Децентралізація допомагає протистояти окупантам, – нардеп Безгін


Окупанти не знають, що в Україні з 2020 року новий територіальний устрій, а також статус і можливості громад змінились. Це створило для росіян багато непорозумінь. Про це в ефірі «Першого Західного» розповів народний депутат від «Слуги народу» Віталій Безгін.

«Коли тимчасова окупація Херсонщини розпочалась, ми мали змогу спостерігати як вони йшли. Вони не розуміли, де яка громада, де яке керівництво. У них були якісь маркерні точки з радянських мап. І вони так і проходили. В них документах йшлося про те, що треба робити ставку на місцеву владу. Але ключова історія в тому, що вони не розуміли, що в Україні місцева влада обрана людьми, бо в Росії – це призначенці. І друге – це люди, які мають реальні ресурси і повноваження», – пояснює нардеп.

За його словами, загарбники не розуміють чому так трапляється, тому і «пробуксовують» з встановленням своєї влади. «Вони досі намагаються викрадати голів, заганяти в свої рамки, не розуміючи чому наші голови громад починають виставляти свої умови. Вони цього не розуміють тому, що системи устрою в наших країнах – різні», – говорить Віталій Безгін.

Водночас прийняття законів, потрібних для продовження реформи децентралізації Верховна Рада відклала до післявоєнного часу. Натомість, депутати приймають нові закони щодо зміни принципів управління на час війни: більше можливостей дають головам громад, головам військових адміністрацій. Зокрема про це йдеться в законопроєкті №7153, який спрощує функціонування місцевого самоврядування та Уряду у період воєнного стану. Він ухвалений, але ще не підписаний.

«Коли треба приймати оперативні  рішення, нема часу дивитись чи є більшість у громади – треба приймати рішення. Ми зараз починаємо переписувати законопроєкти про засади регіональної політики, бо зараз це засади відновлення регіонів. У нас країна почне жити за різними типами територій: є тилові регіони, як Львівщина, є регіони середньої ланки, як Житомирщина, де була агресія, а зараз вона зачищена, а є регіони де є активні бойові дії. У кожного регіону буде своя податкова рамка», – пояснює депутат.

Водночас, за законопроєктом №7153 голови військових адміністрацій зможуть без конкурсів приймати на роботу чи проводити закупівлі. Це може бути приводом зловживань і корупції, визнає і сам депутат.

«На час воєнного стану нема змоги проводити конкурси. Навіть з точку зору закону про публічну інформацію з оприлюдненням на сайтах потрібних речей. З точки зору перевірок кандидатів – хто їх буде проводити? Чи є ризик, що можуть бути зловживання? На жаль, є.  Але якщо на терезах зважити простоту управління і потребу ухвалювати рішення, мені здається, зараз це має переважати»,  – вважає Віталій Безгін.


оренда квартири Львів

Новини