаби, давати розпорядження, координувати роботу міністерств у цьому напрямку.

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляли Стас Гордієнко, Уляна Лаврик

Записала Наталка Сохан

оренда квартири Львів

Новини