Діти не відчуватимуть, що під землею: Юлія Бєлова про будівництво на Харквщині першої підземної школи
- Четвер, 18 січня 2024
На Харківщині будують підземну школу, що зможе витримати не лише численні обстріли, а й пряме влучання ракети С-300. Це – перший проєкт, аналогів якому в Україні наразі не існує.
Споруда, заглиблена під землю на 12 метрів відповідає усім чинним будівельним нормам і розрахована на 492 школярі. Освітній процес відбуватиметься там постійно, оскільки ракети досягають Харківщини за 30-40 секунд, а це – занадто мало, аби вивести дітей у безпечне місце.
Про це у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» розповіла Юлія Бєлова, начальниця відділу освіти, культури, молоді та спорту Пісочинської селищної ради.
Відеоверсія розмови – тут.
Ракети С-300 долітають до нас за 30-40 секунд
– У Пісочинській громаді Харківщини будують підземну школу. Скільки учнів вона може вмістити та в який спосіб відбуватиметься навчання?
– Станом на зараз, в одному із населених пунктів нашої громади триває будівництво захисної споруди цивільного захисту. Розрахована споруда на 492 учні. У ній передбачено 6 класних кімнат, кімнату для прийому їжі, санітарні кімнати, облаштовані для дітей з особливими освітніми потребами, запланований підйомник у вигляді ліфта, щоб ці дітки могли потрапити до школи і навчатися в очному, а не дистанційному форматі.
До весни плануємо завершити всі будівельні роботи та розпочати навчання.
– Як виникла ідея створення підземної школи? І чий досвід брали до уваги при її створенні?
– Процес проєктування розпочали ще влітку. 1 червня уклали договір на виготовлення проєктно-кошторисної документації, розпочали консультації з представниками ДСНС та проєктною групою для того, аби спільно розробити проєкт, який би відповідав теперішнім реаліям. Річ у тім, що наш регіон розташований дуже близько до кордону з країною-агресором. Ми по кілька разів на день потерпаємо від обстрілів ракетами С-300, що долітають до нас за 30-40 секунд. Тож нам було вкрай важливо спроєктувати таке середовище, де б діти почувалися у безпеці, навіть під час ракетного обстрілу чи прямого влучання в укриття.
Це – перший такий проєкт. Аналогів в Україні не було і наразі не існує. Ми покроково розробляли кожну деталь проєкту для того, щоб рівень безпеки був максимальний. Було важко працювати, оскільки на той час діяли старі будівельні норми, що застосовувалися до споруд цивільного захисту. З 1 листопада в дію вступили нові норми. Відтак маємо більш чітке розуміння того, що має бути у споруді цивільного захисту, бо до того діяли навмання. Але наш проєкт і тоді, і зараз повністю відповідає чинним будівельним нормам. У нас є система вентиляції з рекуперацією, автономні джерела живлення, що можуть забезпечити роботу укриття протягом 48 годин, три евакуаційні виходи. Також наша проєктна група штучно змоделювала умови прямого влучання ракети С-300 в споруду цивільного захисту. Отримали висновок, що завалу не буде і споруда витримає. А для батьків і освітян безпека дітей є найважливішою.
Споруда заглиблена на 12 м, а товщина зовнішніх стін – 6 м
– Яка вартість цього проєкту і хто допомагає із фінансуванням?
– Перед початком будівництва ми проводили чимало обговорень із батьками. З’ясовували чи це потрібно, чи відпустять вони дітей навчатися під землю. Отримавши більше 2000 підписів і заяв від батьків про те, що це – життєво необхідно, прийняли рішення про будівництво.
На виготовлення проєктно-кошторисної документації, проведення геологічних та геодезичних досліджень гроші виділили із місцевого бюджету. А реалізація об’єкту будівництва здійснювалася завдяки державній субвенції та місцевим коштам на умовах співфінансування. Загальна вартість будівництва становить майже 99 мільйонів гривень. У цю суму входить будівництво споруди, ремонтні роботи, закупівля обладнання та меблів.
Будівництво цієї споруди є унікальним, оскільки вона заглиблена під землю на 12 метрів, товщина зовнішніх стін – 6 метрів, висота споруди – 3 метри, а 2,5 метрів над спорудою укладено спеціальні матеріали, аби амортизувати ймовірну ударну хвилю.
– Тобто діти навчатимуться там постійно, не очікуючи сповіщення про повітряну тривогу?
– Так. На жаль, часу для евакуації – надто мало. За 30-40 секунд вивести дітей у безпечні умови неможливо. Тож освітній процес відбуватиметься одразу під землею. Але це не шкодитиме дітям, оскільки враховано усі умови: освітлення, вентиляцію, внутрішній дизайн. Тобто вони не відчуватимуть, що перебувають під землею. Буде ефект звичайної школи, зі шкільним простором, креативним середовищем, рекреаційними зонами, туалетними кімнатами, обідньою залою, тобто це – звичайна школа, але заглиблена і безпечніша.
Будемо підвозити дітей автобусами, аби всі могли навчатися
– Ви сказали, що діти зможуть там харчуватися. А готуватимуть під землею чи приноситимуть уже приготовані страви?
– Діятиме кейтерингова система, оскільки потрібна дуже потужна витяжка. Для укриття це – проблематично. Але є обідня зала, де у спеціальному обладнанні можна розігрівати їжу.
– Школа розрахована на 492 учні. У ній навчатимуться діти лише з одного населеного пункту?
– Плануємо змішаний формат для того, аби доступ до освіти мали не лише учні цієї школи. Річ у тім, що в нашій громаді є 6 закладів освіти. Оскільки інші школи також потребують таких споруд цивільного захисту, хочемо підвозити дітей. Прагнемо, щоб цими безпечними умовами очного навчання могла скористатися максимальна кількість учнів.
Працювати будемо у дві зміни з урахуванням суботи. Відповідно до 6-денного навчального розкладу підвозитимемо дітей автобусами.
Плануємо збудувати ще одну підземну школу і дитячий садочок
– Чи впливатиме особливість цієї школи на концентрацію та увагу дітей, на засвоєння ними освітнього матеріалу?
– За два роки війни освітяни дуже хочуть нормального, безпосереднього спілкування з учнями. Навчання у форматі онлайн, звісно, добре, але це більше навантаження і на дитину, і на батьків. У педагогів – свої особливості, пов’язані з підготовкою до уроків. До того ж, жодна сучасна технологія не замінить безпосереднього діалогу з дітьми. Тож освітяни обома руками підтримують очне навчання у захисних спорудах цивільного захисту.
Окрім того, ми співпрацюємо з багатьма благодійними організаціями, що відкрили фонди, проєкти з надолуження освітніх втрат. Відтак і наші діти, і освітяни вже мають досвід навчання в укриттях. Тобто для них перехід на очне навчання під землею не буде стресом, а можливістю більш якісно засвоювати навчальний матеріал, соціалізуватися та розвиватися.
– Якщо завершите будівництво та розпочнете навчальний процес у цій школі чи плануєте ділитися своїм досвідом з іншими?
– Ми вже розпочали будівництво аналогічної споруди для ще одного ліцею. Він трохи менший, розрахований на 100 осіб. Також виготовили проєктно-кошторисну документацію для зведення такої захисної споруди для дитячого садочка. Адже найменші дітки також залишаються вдома, не спілкуються, не соціалізуються, а батьки не мають змоги повноцінно працювати. У найближчий час розпочнемо процедуру відкритих торгів на закупівлю робіт по об’єкту. Маємо надію, що нам вдасться якомога швидше розпочати це будівництво. До 1 вересня плануємо зреалізувати обидва проєкти. Тобто з вересня у нас буде дві підземні школи та підземний дитячий садочок.
Розмовляли Ніна Сукач, Стас Гордієнко
Записала Олеся Когутич
Новини
- Сьогодні
- 21 Листопада
- Більше новин